Nawet najmniejszy balkon i taras mogą być wspaniałą namiastką ogrodu i doskonałym miejscem wypoczynku. Odpowiednio zaprojektowane i dobrze dobrane rośliny doniczkowe nadadzą uroku od wiosny do jesieni. Zanim jednak wypełnimy je kwiatami i krzewami, koniecznie jest poznanie kilku zasad. Popełniając kilka błędów można przysporzyć sobie pracy i zniechęcić się do ogrodnictwa.
Określenie położenia kluczem do sukcesu
Jednym z najważniejszych warunków jest określenie z której strony znajduje się nasz taras lub balkon. Przy obecnej, bogatej ofercie roślin, nawet północna ekspozycja nie będzie problemem. Jeżeli jednak wybierzemy dla niej gatunki światłolubne, zaczną one nienaturalnie się wyciągać i stracą ładny wygląd. Natomiast gdy od strony południowej posadzimy delikatne kwiaty, z pewnością będziemy musieli je podlewać kilkukrotnie w ciągu dnia, a i tak rośliny mogą dostać oparzeń i zwiędną.
Najlepiej przed wyborem zapoznać się z gamą kwiatów i krzewów odpowiednich do miejsca w którym będą miały rosnąć. Być może będziemy musieli zrezygnować z niektórych gatunków, ale śmiało ich pokrój i kolor można zastąpić innymi roślinami.
Zaplanujmy sposób wykorzystania miejsca
Drugą ważną rzeczą jest określenie do czego miejsce ma nam służyć. Nawet jeśli jest mało miejsca może ono sprzyjać wypoczynkowi. W takim przypadku lepiej nie zastawiać podłogi dużymi donicami, a w ich miejsce ustawić siedzisko lub stolik. Przestrzeń będzie skuteczniej wykorzystana jeżeli zamiast krzeseł wstawisz ławkę lub praktyczną skrzynię, na której można nie tylko siedzieć ale i przechowywać nawóz, drobne narzędzia ogrodnicze czy doniczki. Przyjemnym akcentem na stole będzie doniczka z roślinką albo praktyczna w czasie długich wieczorów lampa solarna. Stawiając kwiat należy pamiętać że może on powodować zainteresowanie owadów, dlatego gatunek trzeba wybrać z rozwagą. Ciekawym rozwiązaniem są rośliny zielone niekwitnące. Brak dużych donic na podłodze można zrekompensować wieszając je na ścianach lub balustradach.