Sezon grillowań rozpoczęty! O ile właściciele domów i działek mogą cieszyć się nim bez obaw, o tyle grillowanie na balkonie budzi kontrowersje. Teoretycznie nie ma konkretnego zakazu grillowania na balkonach i tarasach. Lecz są regulacje dotyczące bezpieczeństwa np. odnośnie używania ognia. Jednak trzeba pamiętać o obowiązującym regulaminie wewnętrznym spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku złamania przepisów trzeba liczyć się z surowym mandatem.
Zanim zaczniesz grillowanie na balkonie
Przed przystąpieniem do grillowania na balkonie, warto sprawdzić lokalne przepisy i regulacje dotyczące tej kwestii. Jeśli jest dozwolone, należy przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa, takich jak umieszczenie grilla na stabilnej powierzchni, zachowanie odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych i zawsze mieć przy sobie gaśnicę w razie potrzeby. Warto również pamiętać, że może to przeszkadzać sąsiadom ze względu na dym i zapachy, dlatego warto wcześniej porozmawiać z najbliższymi mieszkańcami.
Jaki wybrać grill ?
Ze względów bezpieczeństwa nie dopuszcza się tradycyjnego węglowego. Żar, nawet pod ścisłą kontrolą niesie zbyt wielkie ryzyko pożaru. Ponadto klasyczne urządzenia dymią, przez co są uciążliwe i szkodliwe dla środowiska. Można sobie wyobrazić jak wyglądało by osiedle gdyby tylko 20% odpaliło grille na węgiel drzewny.
Na szczęście współczesna technika niesie praktyczne i bezpieczniejsze rozwiązania. Należą do nich grill gazowy oraz grill elektryczny.
Grill gazowy
Jak sama nazwa wskazuje działa na gaz z butli lub ziemny. Jest to popularna alternatywa ponieważ jest łatwiejszy w użyciu i czystszy. Działa na zasadzie spalania gazu, który przepływa przez palniki znajdujące się pod rusztem grilla. Poprzez regulację przepływu gazu i temperatury, można kontrolować intensywność grillowania. Co więcej, są szybsze i łatwiejsze w użyciu. Ponadto, grill gazowy generuje mniej dymu i zapachu, co jest korzystne dla środowiska i zdrowia ludzi. Jednakże, cena grilli gazowych jest zwykle wyższa niż grilli węglowych i wymaga dodatkowych kosztów związanych z zakupem gazu.
Szukając grilla gazowego warto zastanowić się nad częstotliwością użytkowania. Jest duża rozbieżność w ich wyborze. Różnią się wielkością i dodatkowymi funkcjami np. niektóre posiadają płytę do smażenia delikatnych potraw a nawet płynnych jak jajka. Duże urządzenia niemal nie różnią się od klasycznych. Podobnie jak grille węglowe są zamykanie, mają termometr, półki boczne, wieszaki na akcesoria itp.
Grill elektryczny
Coraz bardziej popularny nie tylko na otwartej przestrzeni ale również w kuchni. Działa na prąd elektryczny, przez co nie wymaga dodatkowego paliwa lub gazu. Często wielofunkcyjne gofrownice posiadają odpowiedni ruszt do grillowania, dzięki czemu można grillować nawet małe ilości. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest ich stosunkowo niska cena i wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Nie generują więcej zapachu niż w czasie tradycyjnego smażenia i zupełnie nie dymią. Kupując grill elektryczny warto zwrócić uwagę na moc grzewczą. Małe urządzenia często są słabsze co może wpłynąć na jakość i smak potraw.