Dekoracje wielkanocne

Wielkanoc to jedne z bardziej charakterystycznych świąt. Dla wielu osób poprzedzone obrzędami i wielkimi przygotowaniami. Także nasze domy odmieniają się na ten wyjątkowy czas, głownie dzięki niewielkim ale typowym dekoracjom poustawianym na szafkach i w oknach. Nie są one tak majestatyczne jak choinka, ale równie piękne.

Jakie dekoracje na Wielkanoc?

Jednym z kluczowych symboli Świąt Wielkanocnych jest jajko. Utożsamia się je ze zmartwychwstaniem, jakoby z pozoru martwe jajko było początkiem nowego życia, czyli kurczątka które się w nim rozwija, a w końcu wykluwa. W wielu kulturach kształt jajka uważany jest za doskonały, zaś ono samo symbolizuje życie, siłę i płodność.

pisanki z tkaniny i dekoracji
„Pisanki” z tkaniny i drobnych dekoracji. Fot. Magdalena Kulik

Robienie pisanek ma podkreślać wagę tego święta, wyjątkowość i oddanie czci. Coraz mniej osób pamięta kraszanki, kroszonki czy jajka zdobione techniką batikową czyli woskowe malowanki. Tradycyjne pisanki zastąpiły wyklejanki i jajka stylizowane na stroik. Duży udział w tym mają styropianowe formy i nowoczesne możliwości dekoracyjne. Już nie jajko jest elementem stroika ale samo w sobie jest okazałą dekoracją. Jeśli sami nie mamy czasu na wymyślne dekorowanie jajek warto zaopatrzyć się w nie u rękodzielników, jak chociażby u Magdaleny Kulik która swoje piękne prace wystawia na profilach społecznościowych.

pisanki współczesne
Współczesne pisanki są ozdobą samą w sobie. Fot. Magdalena Kulik

Zające, kurki, kurczaczki i baranki z przeróżnych materiałów to także istotny element Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Duże zwierzątka potrafią mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów i samodzielnie stanowią niebanalną ozdobę. Mniejsze posłużą do kompozycji świątecznych. Współcześnie ogranicza nas tylko wyobraźnia i koszty, bowiem na rynku jest wiele osób szyjących, lepiących a nawet rzeźbiących czy wytłaczających najbardziej wymyślne formy.
Hitem kolejnego sezonu są kształty wycinane laserowo w sklejce lub innej płycie. Płaskie, przeważnie kilkumilimetrowe formy doskonale sprawdzają się jako zawieszki, na przykład w oknach.

Wielkanocne stroiki i wieńce.

Bukiety i stroiki lubimy na co dzień. Wnoszą do domu odrobinę natury. Robione z kwiatów ciętych, gałązek i liści potrafią tchnąć powiew świeżości. Tym bardziej chcemy aby dekorowały nasze wnętrza od święta.

Jasne kolory i pisanki na piku wplecione w wianek nadadzą świątecznego klimatu. Fot. Magdalena Kulik
Bogaty wybór wianków z wikliny czy metali daje szerokie możliwości ozdób na drzwi zewnętrzne, balkon a nawet taras. Wieńce z materiału, filcu oraz włóczki dekorowane delikatnymi kwiatami i zwierzątkami z tkanin lepiej nie narażać na warunki atmosferyczne. Doskonale za to sprawdzą się w pokojach dzieci a nawet miejscach gdzie rządzą koty.
Bukiety i stroiki lubimy na co dzień. Wnoszą do domu odrobinę natury. Robione z kwiatów ciętych, gałązek i liści potrafią tchnąć powiew świeżości. Tym bardziej chcemy aby dekorowały nasze wnętrza od święta. Możliwości i form jest niezliczona ilość. Na plastrach drewna, w wazonach, misach dekoracyjnych a nawet doniczkach. Jeśli chcemy uzyskać klimat stricte wielkanocny warto w jednej kompozycji zebrać wiosenne kwiaty, symbole świąt i delikatną zieleń. Ten sam stroik z żonkilami będzie wyglądał zupełnie inaczej z czerwonymi tulipanami. Nie bójmy się eksperymentować.

Żywe rośliny w dekoracjach wielkanocnych

W czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pogody bywają różne. Równie dobrze mogą być poprzedzone ciepłymi dniami, jak i być mroźne co utrudni rozwinięcie się wielu wiosennym roślinom. Jednym z krzewów który o tej porze roku zakwita jest forsycja, chętnie wykorzystywana do dekoracji. Słoneczno-żółte kwiaty pojawiają się przed liśćmi, jednak nie zawsze zdążą na Wielkanoc. Dobrym sposobem jest ich „podpędzenie”. Obcina się gałązki z pączkami i wstawia do wody w widnym i ciepłym miejscu. Po kilku dniach pączki powinny się rozwinąć. Tym samym sposobem, nie tylko na potrzeby świąt podpędza się listki brzozy, bazie, kwiatki drzew owocowych a nawet kwiaty ogrodowe np. żonkile.
Natomiast jeśli już macie kupione pierwiosnki czy żonkile doniczkowe, ich kwitnienie przedłuży temperatura około 13-15 stopni C.

wianek z bazi
Wianek z bazi wymaga pracy ale prezentuje się efektownie