Co mówi o Tobie bałagan w pokoju? Twoje zdrowie psychiczne, osobowość i pojęcie Messiness

Czy kiedykolwiek marzyłeś o życiu w idealnie czystych i zorganizowanych pokojach jak z katalogu Ikea? A może wolisz spędzać czas w przestrzeni z porozrzucanymi przedmiotami, pamiątkami, książkami, sztuką i przedmiotami, które składają się na Twoje codzienne życie i wyrażenie siebie?

Porządek kontra bałagan – codzienna, domowa batalia

Dla niektórych schludny pokój może być kojący. Jak uporządkowane odosobnienie w często nieuporządkowanym świecie – szczególnie teraz, w czasach pandemii Covid-19. Jednak dla innych takie pokoje mogą być sterylne, nijakie i mało inspirujące. Niektórzy ludzie odczuwają niepokój w zagraconym pokoju, podczas gdy inni czują się najbardziej kreatywni pośród bałaganu.

Sprawdź też: Co niechlujne biuro mówi o Tobie i Twojej firmie? Porządek w biurze

Każdy chce znaleźć sposób na idealne ułożenie każdego aspektu swojego życia

Niechlujstwo od dawna jest postrzegane jako coś w rodzaju wady charakteru lub brane jest jako oznaka lenistwa. Natomiast czystość i organizacja są przedstawiane jako ideały – dobrze o Tobie świadczą. A co z tymi osobami, które są trochę bardziej niechlujne lub bałaganiarskie? Co mówi o Tobie bałagan w pokoju?

Zdrowie psychiczne a bałaganiarstwo – Messiness

Brudny pokój może wynikać z wielu czynników. Może to oznaczać, że jesteś zajęty i masz mało czasu na sprzątanie i porządkowanie. Messiness to po prostu bałaganiarstwo. Może to oznaczać też, że masz za dużo rzeczy na swojej głowie, lub masz małe dzieci w domu, które zwykle nie mają motywacji do sprzątania po sobie. A jeśli w Twoim pokoju panuje bałagan — tak po prostu — czy mówi to coś o stanie Twojego zdrowia psychicznego? W niektórych przypadkach stan Twojego pokoju może być powiązany z Twoim stanem psychicznym.

Zaburzenia psychiczne a bałaganiarstwo

Na przykład osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi mogą być tak zaabsorbowane utrzymaniem porządku, że każdy stopień zabrudzenia może stać się znaczącym źródłem niepokoju. Wtedy warto udać się do lekarza psychiatry. W innych przypadkach ludzie gromadzą przedmioty do tego stopnia, że ​​nie mogą rozstać się nawet z najbardziej trywialnymi rzeczami. Ich domy zapełniają się przez lata bezużytecznymi przedmiotami, od starych gazet po plastikowe pojemniki.

Implikacje dla zdrowia psychicznego – kiedy udać się do specjalisty?

Problemy z bałaganem i złe samopoczucie może zależeć od kilku kluczowych czynników:

  • Brudny pokój to dla Ciebie nowe zjawisko
  • Życie z bałaganem to coś, co naprawdę Ci przeszkadza
  • Bycie niechlujnym oznacza coś głębszego
  • Oznaka depresji

Jeśli zazwyczaj jesteś schludny i zorganizowany, nagły brak troski o porządek w pokoju może być oznaką, że coś się dzieje w Twoim życiu. Na przykład, bałagan może być czasami oznaką depresji. Osoby z depresją często czują się zbyt zmęczone, aby nadążać za rutynowymi czynnościami domowymi. Depresja może również utrudniać skupienie się, nawet na tak prostej sprawie, jak sprzątanie. Możesz też odczuwać brak energii, która jest potrzebna do uporządkowania pomieszczenia.

Bałagan może być oznaką do zasięgnięcia porady na temat swojego zdrowia

Jeśli podejrzewasz, że zabałaganiony pokój może być oznaką problemów w Twoim życiu lub wynikiem depresji, nie bój się sięgnąć po pomoc. Porozmawiaj o tym z Twoim lekarzem, skonsultuj się ze specjalistą zdrowia psychicznego, aby uzyskać szczegółowe porady dotyczące sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Terapeuta lub lekarz pomogą Ci dotrzeć dotrzeć do przyczyny pogorszenia stanu zdrowia i opracują dla Ciebie plan działania powrotu do pełnego zdrowia.

Bałagan w domu i uczucie przytłoczenia

Jeśli jesteś sfrustrowany, zły lub przytłoczony bałaganem i nieładem w mieszkaniu, jest to wyraźny znak, że należy coś z tym zrobić. Dowiedzenie się, od czego zacząć i jak rozwiązać problem, może wydawać się przytłaczające. Może to oznaczać wyeliminowanie niektórych nawyków, potrzebę nauczenia się, przyswojenia nowych taktyk organizacyjnych lub wdrożenie planu pomocy w sprzątaniu i zaangażowanie do tego innych domowników.

Czy Twój bałagan jest nawykiem? Znak Twoich preferencji

Niektórzy ludzie po prostu nie przywiązują wagi do tego, aby wszystko było czyste, uporządkowane i na swoim miejscu. W tym przypadku bałagan jest po prostu normalnym stanem rzeczy. Jeśli dom jest zagracony i dobrze, bo to Ci pasuje, to prawdopodobnie bardziej świadczy to o Twojej osobowości i preferencjach.

Osobowość osób porządnickich i bałaganiarzy

Co więc wyróżnia schludnych i niechlujnych ludzi? Czy niektórzy ludzie po prostu rodzą się z osobowościami, które wolą porządek, podczas gdy inni żyją w chaosie? Chociaż niektórzy mogą sugerować, że zagracony pokój jest oznaką zagraconego umysłu, ci, którzy wolą tego typu środowisko, niekoniecznie są zdezorganizowani. Dlaczego? Jak to możliwe?

Organizacja w bałaganie

Biurka takich osób mogą wyglądać jak pomieszany bałagan z efektami huraganu. Blat zarzucony papierami, spinaczami i innymi przyborami biurowymi. Jednak te osoby zawsze wydają się dokładnie wiedzieć, gdzie jest każdy przedmiot, kiedy go potrzebują. Sławnemu psychoanalitykowi Sigmundowi Freudowi przypisywano kiedyś słowa: „Nie sprzątaj bałaganu. Wiem dokładnie, gdzie wszystko mam”.

Nieuleczalne bałaganiarstwo, a typ osobowości

W rzeczywistości wydaje się, że niektórzy ludzie dobrze się rozwijają w tego typu środowisku. Niektórzy z najbardziej kreatywnych i produktywnych ludzi wydają się nieuleczalnymi niechlujami. Są też tacy, których inspiruje idealnie czysty i zadbany pokój. Jeśli czujesz się bardziej twórczy i produktywny pośród porządku, prawdopodobnie masz po prostu taką osobowość.

bałagan w pokoju

Typy osobowości powiązane z bałaganiarstwem i porządkiem

Osoby, które lepiej funkcjonują w porządku, są zazwyczaj perfekcjonistami. Posiadanie wszystkiego na swoim miejscu pomaga zaspokoić ich potrzebę porządku i kontroli. A co, jeśli masz tendencję do bardziej wyluzowanego podejścia do prac domowych i sprzątania? Może to oznaczać, że bardziej przypominasz osobowości typu B. Osoby o tym typie osobowości są bardziej zrelaksowane niż ich odpowiedniki typu A. Zamiast skupiać się na osiągnięciu doskonałości, bardziej pociągają ich pomysły, doświadczenia i kreatywność.

Czy bałaganiarstwo ma swoje zalety? No pewne!

Istnieją badania potwierdzające pogląd, że bałagan ma również swoje plusy. Badacze odkryli, że podczas pracy w chaotycznym środowisku w rzeczywistości zwiększa się kreatywność. Natomiast jeśli chodzi o porządek, naukowcy uważają, że wykonywanie pracy w czystym miejscu aktywizuje normy społeczne, zachęcając ludzi do robienia tego, czego się od nich oczekuje. Z drugiej strony praca w chaotycznej przestrzeni rozluźnia tę potrzebę i pozwala ludziom uwolnić się od społecznych norm i oczekiwań.

Zwiększona hojność – eksperyment w czystym pokoju i w pomieszczeniu z bałaganem

W badaniu uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet w różnych pokojach. Dla części uczestników sala była bardzo czysta i uporządkowana. W przypadku innych osób wypełnili oni kwestionariusz w bardzo chaotycznej, zdezorganizowanej przestrzeni. Wychodząc z sali, uczestnikom zaproponowano kilka możliwości. Najpierw zapytano ich, czy chcą przekazać pieniądze na cele charytatywne. Następnie zaproponowano im przekąskę: jabłko lub batonik. Ci, którzy wypełnili ankietę w schludnym pokoju, byli bardziej skłonni przekazać więcej własnych pieniędzy na cele charytatywne. Częściej też wybierali jabłko zamiast batonika.

Jak bałagan lub porządek wpływa na kreatywność?

W oddzielnym eksperymencie uczestnicy zostali ponownie umieszczeni w czystych lub zabałaganionych pokojach, a następnie poproszeni o wykonanie zadania, które obejmowało znalezienie nowych zastosowań piłek pingpongowych. Uczestnicy znajdujący się w niechlujnym pomieszczeniu zostali ocenieni przez bezstronnych sędziów jako osoby, które wymyśliły bardziej kreatywne i innowacyjne pomysły niż ci, którzy myśleli nad tym w czystym pokoju.

Spersonalizowane miejsca pracy dla zawodów kreatywnych

Takie odkrycia mogą mieć wpływ na projektowanie miejsc pracy, szczególnie w zawodach, które wymagają dużej innowacyjności i kreatywności. Pracodawców można zachęcać, aby zezwalali swoim pracownikom na tworzenie bardziej spersonalizowanych miejsc pracy, nawet jeśli oznacza to, że mogą być mniej uporządkowane. Niestety, jak wyjaśniają naukowcy, bałagan wokół nas niekoniecznie oznacza to, że każdy, kto przebywa w takim pomieszczeniu, stanie się bardziej kreatywny.

Osobowość i preferencje – każdy ma swoje własne

Niektórzy ludzie pracują lepiej w dobrze zorganizowanych przestrzeniach, podczas gdy inni pracują lepiej w mniej zorganizowanych środowiskach. Osobowość i preferencje to rzeczy, które odgrywają rolę w takich sytuacjach.

Co się stanie, kiedy nie uszanujemy preferencji innych osób?

Na przykład zmuszanie osoby preferującej czyste miejsce do pracy w nieuporządkowanym środowisku może w rzeczywistości skutkować mniejszą kreatywnością i niższą produktywnością. A prace, które koncentrują się na wydajności i szybkim podejmowaniu decyzji, mogą być lepiej dostosowane do uporządkowanych miejsc pracy, podczas gdy te, które opierają się na kreatywności, mogą lepiej pasować do mniej uporządkowanych przestrzeni. Naukowiec Albert Einstein, znany ze swojego geniuszu i kreatywnego myślenia, był znany również z bałaganu na swoim biurku. „Jeśli zagracone biurko jest oznaką zagraconego umysłu, to co mamy myśleć o pustym biurku?” – zapytał kiedyś w odpowiedzi na komentarze o swoim miejscu pracy. Tak więc, chociaż porządek może być cechą najbardziej aspiracyjną, badania wykazały również, że bałagan ma swoje zalety.

Artykuł napisany na podstawie internetowych publikacji Steven’a Gans’a – amerykańskiego psychiatry i psychologa, absolwenta: Harvard Medical School, Boston Psychoanalytic Society and Institute, Rush University Medical College i Massachusetts General Hospital.