Obecna dynamiczna sytuacja na świecie wpływa szczególnie na kilka dziedzin rynku, między innymi coraz większe zainteresowanie handlem mieszkaniami i domami. Wiele osób zamierzając sprzedać czy kupić nieruchomość kieruje się na portale ogłoszeniowe. To dobre rozwiązanie dla doświadczonych handlowców. Początkujący potrafią zagubić się w zawiłych procedurach i nawet przy dobrej ofercie może być trudność z transakcją. Czy powierzenie sprawy agentowi nieruchomości ułatwi nam handel?
Czym się zajmuje agent nieruchomości?
Wiele osób woli samodzielnie zajmować się sprzedażą/kupnem nieruchomości aby zaoszczędzić na prowizji, a tym samym więcej zarobić lub mniej stracić. Mało kto do końca wie czym zajmuje się pośrednik i jakie są jego zadania. W dużym skrócie pracę agenta można określić jako skojarzenie sprzedawcy z kupującym. Ale to tylko ułamek prac jakie wykonują. Chociaż obrót nieruchomościami ma duże zainteresowanie a osób chcących kupić mieszkanie czy dom jest sporo, znalezienie nowego właściciela nie jest łatwe. Bez względu czy dana nieruchomość ma być miejscem na całe życie czy inwestycją musi spełnić wiele oczekiwań. Do tego dochodzą warunki prawne o których często myśli się dopiero przed transakcją. Pośrednik zajmuje się nimi od ręki.
Planując kupno lub sprzedaż warto odwiedzić kilka agencji w celu sprawdzenia ich oferty, sposobu działania i warunków finansowych. Sama rozmowa nie zobowiązuje do podpisywania jakichkolwiek umów a rzuca światło na dosyć zawiły rynek nieruchomości.
Sprzedaż przez pośrednika
Właściciele nieruchomości myślą o agencie przeważnie dopiero, gdy kilka tygodni a nawet miesięcy ogłaszania nie przyniesie oczekiwanej sprzedaży. Oczywistym powodem są koszty. Ile kosztuje pomoc specjalisty zależy od specyfikacji rynku i samej agencji. Niektóre biorą określony procent od ceny sprzedaży inne zaś dodają swoją prowizję przez co nieruchomość staje się droższa. Często jest to rzecz negocjacyjna ale bez względu na jakie warunki się zgodzimy, na pewno nikt nie będzie pośredniczył za darmo.
Zanim nawiążemy współpracę, warunki zostaną spisane w umowie. Na jej podstawie mamy prawo oczekiwać działań i efektów w określonym czasie. Agentowi umowa daje gwarancję że nie dogadamy się z kupującym którego on przyprowadził, czyli krótko mówiąc nie dojdzie do transakcji za jego plecami. Standardowo są dwie formy umów:
• otwarta – dająca właścicielowi możliwość współpracy z wieloma agencjami
• zamknięta (na wyłączność) – można ją podpisać wyłącznie z jednym pośrednikiem

Czego oczekiwać po agencie sprzedającym?
Przede wszystkim rzetelnego ale i jak najbardziej pozytywnego przedstawienia naszej nieruchomości. Decydując się na współpracę koniecznie trzeba poinformować o wszystkich plusach i minusach przedmiotu sprzedaży. W interesie pośrednika jest pokazanie zalet i znalezienie klienta któremu nie będą przeszkadzać (w naszej opinii) wady. Na przykład dojazd polną drogą dla jednych będzie przekleństwem, innym dla gwarancję że w tym miejscu zaznają spokoju. Każda agencja posiada bazę osób zainteresowanych kupnem i to od niej najczęściej rozpoczyna rozsyłanie informacji. Jednocześnie (lub następnie) promuje nieruchomość na giełdach, portalach, stronach i innych środkach informacji publicznej.
Do zadań agenta należy również doprowadzenie do transakcji, czyli załatwianie wszystkich niezbędnych pozwoleń, sprawdzenia statusu, ksiąg, poprawności dokumentów ze stanem faktycznym, a nawet umówienie z notariuszem.

Kupno obiektu przez agenta
Wiele osób zastanawia się czy można zlecić agentowi nieruchomości znalezienie odpowiedniego domu lub mieszkania. Oczywiście że można. Jeśli nie mamy czasu lub nie chcemy sami przeszukiwać nieskończonej liczby ogłoszeń można wynająć agencję która zrobi to za nas. Wystarczy sprecyzować oczekiwania i możliwości. Przy okazji zostaną zweryfikowane nasze wyobrażenia odnośnie np. kosztów, warunków zabudowy itp. Nawet jeśli znajdziemy interesującą nas ofertę w innym biurze, można poprosić o jej sprawdzenie przez wybranego agenta. W przypadku pośrednictwa w kupnie, cała odpowiedzialność spada na pośrednika i firmę którą reprezentuje. Specjaliści dostrzegają i rozwiązują wiele nieścisłości które przeciętny klient może nie zauważyć.