Dom bezpieczny dla zwierząt- okna i balkony

Dni stają się coraz cieplejsze, to doskonała okazja aby wreszcie móc pootwierać okna i wpuścić świeże powietrze. Dla właścicieli domowych psów, kotów i ptaków niestety to również powód do zmartwień, gdyż otwarte i pouchylane okna i drzwi balkonowe to zagrożenie, nawet śmiertelne.

Zwierzak sam w domu

O tym że nasze pieszczochy mają niesamowite pomysły wie każdy kto chociaż raz wrócił niespodziewanie do domu, albo przebudził się zaniepokojony nienaturalną ciszą. Pupil w szufladzie, na drzwiach czy zjadający rośliny to nieczęsty widok, jednak wiadomo że najwięcej szalonych pomysłów mają podczas naszej nieobecności i nie jesteśmy w stanie wszystkiego zobaczyć. Jednym z bardziej ulubionych zajęć, zwłaszcza tuż przed powrotem domowników jest usadowianie się na oknie wypatrując znajomych twarzy. Dopóki okno jest zamknięte, raczej niewiele złego może się wydarzyć, sprawa komplikuje się gdy je otworzymy a nawet uchylimy. Kot lub pies w najlepszym przypadku może wsadzić i wykręcić sobie łapkę. Ptaki z pewnością skorzystają z możliwości wyfrunięcia na zewnątrz. Drastyczny scenariusz to ten w którym pieszczoch ginie zakleszczony lub przez wyskok. Nawet koty nie zawsze spadają na przysłowiowe cztery łapy.

Jak zabezpieczyć otwarte i uchylone okno?

Jeszcze niedawno borykalibyśmy się z tym pytaniem, aby w końcu dojść do wniosku że trzeba ograniczyć otwieranie okien. Ale już nie dziś! Na rynku istnieją firmy produkujące zabezpieczające moduły siatkowe pozwalające na bezpieczne uchylanie okien. Dzięki elementom montowanym do ram, żaden pomysłowy zwierzak nie wsadzi pyszczka, nie ma szans wskoczenia ani tym bardziej zakleszczenia.


Ten sam producent poszedł krok dalej, oferując panele do montażu za oknem. Dzięki nim otwarte okno nie stanowi zagrożenia ani ryzyka wyskoczenia kota a nawet niewielkich rozmiarów psa. Po zamontowaniu „kojca” na parapecie tworzy się bezpieczna przestrzeń bez względu jak jest wysoko. Pupil nie ma możliwości wydostania się nawet przy całkowicie otwartym oknie. Tego typu zabudowa okienna daje także pewność że nawet kilka kotów czasie zabaw nie wypadnie, ani nie wypchnie czegokolwiek na zewnątrz.

kojec na okno
Pies leżakujący w zewnętrznej zabudowie okiennej. Fot: www.kocieokno.pl

Bezpieczny balkon

Nasze pieszczochy tak samo jak my lubią spędzać czas na balkonie, ale bez odpowiedniego zabezpieczenia może to być dla nich śmiertelne miejsce. Jeżeli balustrada ma prześwity pozwalające na swobodne przejście domowego zwierzaka, konieczne jest zabezpieczenie zamontowane od podłogi. W zależności od stylu i upodobań mogą być to dekoracyjne panele, technorattan lub siatka. O ile powinno to wystarczyć bezpieczeństwu psów o tyle mając koty albo ptaki, konieczne jest zainstalowanie siatki aż po sufit. Powszechnie można je kupić w sklepach z materiałami do budowy i remontu a ich instalacja nie powinna sprawić problemów nawet początkującemu majsterkowiczowi.

Nawet jeśli jesteśmy pewni zachowania przyjaciela, trzeba pamiętać iż jest to zwierze. Sprowokowane przez nieoczekiwaną sytuację bądź przestraszone może próbować się wydostać z mieszkania, czym ryzykuje życie. Ono nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji, my tak.