Czasowy wyłącznik prądu do gniazdka

Rosnące koszty energii elektrycznej zmuszają nas do szukania rozwiązań oszczędzających prąd. Wymiana starej lodówki czy kuchenki na urządzenie energooszczędne jest dobrym rozwiązaniem. Niestety koszt nowych urządzeń jest stosunkowo drogi w porównaniu do oszczędności. Innym sposobem, o wiele tańszym ale równie ekonomicznym jest zastosowanie timerów – programatorów czasowych. Co to jest, jak stosować i na co uważać zawarliśmy w tym artykule.

Programator co to jest i jak działa?

Czasowy wyłącznik prądu, zwany programatorem to urządzenie podłączane bezpośrednio do gniazdka i wyłączające oraz włączające samoistnie przepływ energii. Jest to swoistego rodzaju pośrednik pomiędzy gniazdkiem a urządzeniem. Sposób ustawiania i zarządzania tmierem zależy od jego konstrukcji, bowiem mogą być mechaniczne lub elektroniczne. Co ważne, oba rodzaje umożliwiają włączanie i odłączanie prądu nawet kilkanaście razy dziennie, przeważnie w odstępach piętnastu minutowych.

Programator mechaniczny

Przeważnie są tanie i łatwe w obsłudze. Najprostsze modele posiadają tarczę „zegar” otoczony przyciskami które zależnie od wciśnięcia włączają lub odcinają prąd. Trochę bardziej zaawansowane urządzenia posiadają kontrolkę która świeci się w czasie przepływu energii a nawet możliwość włączenia stałego przepływu bez manipulacji przyciskami. Okazuje się to być bardzo praktyczne np. przy podgrzewaniu wody w bojlerze gdy czasem potrzebujemy więcej ciepłej, lub uruchomieniu oświetlania tarasu gdy chcemy posiedzieć dłużej niż zwykle.

Programatory elektroniczne

Zasada działania jest identyczna jak w przypadku mechanicznych, jednak różnią się sposobem programowania które wykonuje się poprzez aplikację na telefonie. Dodatkowo daje to możliwość zdalnego sterowania, a w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, indywidualnego ustawienia na każdy dzień tygodnia. To dobre rozwiązanie aby w czasie urlopu poza domem symulować że ktoś w środku jest poprzez włączanie lamp a nawet uruchamianie systemu podlewania roślin. Kupując timer elektroniczny warto zdecydować się na model który sam nie czerpie nieustannie energii na zasilanie led kontrolnej.

Do czego zastosować timer?

Nasze domy wypełnione są sprzętem RTV i AGD które podłączone są na stałe. Nie wyobrażamy sobie bez nich dnia codziennego, ale nocą przecież z nich nie korzystamy. Najbardziej uciążliwe są kontrolki które po zsumowaniu sprzętów i czasu pobierają sporo prądu. Na pewno nie muszą tego robić TV, dekodery, sprzęt stereo, a nawet kuchenki czy mikrofalówka. Urządzenia które nie posiadają zegarka lub nie korzystamy z niego, mogą być wyłączone podczas naszego snu czy obecności poza domem. Tak samo w przypadku podgrzewaczy wody czy innych urządzeń które mają zastosowanie tylko podczas pobytu w domu.

Na co uważać montując czasowy wyłącznik prądu

Podłączając sprzęt koniecznie trzeba przemyśleć jego działanie. Np. jeśli musi być stale podłączone a nie posiada wewnętrznej baterii, odcięcie prądu może spowodować reset a nawet awarię. To samo dotyczy starszych modeli TV które same się włączają po wznowieniu zasilania. Gdy chcecie opuścić mieszkanie ale np. lampka ma się zapalić pamiętajcie aby ją włączyć.

Rozsądne ustawienie timera nie wpłynie negatywnie na sposób życia a pozwoli zaoszczędzić prąd oraz pieniądze. Drugim, równie ważnym argumentem jest działanie ekologiczne. Ponieważ mniej energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Musimy o tym pamiętać tak długo aż większość elektrowni nie będzie czerpać z odnawialnych źródeł.

Możesz sprawdzić również gniazdka Berker, które dzięki systemom inteligentnego zarządzania energią, nie tylko są energooszczędne, ale także dostosowują się do potrzeb użytkownika, oferując wygodę na nowym poziomie. To więcej niż tylko gniazdka – to harmonia designu i funkcjonalności, której doświadczasz każdego dnia.