Dom z kotem. Podstawowe informacje.

Koty od zarania dziejów towarzyszyły ludzkości. Aby przyjąć futrzaka do mieszkania należy się do tego odpowiednio przygotować. Bez względu czy decydujemy się na małe kociątko które sami będziemy musieli przystosować do dobrego życia, czy będzie to dorosły, wyszkolony osobnik koniecznie trzeba zachować kilku zasad. Być może nie trzeba robić designerskiej rewolucji, ale na pewno dom z kotem nigdy nie będzie taki jak przed jego zamieszkaniem.

Trzy miejsca tylko dla kota

Nadchodzi ten dzień, decydujesz się na pupila w mieszkaniu. Rozglądasz wokół i myślisz że kot sprawi najmniej kłopotu. To takie sympatyczne zwierzaczki których nie trzeba wyprowadzać na spacery. Ich życie składa się z zabawy, jedzenia, załatwiania i spania. Miski postawisz koło lodówki, kuwetę w łazience, a jego miejsce do snu będzie razem z twoim. Nic prostszego? Nic bardziej mylnego!
Na samym początku trzeba wygospodarować trzy konieczne i nie do końca oczywiste miejsca. Do jedzenia, picia i kociej ubikacji zwierzę musi mieć nieograniczony dostęp. O ile jest to proste do realizacji w otwartym mieszkaniu, o tyle w starym budownictwie, gdzie każde pomieszczenie dzielą drzwi już trudniej.

Kocia stołówka, czyli karma i woda

Miejsce do jedzenia nie musi być specyficzne ale jednak znajdą się na nim minimum dwie miseczki. Część kociarzy jest za regularnym karmieniem, szczególnie jeżeli zwierzak ma skłonności do tycia, miska z karmą będzie stawiana tylko o konkretnych porach.
Niestety stałe miejsce i tak jest konieczne na miseczkę z wodą. Równie dobrze może być to kuchnia jak i korytarz. Ważne aby w obu przypadkach było to miejsce ustronne. Potykanie i rozlewanie wody przez domowników z pewnością każdego zniechęci do nowego mieszkańca. Także kot, chociaż nie jest wielkich rozmiarów, potrzebuje trochę miejsca aby spokojnie się napić i najeść.

Kuweta dla kota

Załatwianie potrzeb fizjologicznych jest nieuniknione. O ile w przypadku psa możemy pokusić się o naukę wychodzenia od pierwszego dnia, o tyle z kotem takiej możliwości nie ma. Kocie wypróżnianie zależy od trybu życia, które jest bardzo nieregularne. Drapieżnicy, a do takich zalicza się kot, wiele czasu spędzają na czuwaniu. Wystarczy drobny hałas czy inny intrygujący go dźwięk aby się obudził i zaczął polować. Tym samym zmienił rytm dnia poprzedniego.
Na rynku istnieje wiele rodzajów kuwet. Od klasycznych tacek po automatyczne, samoczyszczące się kapsuły. Wybierając dla nich miejsce warto brać pod uwagę estetykę i łatwe dojście dla zwierzaka. Jeżeli zdecydujemy się na postawienie w ubikacji, konieczne będzie zastosowanie stoperów do drzwi, uniemożliwiające ich zamknięcie. Jeżeli o tym zapomnimy, kot szybko o tym przypomni załatwiając się pod drzwiami, a nawet w innym miękkim miejscu, np. na wycieraczce czy dywanie.

Alternatywą dla uchylonych drzwi od łazienki są drzwiczki montowane w drzwiach lub w ścianie. Innym sposobem na higieniczne i stylowe ukrycie kuwety są szafki z wejściem dla kota, w których stoi tacka ze żwirkiem. Tego typu rozwiązanie jest praktycznie również dla domowników, ponieważ z powodzeniem może pełnić funkcję siedziska.

Drapak na ratunek meblom i ku radości kotów

To, jakie masz meble to sprawa zupełnie nieistotna do ostrzenia pazurków. Różnica będzie tylko w prędkości niszczenia twojego wyposażenia. Meble tapicerowane, szczególnie eko skórą (tzw. skaj), dywany, firanki a nawet pościel z pewnością długo nie wytrzymają. W ostateczności, jeżeli grzeczny zwierzak nie zrobi tego przy tobie, to z pewnością wtedy gdy będzie miał dom do swojej dyspozycji. To naturalne i bezwarunkowe zachowanie.
Na szczęście nasze i kotów powstały drapaki. Do niedawna były to budki z przymocowanym kołkiem i oplecione sznurkiem. Obecnie potrafią one wyglądać na prawdziwe kocie rezydencje, w których pupil może się schować, wylegiwać a nawet czynnie bawić zamontowanymi na sznurkach maskotkami. Różnorodność kształtów i kolorów pozwoli na dobór kociego mieszkania do każdego stylu. Przed kupnem koniecznie trzeba sprawdzić rozmiary wybranego drapaka. Wielu producentów oferuje różne wielkości. Warto także zwrócić się z indywidualnym zapytaniem, a wówczas może się okazać że otrzymamy produkt idealnie dopasowany do salonu czy korytarza.

Bezpieczeństwo

Jeszcze jedną ważną rzeczą o której nie wolno zapominać jest zabezpieczenie domu. Jeżeli mieszkasz wyżej niż na parterze lub przy ruchliwej ulicy jedne z pierwszych zabezpieczeń powinny być specjalistyczne siatki w okna i na balkonie. Koty to z natury ciekawskie zwierzęta, niestety nie zawsze spadają na przysłowiowe cztery łapy.
Wszelakie kable, druty i sznurki też są dla nich zachętą do zabawy. W miarę możliwości lepiej ukryć je w plastikowych osłonkach lub przykryć ciężkim dywanem.
Koci spryt i cierpliwość często objawiają się w dziwnych pomysłach. Z nudów kociska potrafią otwierać drzwiczki do szafek a nawet drzwi. Wysokość też nie jest dla nich przeszkodą. O czym trzeba pamiętać jeżeli ma się w domu rośliny. Sprawdźmy dokładnie czy nie mamy trujących okazów, które niestety nie mogą być w domu z kotem.