W staropolskiej tradycji dynia jest jednym z ważniejszych warzyw przy sporządzaniu dań i przetworów na zimę. Współcześnie służy również jako dekoracja. W naszych polskich warunkach rośnie wiele odmian dyń ozdobnych. Turbany, gruszki, dyski, grzybki i wiele innych pozwalają stworzyć oryginalne dekoracje.
Sezon na dynie
Dynie, również ozdobne na dobre zadomowiły się w ogrodach. Są proste w uprawie, mało wymagające i odporne na kapryśne warunki atmosferyczne. Zerwane późną jesienią, z całą skórką potrafią przetrwać łagodną zimę i ładnie się prezentować do wiosny. Niestraszny im mróz, lecz po ociepleniu „klapcieją” dlatego mając dekoracje na zewnątrz trzeba kontrolować ich wygląd. Najczęściej można kupić mieszanki dyń dekoracyjnych, ale dostępne są również poszczególne gatunki, które warto poznać.
Mandarin – odmiana dyni olbrzymiej. Posiada pomarańczowy kolor i żeberkowatą skorupę.
Dynia Olbrzymia Turbanowa (Sułtański Turban) – nazwana tak ze względu na oryginalny kształt przypominający turban. Jej owoce najczęściej są kremowobiałe lub mlecznozielone z pomarańczowym „turbanem”.
Pepo Blue Hubbara – owoc o kształcie gruszki w jasnych kolorach, skórka przeważnie gładka lub z niewielkimi porowatościami.
Potimarron – odmiana o kształcie butelki lub dużej gruszki. Zwykle ciemnopomarańczowa z gładką powierzchnią.
Korona Cierniowa – odmiana dyni zwyczajnej posiadająca cierniowy wianek otaczający szypułkę.
Tristan – szara, posiadająca ozdobne żeberka.
Hokkaido – zwana dynią japońską lub czerwoną. Posiada cienką skórkę przez co nadaje się do spożycia bez obierania.
Tykwa – owoce drewnieją i osiągają wielkość od kilku centymetrów nawet do ponad metra. Mogą osiągać różne kształty, ich kolor zależny jest od gatunku. Owoce niektórych gatunków nadają się do jedzenia.
Ciekawy kształt dyni może być ozdobą samą w sobie. Ustawione na półce samodzielnie lub w ciekawej aranżacji dodadzą uroku najprostszemu wnętrzu. Krzyżowanie odmian pozwoliło wyhodować gatunki o wielu kolorach. Wybierać można od białych, poprzez żółte, kilka odcieni pomarańczy, jasnozielone, zielone, po pasiaste i wielokolorowe. Zestawiać można zarówno kontrasty jak i podobne tonacje. Pomimo tego mogą być ciekawe ze względu na skórkę która często jest bruzdowata i pokryta brodawkami. Dynie ładnie prezentują się z kwiatami i roślinami zielonymi.
Dynia zamiast wazonu
Bukiet jesiennych kwiatów, gałązek i liści w dyni zamiast wazonu? Czemu nie. Wystarczy odciąć górę, wydłubać nasiona, a do środka dopasować słoik lub butelkę na wodę. Do takich aranżacji doskonale nadają się wszystkie dyniowate z płaską podstawą. W klasycznych, pomarańczowych pięknie będą prezentować się duże kompozycje z wielu gatunków roślin.
Dekoracje z dyni to także umieszczenie ich w ciekawym pojemniku. Zarówno może to być patera, koszyk czy ozdobna osłonka na doniczkę.
Dynie w mieszkaniu potrafią przetrwać kilka miesięcy o ile ich skórka nie będzie podrapana ani pokaleczona. Większość może ładnie wyglądać także pomimo nacięć, lecz ich trwałość jest znacznie krótsza. Niektóre odmiany jak tykwa drewnieją dlatego nadają się do obróbki mechanicznej.
Kreatywne dekoracje z dyni
Czy się to nam podoba czy nie, obchody Halloween zadomowiły się również w Polsce. Częścią tego święta są dynie – lampiony na kształt upiornych głów. Wykonanie ich nie jest trudne aczkolwiek wymaga siły, gdyż skóra dyń jest twarda. Aby „twarz” wyglądała efektowanie, przed wycięciem otworów najlepiej narysować je pisakiem. Jednak to nie jedyny sposób na urozmaicenie wyglądu dyń.
Ciekawym rozwiązaniem jest ich pomalowanie. Najpierw należy zmyć ich naturalny wosk wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Trzeba to zrobić delikatnie. Nie wolno ich na długo zamaczać, ani drapać powierzchni. Do malowania z powodzeniem można użyć farb w sprayu.