Begonia maculata pielęgnacja i rozmnażanie

Niektóre rośliny są dla nas nowością, inne po latach wracają do łask. Do tych drugich zalicza się begonia koralowa, zwana również jako maculata lub begonia plamista. Pierwotnie zawitała do Polski w latach osiemdziesiątych lecz ze względu na ogromną wrażliwość szybko została zapomniana. Obecnie ta coraz bardziej popularna odmiana stricte doniczkowa zachwyca niecodziennymi liśćmi udekorowanymi białymi plamkami. Zapewne to im, przypominającymi korale zawdzięcza swoją nazwę ale i zainteresowanie.

Charakterystyka rośliny

Ta pochodząca z tropików śliczność cieszy się coraz większym powodzeniem. Nic dziwnego, dekoracyjne liście przyciągają uwagę i są niezwykłą ozdobą przez cały rok. Ostro zakończone charakteryzują się podłużnym, nieregularnym kształtem. Z zewnątrz ozdobione białymi plamkami natomiast od strony łodyżki całe są bordowo- czerwone. Wielkość, kształt i kolor liści jak również wielkość białych cętek zależna jest od odmiany.

białe kwiaty begonii w zbliżeniu
Białe kwiaty begonii w zbliżeniu

Kwiaty nie są szczególnie dekoracyjne, chociaż ich kolor i wielkość także zależy od odmiany. Przeważnie drobne, bezzapachowe skupione w baldachach bywają mało widoczne i są kruche. Maculata nie wymaga spoczynku ani specjalnego traktowania. Jak większość roślin jasnolubnych, zimą powinna mieć niższą temperaturę otoczenia, jednak jeśli chłodne miejsce ma wiązać się ze zbytnim cieniem, lepiej trzymać ją przy oknie.

różowe kwiatki begonii
Niektóre begonie koralowe posiadają różowe kwiatki

Begonia maculata pielęgnacja

Przede wszystkim jest to roślina dla cierpliwych. Zarówno jej okres hartowania w nowych warunkach, jak i rozmnażanie wymaga cierpliwości. Natomiast za błędy w pielęgnacji szybko „mści się”.
Ze względu na jej delikatność bardzo ważna jest opieka przez pierwszych kilka tygodni w nowym miejscu. Jak większość begonii lubi stanowiska jasne lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Delikatnie uchylone okno jej nie zaszkodzi pod warunkiem że nie będzie przeciągów ani nagłych skoków temperatury. Szczególnie w pierwszym okresie adaptacji jest wrażliwa na przewiewy i dotyk. Starsze liście obsychają powoli, najczęściej od końca. Młode potrafią obumrzeć w przeciągu kilku godzin i całkowicie odpaść. Co ciekawe, roślina lubi wilgotne i ciepłe powietrze, ale nie toleruje pryskania liści.

Obsychające liście
Obsychanie końcówek liści begonii to pierwsza oznaka niewłaściwej pielęgnacji

Podlewanie

Odpowiednie podlewanie jest bardzo ważne. Dla prawidłowego wzrostu konieczne jest regularne podlewanie. Wymaga lekkiego przesychania, ale gdy wilgoci jest stanowczo za mało, spowalnia wzrost, przestaje wytwarzać nowe liście a stare odpadają. Niestety równie źle reaguje na przelanie.
Nie znosi spryskiwania. Osad z wody nie tylko wygląda nieestetycznie na dużych liściach, ale także utrudnia roślinie oddychanie i przyczynia się do chorób.

Ziemia i nawożenie maculata

Najlepsze podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne oraz lekko kwaśne. Świetnie sprawdza się ziemia torfowa z dodatkiem perlitu lub włókna kokosowego i piasku gdyż nie ma specjalnych wymagań odżywczych. W sezonie letnim wystarczy umiarkowane zasilanie biohumusem ewentualnie nawozem do begonii. Ważne aby nie przedawkować dokarmiania ponieważ jest bardzo wrażliwa na zasolenie podłoża. Dobrze czuje się w lekko ciasnych doniczkach dlatego nie wymaga częstego przesadzania. Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie, koniecznie wybierzmy tylko o rozmiar większą.

Roślinę poprzez przycinanie można zagęścić
Roślinę poprzez przycinanie można zagęścić

Rozmnażanie

Nowe sadzonki można uzyskać na kilka sposobów. Najpopularniejsze są dwa. Jeden z liści natomiast drugi za pomocą podziału rośliny. Bez względu na który sposób się zdecydujemy, warto przeprowadzić je od połowy wiosny do połowy lata. Jeśli natomiast zamarzy nam się maculata późną jesienią, warto kupić roślinę ze sprawdzonego źródła i dopiero wiosną poświęcić ją na nowe sadzonki.

Sadzonki z liści

Sposób zdecydowanie dla cierpliwych ale kosztem jednego liścia można uzyskać kilka nowych roślinek. Niestety czas oczekiwania na rośliny może potrwać nawet do pół roku.
Liść wraz z ogonkiem odłamujemy od pnia, następnie około 1 cm od ogonka, obcinamy liść. W ten sposób otrzymujemy dwa materiały do sadzonek. Do lekkiej ziemi (jak dla rośliny matecznej) wsadzamy ogonek wraz z kawałkiem liścia (kawałkiem do góry) na głębokość około 1/3 w podłożu. Pozostały liść wsadzamy na głębokość 0,5-0,8 cm. Sadzonki muszą mieć stosunkowo wysoką temperaturę około 21°C oraz stałą wilgoć także w powietrzu. Jednocześnie nie wolno ich przelać. Najlepszym rozwiązaniem będzie mini szklarnia, inkubator lub okrycie doniczki woreczkiem. Trudność polega na spełnieniu warunków w których nie dojdzie do gnicia i zagwarantuje puszczenie korzeni, dlatego trudno oszacować ile będzie nowych roślin.

Podział rośliny

Doskonały sposób na jednoczesne odmłodzenie rośliny, zmuszenie jej do zagęszczenia i zmiany pokroju. Daje on również większą gwarancję powodzenia.
Do rozmnożenia potrzebujemy dorosłej łodyżki z 4-5 liśćmi. Jeśli zetniemy zbyt młodą, sadzonki zamiast puszczać korzenie mogą zgnić. Z kawałka rośliny usuwamy 2 dolne liście i wstawiamy do wody o temperaturze pokojowej, pilnując aby miejsca po liściach były zanurzone. Można też sadzić bezpośrednio do ziemi (typowej dla tej begonii) w ten sposób aby miejsce wyrastania ogonka liścia było przykryte. Po około miesiącu roślina powinna wypuścić nową gałązkę wraz z liśćmi.

Begonia koralowa rozmnażanie
Begonia koralowa – rozmnażanie z części rośliny

Zagrożenie dla pupili

O właściwościach trujących wiadomo iż cała roślina jest bardzo groźna dla zwierząt domowych. Podgryzanie begonii może skończyć się podrażnieniem pyska i przełyku. Inne objawy to intensywne ślinienie się, trudności z połykaniem, a nawet wymioty. Dodatkowo u kotów stwierdzono zaburzenia pracy serca i drgawki. Z tego powodu roślinę powinno się dobrze wyizolować a nawet zrezygnować z jej uprawy, bowiem żywe liście które upadną na podłogę także stanowią zagrożenie.

Liście begonii maculata są od spodu jednokolorowe w odcieniach bordo
Liście begonii maculata są od spodu jednokolorowe w odcieniach bordo

Choroby

Tak jak wspomnieliśmy na początku roślina jest stosunkowo trudna w uprawie. Na dodatek charakteryzuje się małą odpornością na choroby np. mączniak, pleśń szarą czy plamistość liści. Przyczynić się do nich może zarówno niewłaściwa opieka, kontakt z zarażoną rośliną oraz przeniesienie, dlatego ważne jest aby narzędzia przed pielęgnacją były dobrze zdezynfekowane.