Balkon i taras wiosną

Coraz cieplejsze i dłuższe dni sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niestety, bardzo często altanka, balkon i taras wiosną nie zachęcają do relaksu. Co zrobić aby te miejsca odzyskały dawny blask, były przytulne a także bezpieczne.

Porządki oraz naprawy balkonu, altany i tarasu

Sezon jesienno-zimowy to wiatr, wilgoć i mróz, wręcz idealne warunki niszczące. Bez względu czy masz drewniane czy murowane miejsce do wypoczynku sprawdź w jakim jest stanie. Pierwszym etapem jest sprzątnięcie liści i innych pozostałości, jeśli są tam meble, skrzynki albo donice też usuń je na czas oględzin i ewentualnych napraw.

Elementy drewniane trzeba sprawdzić w miejscu mocowań. Gdy są poluzowane konieczne jest skręcenie od nowa, a może i nawet wymiana metalowych łączników. Miejsca szczególnie narażone na deszcz i mróz mogą być bardziej popękane. Drewno jest materiałem elastycznym ale do pewnego stopnia. Po zimie niektóre części mogą wymagać wymiany. Dokładnie trzeba sprawdzić zakamarki. Mogły zagnieździć się tam owady które pozostawione będą niszczyć drewno. Aby temu zapobiec przeganiamy „mieszkańców” a miejsce dodatkowo smarujemy lub pryskamy środkiem owadobójczym.

taras drewniany
Taras drewniany w minimalnym stylu, wystarczy aby wypić kawę czy przeczytać książkę na świeżym powietrzu.

Balkony, tarasy i altanki murowane przeglądamy pod kątem pęknięć, poluzowanych płytek, pokrycia dachowego i ruchomych elementów, na przykład balustrad. Popękane i luźne płytki można kleić odpowiednimi zaprawami nawet przy ryzyku lekkich przymrozków o ile kupi się do tego przeznaczone. Informacje o zastosowaniu muszą być podane na opakowaniu.
Luźne części metalowe jak poręcze i balustrady wymagają dokładnego sprawdzenia stabilności, być może ponownego przykręcenia, a czasami nawet uzupełnienia ubytków w ścianach mocujących. Jeśli nie zrobiliście tego jesienią, w pogodny dzień pomalujcie je farbą do metalu, lub w przypadku rdzy, na rdzę. Na rynku jest wiele impregnatów do metalu, wybór zależy od stopnia zniszczenia i ceny.

Malowanie balustrady
Malowanie balustrady można wykonać wałkiem

Jak urządzić balkon i taras aby były częścią mieszkania

Kącik do wypoczynku

Balkon, taras i patio robimy głównie dla wypoczynku na świeżym powietrzu. Odpowiednio zabezpieczone na jesieni, komplety wypoczynkowe można już rozstawić. Nawet drobne przymrozki czy ewentualny śnieg nie będą dla nich groźne. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni co do ich przetrwania konieczne jest sprawdzenie stanu. Lepiej to zrobić wcześniej, niż rozczarować się gdy będziemy mieli ochotę na relaks. Popękany plastik niestety nadaje się do wyrzucenia, natomiast technorattan i drewno jest do naprawienia. Meble z technorattanu to najczęściej plastikowe paski przeplecione na metalowym stelażu, nawet gdy któryś pasek pęknie, nie zaburza on stabilności.

Możemy również wyciągnąć tkaninowe dekoracje i wyposażenie. Poduszki, narzuty i kapy na zewnątrz często szyte są z materiałów odpornych na pogodę, między innymi deszcz i słońce. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do ich wytrzymałości lepiej trzymać je w mieszkaniu, zabierając je ze sobą na czas wypoczynku. Siedzenie na mokrej gąbce pokrytej materiałem nie należy do przyjemności, a jej schnięcie zajmie dużo czasu.

aranżacja kącika wypoczynkowego
Aranżacja kącika wypoczynkowego

Rośliny doniczkowe na zewnątrz

Jeśli chcemy mieć ukwiecony kącik mamy dwie kilka rozwiązań. Możemy kupić gotowe, dorosłe kwiaty które praktycznie wystarczy podlewać i nawozić. Niewątpliwą ich zaletą jest stosunkowa wytrzymałość. Jeżeli dobierzemy je odpowiednio do panujących warunków, natężenia światła, przewiewu i czasu jaki musimy im poświęcić, potrafią przetrwać aż do jesieni a nawet zimy.

Własne sadzonki kwiatów

Zadanie dla ambitnych ale i posiadających trochę czasu, cierpliwości i ciepłego, widnego miejsca. Na przełomie kwietnia i maja przeważnie ziemia jest na tyle ciepła że można wysiewać wiele kwiatów wprost do ogrodu. Niestety nawet gdy nie ma przymrozków, nocą temperatura potrafi poważnie spaść co nawet jeśli nie zaszkodzi to spowolni wzrost. Nasionka możemy wysiać do miniszklarni lub doniczek. Zapewnienie warunków cieplarnianych przyspieszy ich wzrost. W ciepłe, słoneczne dni konieczne jest hartowanie sadzonek. Ten proces polega na wystawianiu roślin na warunki atmosferyczne, zaczynając od łagodnych, zbliżonych do cieplarnianych aż po zostawianie ich na noc. W zależności od temperatur może on trwać od kilkunastu dni do kilku tygodni. Maleńkim listkom także może zaszkodzić deszcz dlatego gdy nie mamy pewności co do pogody lepiej je przykryć lub przenieść w bezpieczne, jasne miejsce.

Rośliny domowe na balkonie i tarasie

Większość kwiatów domowych latem można przenieść na świeże powietrze, pamiętając wcześniej o hartowaniu. Ważnym kryterium do spełnienia jest odpowiednie naświetlenie. Na zewnątrz trzeba stworzyć warunki podobne do miejsca w którym dotychczas stały. To dobre rozwiązanie dla odważnych ale i świadomych że mocne zawirowania atmosferyczne mogą doszczętnie zniszczyć kwiaty, aczkolwiek zdarza się to niezwykle rzadko.

ukwiecony taras z kotem
Taras pełen kwiatów