Tuż przed Wielkanocą piętrzą się zarówno codzienne zajęcia jak również obowiązki typowo świąteczne. Pomiędzy pieczeniem, przygotowaniem dekoracji, pracą i życiem z rodziną musimy dbać o czystość i porządek. Często okazuje się że nadmiar obowiązków wybija nas z rytmu i musimy część rzeczy odłożyć lub poszukać lepszych rozwiązań. Porządki to jedna z tych czynności które mogą być łatwiejsze dzięki odpowiednim narzędziom, urządzeniom i środkom.
Czy masz odpowiednie narzędzia do sprzątania?
Pytanie wydaje się błahe i zapewne większość gospodyń odpowie że tak, ale czy na pewno? Czasy kiedy wystarczyła miotła, zmywak i szczotka do szorowania mamy dawno za sobą. Zarówno my sami jak i nasze mieszkania wymagają więcej uwagi i gadżetów które ułatwią prace. Owszem, można np. frezy w drzwiczkach szafek czyścić ściereczką, ale włożony wysyłek będzie niewspółmierny do efektów. Ma być czysto, a w obecnych czasach także powinno być zrobione szybko. Więc zanim zaczniesz porządki rozejrzyj się po domu i zrób listę prac które masz do wykonania. Osobno spisz te które robisz szybko i łatwo, osobno pozostałe. Po zastanowieniu może okazać się że nie masz odpowiednich narzędzi i dlatego ich wykonanie jest praco i czasochłonne.
Czym czyścić łazienkę i kuchnię
Łazienka i kuchnia są najbardziej wymagającymi miejscami. Co prawda rodzaj zabrudzeń jest zupełnie inny ale w obu miejscach wymaga wiele wysiłku i niestety innych środków chemicznych. W kuchni praktyczne będą odtłuszczacze i płyny nabłyszczające, niekoniecznie o silnym zapachu. Natomiast w łazience niezbędny jest odkamieniacz, środek dezynfekujący, i płyn do czyszczenia kabin prysznicowych.
Wydawało by się że odpowiedni dobór środków wszystko załatwi, niestety w rzeczywistości lepiej na tym nie polegać. Silne detergenty oddziaływają szkodliwie na czyszczone powierzchnie i na nasze zdrowie, dlatego lepiej stosować je krótko, lub ekologiczne ale nieco słabsze. Istotne jest wspomaganie działania, odpowiednimi narzędziami. Prawdziwą zmorą pań domu jest kabina prysznicowa. Jeśli dbają o nią wszyscy domownicy to nie wymaga wiele pracy, jednak przeważnie jest inaczej. Jeśli chcesz skutecznie i szybko umyć brodzik zaopatrz się w odpowiedni płyn, spryskiwacz ciśnieniowy, gąbkę (myjkę) i maseczkę na twarz a nawet ochronne okulary i rękawiczki. Do zakamarków wykorzystaj pędzel z twardym włosiem.
Pamiętaj że środek chemiczny potrafi oddziaływać na Twój organizm nawet po powierzchownym umyciu, a reakcje alergiczne są coraz częstsze.
Wlej płyn czyszczący do spryskiwacza, a następnie wejdź do kabiny i dokładnie ją spryskaj. Zastąpienie zwykłego spryskiwacza na ciśnieniowy znacznie skróci czas pracy. Wyjdź i daj chemii działać, a po kilku minutach (minimalnym czasie wskazanym na środku), ponownie wejdź do kabiny i wszystko przetrzyj gąbką, i pędzlem. Na tym etapie powinno być widać efekty, jeśli ich nie ma, możesz bardziej brudne miejsca jeszcze raz potraktować środkiem. Ostatnim krokiem jest umycie kabiny prysznicem, koniecznie silnym strumieniem. Dzięki temu zużyjesz mniej wody, a jej silne ciśnienie będzie dodatkowo wymywać.
Praktyczne narzędzia do sprzątania ręcznego
Jak widzisz już wymiana spryskiwacza potrafi zaoszczędzić czas i zdrowie. O praktycznym zastosowaniu szczoteczki do zębów wiadomo od dawna. Szczotki z twardym włosiem, plastikowe druciaki i magiczne gąbki też są szeroko znane. Zatem czy jest coś jeszcze co warto mieć żeby sprzątanie było prostsze, mniej czasochłonne i efektywne?
wąski pędzel z twardym włosiem – niedoceniany TOP 1 w całym domu. Dzięki pędzlowi usuniesz kamień i zabarwienia w zakamarkach sitek kanalizacyjnych, bez trudu wyczyścisz uszczelki w lodówce i wszystkie inne miejsca gdzie nie dojdziesz szczoteczką do zębów. Nie warto kupować pędzla z górnej półki cenowej, środki chemiczne jak odkamieniacz czy mleczko do szorowania stosunkowo szybko go zniszczą.
pędzelek z miękkim włosiem – jest niezbędny gdy uprawiasz kaktusy. Żadnym innym narzędziem nie wyczyścisz ich tak skutecznie a jednocześnie delikatnie.
spryskiwacz ciśnieniowy do 1l, bez metalowych elementów – spryskiwacz dzięki napompowaniu pozwala na szybszą i łatwiejszą aplikację środka. Preparaty czyszczące, szczególnie usuwające kamień i osady z kosmetyków są silnie żrące. Cienkie elementy metalowe szybko zostaną uszkodzone, dlatego lepiej kupić droższy ale wyprodukowany całkowicie z plastiku. Nie musisz mieć osobnego do każdego płynu. Wystarczy że nie wykorzystany środek wlejesz do oryginalnego opakowania a opryskiwacz wypłuczesz i osuszysz przed wlaniem innego detergentu.
ściereczki w kilku kolorach – kolorom myjek nadaje się różne właściwości, ale tak naprawdę chodzi o to żeby się nie mieszały. To ważne aby mieć osobne ściereczki do szyb i szklanych powierzchni, elementów zatłuszczonych, kurzu itp. Dlaczego? Ponieważ płukanie ręczne nie pozbawia ich pozostałości zarówno preparatów jak i np. mikro drobin tłuszczu. Myjka po myciu kuchenki, wypłukana a następnie użyta do okien nie wyczyści ich idealnie. Owszem, można ją wyprać w pralce jednak takie zabiegi znacznie skracają ich żywot, a pozostałości proszków i płynów też niosą wysokie prawdopodobieństwo smug na szklanych powierzchniach.