Co powinieneś wiedzieć o przewodach fotowoltaicznych przed instalacją?

W związku z tym, iż instalacje fotowoltaiczne są w Polsce coraz bardziej znanym rozwiązaniem – wzrasta też wiedza rodaków odnośnie do ich działania. Jednak wciąż istnieje wiele elementów instalacji fotowoltaicznej, na które warto zwrócić większą uwagę i przewód solarny jest jednym z nich.

  1. Czym są przewody fotowoltaiczne?
  2. Jakimi cechami wyróżniają się kable do fotowoltaiki?

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć własną instalację fotowoltaiczną i kable solarne, które stanowią jej niezwykle istotną część – w tym artykule znajdziesz dodatkowe informacje, które pomogą Ci się dobrze rozeznać.

Czym są przewody fotowoltaiczne?

Przewód fotowoltaiczny to przewód jednożyłowy używany do łączenia paneli fotowoltaicznego systemu energii elektrycznej. Systemy działające z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych to nic innego, jak systemy produkcji energii elektrycznej, które wychwytują światło słoneczne w celu wytworzenia energii elektrycznej w procesie konwersji energii. Energia elektryczna jest wytwarzana w panelu i stąd potrzebne są przewody fotowoltaiczne, czyli okablowanie, aby przetransportować energię elektryczną z powrotem do punktu zbiórki lub elementu wyposażenia. Zatem kable do fotowoltaiki to właśnie dedykowany do tego zadania, specyficzny rodzaj drutu stworzony do zastosowań do instalacji fotowoltaicznych.

Jakimi cechami wyróżniają się kable do fotowoltaiki?

Moduły fotowoltaiczne działają w wysokich temperaturach i są narażone na różnorodne warunki środowiskowe, w tym długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Dlatego przewody fotowoltaiczne muszą spełniać wymaganą odporność na działanie promieni słonecznych i temperatury otoczenia. Przewody fotowoltaiczne są produkowane do użytku w zastosowaniach fotowoltaicznych, podczas gdy są też specjalne przewody instalacji fotowoltaicznej zwykle produkowane do zastosowań podziemnych. Oba typy kabli zwykle zawierają izolację i mogą być odporne na promieniowanie uv.

Przewód fotowoltaiczny różni się innych przewodów, który może obejmować instalacja fotowoltaiczna kilkoma parametrami – grubością izolacji (na przykład kabel solarny 6mm2), napięciem znamionowym i temperaturą pracy. Poza tym warto wiedzieć, że kable fotowoltaiczne zawierają zwykle grubsze izolacje odpowiednie do ochrony przed różnymi trudnymi środowiskami. Mogą być przystosowane do wyższych temperatur, ale najważniejsze do zapamiętania jest właśnie to, że przewód fotowoltaiczny jest jednym z niewielu typów kabli jednożyłowych, które mogą mieć napięcie znamionowe powyżej 600 V i mogą być bezpośrednio zakopane.