5 gadżetów ułatwiających sprzątanie domu

W dzisiejszych czasach porządek w domu to standard. Niektórzy pracują na niego całymi dniami, inni wolą zatrudnić specjalistów. Jednak i oni mają triki dzięki którym sprzątanie domu przychodzi łatwiej. Zaraz poznacie pięć praktycznych gadżetów.

Czyste podłogi bez smug

Zmorą wielu pań domu jest mycie podłóg. Ogromny wybór pokryć sprawia że design mieszkania możemy idealnie dopracować. Nawet najbardziej wymyślne wzory czy układy z wizji projektantów można całkowicie odzwierciedlić. Niestety, nie zawsze idzie za tym prostota użytkowania. Różne materiały, kolory i faktury kuszą wyglądem ale z czasem potrafią pokazać drugie oblicze. Szybko osadzający się kurz, mocno widoczne plamy i smugi po myciu są powodem do irytacji. Wbrew pozorom nie potrzeba strasznie drogich ani wymyślnych sprzętów. Prawda taka że woda i detergenty muszą być zawsze odpowiednio stosowane. W trosce o czystą podłogę warto zaopatrzyć się w dwa mopy. Ich zespołowe używanie gwarantuje zadowalające efekty niewielkim nakładem pracy.

1. Mop obrotowy do mycia na mokro

mop obrotowy
Mop obrotowy pozwala na mycie podłogi nawet gorącą wodą

Urządzenie to z założenia ma służyć do mycia i produkowane w komplecie z wiadrami do wyciskania świetnie w tym się sprawdzają. Najlepiej wybierać modele które mają solidną wyżymarkę. Nadmiar wody może zaszkodzić panelom a nawet meblom. Ponadto namaczanie nie gwarantuje czystości. Lepiej działać temperaturą i środkami czystości. Brak konieczności moczenia rąk pozwala używać naprawdę gorącej wody.

2. Mop płaski na sucho

mop płaski dwustronny
Mop płaski dwustronny przyspiesza prace

Współcześnie dostępne są modele z wiadrami do wyciskania co również pozwala na stosowanie gorącej wody. Niestety wciąż więcej z nich to materiałowa nakładka na standardowy stelaż. W tym przypadku niezwykle istotny jest materiał z jakiego jest wykonana nakładka.
Świetnym rozwiązaniem jest mop płaski dwustronny którego wkład uszyty jest z różnych tkanin, np. mikrofibry i bawełny z polamidem. Długie włosie skutecznie zbiera wodę, natomiast mieszanka z drugiej strony poleruje podłogę.

3. Żółta ściereczka do okien

żółta ściereczka z viledy
Żółta ściereczka z viledy sprawdza się do okien, luster a nawet mebli z wysokim połyskiem

Firmy tworzące produkty pomocne w porządkach co jakiś czas wypuszczają na rynek gadżety innowacyjne technologicznie. Z pewnością do nich należy słynna żółta ściereczka do okien. Fenomen jej działania długo pozostawał tajemnicą firmy, chociaż już pojawiają się odpowiedniki dorównujące fenomenalnej ściereczce. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności używania środków czyszczących. Żółta tkanina ze strukturą 3D idealnie czyści, zbiera brud i jednocześnie osusza szkło oraz inne gładkie powierzchnie. Co równie ważne, nie rysuje i nie niszczy lakierowanych powłok.

Jak używać żółtą ściereczkę do okien?

Jej stosowanie jest niezwykle banalne, chociaż dla niewtajemniczonych może być skomplikowane.
Przede wszystkim przed pierwszym użyciem trzeba ją dokładnie wypłukać w ciepłej wodzie. Co ciekawe, pod wpływem wody ściereczka staje się miękka i przyjemna w dotyku. Natomiast sucha jest całkowicie twarda, dlatego przed każdym użyciem warto ją zwilżyć.
Gdy się zabrudzi trzeba ją od razu wypłukać i dokładnie wyżymać, a następnie można dalej stosować bez środków chemicznych. Dopuszcza się również pranie w pralce, w temperaturze do 60°C pod warunkiem rezygnacji z wybielaczy i płynów zmiękczających. Trzeba jednak zaznaczyć że pranie automatyczne znacznie skróci jej żywot.

4. Magiczna gąbka

magiczna gąbka
Magiczna gąbka posiada właściwości ścierne

Do naszych domów trafiła stosunkowo niedawno, ale od razu podbiła większość serc. Z pewnością za przyczyną sukcesów w sprzątaniu zarówno mieszkań, AGD, architektury zewnętrznej a nawet butów. Niestety zachwyt nad magicznym gąbkami był tak ogromny iż nikt nie zastanawiał się w jaki sposób działają.
Prawda taka iż owszem gąbka ma właściwości czyszczące, ale jednocześnie ścierne. Stosowanie jej na powierzchniach lakierowanych i innych idealnie gładkich spowoduje ich porysowanie. Co więcej, wykazano iż gąbki które same ścierają się podczas użytkowania zostawiają na czyszczących powierzchniach osad szkodliwy w przypadku spożycia. Obecnie na rynku jest wielu producentów oferujących ów fenomenalny produkt i nie każdy z nich ściera się i rysuje w taki sam sposób. Niektóre gąbeczki robią to bardzo delikatnie, podczas gdy inne już za pierwszym razem niszczą powierzchnię.

Do czego stosować magiczną gąbkę?

Na szczęście negatywne działania nie są aż tak drastyczne i rozsądne używanie ułatwi wiele porządków. Z powodzeniem można ją stosować do mycia nielakierowanych skór, skaj, plastiku, gumy np. przy podeszwach butów, plastiku, drewna oraz ścian i większości płytek.
To co szalenie ważne, przed właściwym użyciem warto zrobić test w niewidocznym miejscu.

5. Woreczki do prania drobnych rzeczy

woreczki do prania
Woreczki do prania są niezwykle praktyczne

Produkt znany już od dawna jednak wciąż niedoceniany. A szkoda. Woreczki z siatki chronią delikatne rzeczy przed zniszczeniem i przed zgubieniem.
Świetnie sprawdzają się zarówno przy praniu skarpet które lubią notorycznie ginąć, delikatnej bieliźnie a nawet ściereczek. Kupując siateczki dobrze zaopatrzyć się w różne rozmiary ale także zwrócić uwagę na materiał z jakiego są zrobione. Najlepiej sprawdzają się z tworzyw sztucznych z oczkami o średnicy od 0,4 cm do 1 cm. Wkładając woreczki do pralki lepiej skorzystać z kilku mniejszych, zamiast jednego większego. Dzięki temu pranie będzie skuteczniejsze, a znalezienie poszczególnych kompletów/par szybsze. Rzeczy które mają guziki, rzepy lub inne zapięcia należy prać w workach z mniejszymi oczkami.