Akwarium w mieszkaniu – wady i zalety

Miłośnicy zwierząt domowych nie  zawsze mogą sobie pozwolić na kota lub psa, wówczas doskonałą alternatywą jest akwarium. Jedną z istotnych różnic między futrzakami a rybkami to brak właściwości alergicznych i dużo mniej pracy. Ładnie skomponowane i zadbane środowisko wodne jest doskonałą dekoracją. Oczywiście także o ryby trzeba dbać ponieważ jak każda żywa istota mają swoje wymagania.

Poradników dla akwarystów jest stosunkowo dużo, i wiele osób zachwyconych hodowlą decyduje się na akwarium w mieszkaniu. Bez problemu zajdą porady odnośnie ryb i roślin. Co jednak z konsekwencjami dla mieszkania. Czy wstawienie akwarium będzie miało wpływ na powietrze i wystrój?

Zalety posiadania akwarium

Jest ich niewątpliwie wiele. Od wychowawczych gdzie szczególnie młody człowiek ma okazję poznać florę i faunę bogatszą niż w doniczce czy na balkonie, aż po relaksacyjne. Widok pływających rybek potrafi ukoić nerwy, odciągnąć myśli i wyciszyć się. Wiele osób potrafi zasnąć w czasie obserwacji. One przeciwnie do futrzaków nie schowają się za meblami, nie trzeba ich wyprowadzać ani bać się że uciekną. Zawsze są, w tym samym miejscu, a odpowiednio traktowane potrafią podążać za ręką właściciela.
Również hodowla ryb jest prostsza niż innych zwierząt, a ich posiadanie nie ingeruje we wszystkie pomieszczenia co ma miejsce przy kotach i psach. Dla posiadania ryb praktycznie potrzeba szafki lub stolika na którym stanie zbiornik z wodą i dodatkowa szafka na pokarm i dodatkowe akcesoria. Od tego jak duże muszą być zależy wielkość akwarium i ilość gadżetów.

akwarium w mieszkaniu
Rozmiar akwarium zależy od wielkości i ilości ryb. Zanim zastosujesz kulę skonsultuj to z innymi akwarystami.

Zanim postawimy akwarium w mieszkaniu

Nadchodzi ten moment, wiemy że chcemy je mieć, jak przebiega zakładanie akwarium, zapoznaliśmy się z gatunkiem, i w tym celu idziemy do sklepu gdzie trafiamy na wybór który znów napawa wątpliwościami. Dlatego dobrze wcześniej przygotować się na zakup, co trzeba wiedzieć:
gdzie stanie akwarium – to istotne ponieważ nie każde miejsce jest do tego dobre. Na pewno nie stawiamy na nasłonecznionej szafce, parapecie ani stolikach czy biurkach. Ryby nie mogą być narażane na przestawianie i bez względu na wielkość, już na początku konieczne jest ustalenie docelowego miejsca. Dobrze jeśli blisko jest gniazdko, prąd będzie potrzebny do zasilenia lampy, pompek i filtrów niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Plączące się kable są nieestetyczne i mogą przeszkadzać.
Warto rozważyć salon lub inne pomieszczenie w którym często przebywamy. Cóż po pięknym widoku jeżeli nie będzie łatwo dostępny lub będzie notorycznie przeszkadzał. Pokój dziecięcy też nie zawsze jest dobrym pomysłem. Potrafi odciągać od nauki i powodować rozpraszanie. W większości akwaria są podświetlane i wydają odgłosy co dodatkowo może przeszkadzać w nocy.
wielkość – jest równie ważna jak miejsce. Jeśli już wiemy gdzie będzie nasza hodowla możemy sięgnąć po dwa rozwiązania, mniejsze lub duże. Małe akwarium doskonale sprawdzi się na szafce, półce czy klasycznej meblościance. Możliwości aranżacji jest ogrom bez względu na wielkość. Duży zbiornik można kupić jako wolno stojący razem z nogami, chociaż i on dobrze będzie prezentował się na komodzie. Warto jednak pamiętać że jest ono ciężkie więc lepiej nie ryzykować stawiania na niepewnym meblu.

Już po zakupie można zdecydować jak ma wyglądać. W sklepach i Internecie jest multum dekoracji i roślin które pozwolą dopasować styl do niemal każdego pomieszczenia. Na stronach sklepów i blogach pasjonatów hodowli rybek znajdziecie pomysły jak ozdobić akwarium.

Czy akwarium ma wpływ na mieszkanie?

O walorach estetycznych pisaliśmy powyżej. Praktycznie jego wygląd można zmieniać w zależności od stylu, upodobań i zasobności portfela. To nie jest zajmujące hobby ale i nie do końca tanie. Zanim cokolwiek wstawimy w sąsiedztwie ryb trzeba mieć pewność że im nie zaszkodzi. Wszystkie akcesoria, dekoracje i rośliny muszą pochodzić z pewnego źródła.

Wiele osób ma obawy związane z wilgocią. Jak powszechnie wiadomo woda w powietrzu jest pożądania tylko w odpowiednich ilościach. Przesuszone jest równie szkodliwe jak zbyt wilgotne. Współczesne akwaria posiadają pokrywy dzięki którym zarówno zbiornik jak i pomieszczenie są odizolowane i zabezpieczone. Nie ma możliwości aby woda wpływała negatywnie na ścianę czy meble. Najlepszym dowodem na to są akwaria montowane w firmach. Żaden pracodawca nie zdecydował by się na biurową dekorację niszczącą lub negatywnie wpływającą.