Kreatywne dekoracje wielkanocne

Świąteczna atmosfera w naszym domu w dużej mierze zależy od wystroju wnętrza. Wiadomo, że nie ozdoby i dekoracje są najważniejsze jednak przyznać trzeba, że mają one spory wpływ na tworzenie odświętnego klimatu. Dlatego jeśli chcemy by czas wiosenny upływał w przyjemnej i miłej atmosferze, to postarajmy się o odpowiedni wystrój i dekoracje.

Do klasycznych ozdób w tym okresie należą oczywiście pisanki, zajączki, wiosenne bukiety i tradycyjne bazie w wazonie. Jeśli chodzi o dominujące kolory dekoracji, to zazwyczaj przeważa soczysta zieleń i ciepły żółty, jak również wszystkie odcienie koloru pomarańczowego. Odpowiednie ozdoby z łatwością możemy zakupić w sklepie. Jednak nie zawsze musimy korzystać z produktów ze sklepowej półki. Ozdoby możemy wykonać samodzielnie według własnego pomysłu. Jeśli zdecydujemy się na dekoracje typu „zrób to sam” to z pewnością dostarczymy również dużo frajdy naszym pociechom angażując je w procesy twórcze. To dobry pomysł na miłe i kreatywne spędzenie czasu z rodziną. Samodzielnie wykonane ozdoby z pewnością będą powodem do dumy naszych młodszych pomocników.

kroliczki

Wszyscy lubią króliczki

Dekoracje robione w gronie rodziny nie muszą trzymać się żelaznych zasad. Najważniejsza jest zabawa i przyjemność ze wspólnej pracy, którą należy dostosować do wieku twórców. Angażując najmłodszych trzeba zapomnieć o kleju na gorąco, szpilkach i wydmuszkach. W wycinaniu i wiązaniu kokardek milusińskim mogą pomóc rodzice, ale klejenie ekologicznym klejem szkolnym zostawmy im. Jeżeli nie mamy pod ręką styropianowych jajek, z powodzeniem można wykorzystać jajka gotowane na twardo. Nawet po oklejeniu wcześniej wspomnianym klejem będą nadawały się do zjedzenia, bowiem substancje klejące pozostaną na skorupce.
Wadą pisanko-króliczków jest ich nietrwałość co może nie spodobać się ich autorom. Aby zapobiec „dramatycznym scenom” podczas świąt, dobrze stworzyć dekoracje niejadalne i mające szanse na dłuższe życie. Drugą króliczą rodzinę proponujemy zrobić z papierowych torebek. Do ich wykonania wystarczą papierowe tutki (które można zrobić samemu z jednokolorowego papieru) sznurek do przewiązania, pisaki, nosek z kartonika i wata na ogon. 

Pisanki nie tylko w koszyku

Jajka dekorowane na niezliczone sposoby są nieodłącznym elementem naszej tradycji. Nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez pisanek, kraszanek, wyklejanek czy współcześnie tworzonych z tasiemek czy cekinów. Tutaj pole popisu mają wszyscy, bez względu na wiek i umiejętności, dlatego to świetna zabawa dla całej rodziny.
Przeważnie do ekspozycji świątecznych jajek wykorzystuje się talerze i koszyczki. Dekorowane sztucznym sitowiem, kwiatami albo siankiem tworzą przyjemny nastrój. Jednak w te wyjątkowe święta nie warto się ograniczać. Pisanki równie dobrze będą się prezentować w kolorowych skrzyneczkach, gniazdkach albo pudełkach. Wystarczy dno wyłożyć miękkim materiałem albo pociętą bibułą .

Gdzie szukać inspiracji? Internet to kopalnia wiedzy ale nie ograniczajmy się wyłącznie do niego. Pozwólmy sobie i naszym najbliższym na odrobinę szaleństwa, korzystajmy z tego co mamy pod ręką. Wielkanoc cechuje delikatność barw ale i większe pole popisu chociażby w doborze roślin.