Gryzoń domowy, nowy mieszkaniec

Posiadanie domowego zwierzaka wpływa korzystnie na wychowanie dzieci, uczy odpowiedzialności i wrażliwości. Niestety, nie zawsze można sobie pozwolić na psa czy kota. Jednak nie oznacza to że trzeba zrezygnować z nowego domownika. Gryzoń domowy to ciekawa alternatywa czworonoga i mało wymagającego pupila.

Co warto wiedzieć

Każde wierzę ma swoje potrzeby które obowiązkiem opiekunów jest zaspokajać. Pomimo tego gryzonie są najmniej wymagające. Do ich hodowli konieczna jest odpowiednio przygotowana klatka (ewentualnie terrarium) zapewnienie pożywienia, picia i odrobiny rozrywki. Wbrew pozorom, to ostatnie jest równie ważne jak inne potrzeby. Głównie po to aby znudzone zwierzę nie piszczało lub hałasowało np. gryząc metalowe pręty klatki. Jaka zabawka będzie najodpowiedniejsza zależy od gatunku i upodobań? Jedne będą chętnie korzystać z kołowrotka, inne biegać po kilku pięterkach.

Gryzoń hodowlany, z czym się wiąże jego obecność

Te małe, urocze zwierzątka często stają się ulubieńcami rodziny, chętnie są noszone a nawet wypuszczane z klatek. Trzeba jednak pamiętać że gryzonie mogą czasem powodować różne problemy z którymi nie muszą się borykać opiekunowie większych zwierząt. Oto niektóre z nich:

  • Uszkodzenia mebli i wyposażenia mieszkania zdarzają się nawet w przypadku psów i kotów, jednak w przeciwieństwie do większych pupili, gryzoni nie można tego oduczyć. Niszczą to co stanie im na przeszkodzie, z ciekawości i z potrzeby natury. Doskonale radzą sobie z kablami, meblami bez względu na materiał wykonania, sprzętem a także rzeczami przechowywanymi w szafach i na półkach. Gryzonie świetnie poruszają się niemal po każdej powierzchni. Wspinaczka po tapecie czy firanie jest dla nich naturalna i stanowi taki sam sposób poruszania jak np. po podłodze.
  • Wielkość zwierząt również przyczynia się do ucieczek. Bez problemu mieszczą się w szczelinie pomiędzy drzwiami a podłogą, otworach wentylacyjnych (jeśli jest w nich siatka to ją przegryzą) a nawet rurach kanalizacyjnych.
  • Niektóre gryzonie, takie jak chomiki, prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to że ich aktywność zwiększa się w godzinach, kiedy reszta domu próbuje spać. W tym czasie mogą głośniej piszczeć (komunikować się) lub bawić się robiąc przy tym hałas.

Klatka gryzonia a design

Klatka dla gryzonia powinna być wystarczająco duża, aby mógł się w niej swobodnie poruszać. Powinna być również dobrze wentylowana, ale nie na tyle, aby panował w niej przewiew. Najlepiej umieścić ją w cichym miejscu, ale nie odizolować od reszty domu, ponieważ gryzonie są zwierzętami towarzyskimi. Miłośnicy stylu i charakteru jaki nadali swojemu mieszkaniu zapewne będą się martwić że klatka z gryzoniem będzie je szpecić. Na szczęście tak nie musi być. Dzisiaj na rynku bez problemu znajdziemy zarówno klasyczne plastikowe zabawki jak i drewniane, z masy imitującej kamień, traw, tkanin a także np. z łupiny kokosów. Przygotowanie klatki już nie musi kłócić się z wystrojem, ani tym bardziej być szpecącym i wstydliwą częścią mieszkania. Wyjątkowo wysokie oczekiwania można spełnić odwiedzając galerie z rękodziełem użytkowym lub zlecając wykonanie stolarzowi.

Klatka gryzonia może być wyposażona w drewniane zabawki
Klatka gryzonia może być wyposażona w drewniane zabawki

Gryzonie potrzebują różnorodnych przedmiotów do gryzienia, aby utrzymać swoje zęby w dobrym stanie. Także tuneliki, drabinki czy kołowrotki do biegania mogą zapewnić im potrzebną aktywność. Zwierzak który nie będzie miał możliwości wyładowania energii, może stać się uciążliwy poprzez np. gryzienie klatki lub uciążliwe drapanie. Niektóre gryzonie, takie jak chomiki, potrzebują też piasku do kąpieli.

Dom przygotowany na gryzonia

Aby nasz nowy domownik czuł się jak najlepiej a przy tym nie musielibyśmy się bać o jego i nasze bezpieczeństwo, warto odpowiednio przygotować otoczenie. Wybierz miejsce dla klatki, które jest ciche, ale nie zbyt odizolowane – gryzonie są zwierzętami społecznymi i cenią obecność innych. Unikaj miejsc blisko kaloryferów, klimatyzacji lub okien, które mogą powodować nagłe zmiany temperatury.
Pamiętaj o zabezpieczeniu kabli i węży. Gryzonie uwielbiają gryźć, dlatego wszelakie przewody powinny być zabezpieczone lub ukryte, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom i niebezpieczeństwom dla zwierząt. Na rynku dostępne są odpowiednie osłonki i klipsy dzięki którym można zabezpieczyć kable. Najlepiej aby nie leżały bezpośrednio na podłodze, biurku, szafkach czyli wszędzie tam gdzie w pierwszym momencie może dotrzeć gryzoń.
Upewnij się, że wszelkie chemikalia, leki, rośliny toksyczne i inne potencjalnie szkodliwe substancje są przechowywane poza zasięgiem gryzonia. Jeśli zdarzy się ucieczka to wszystko z czym spotka się gryzoń jest narażone na przegryzienie i zjedzenie. Nie będzie różnicy czy to jest trująca roślina czy środek do czyszczenia toalet.
Równie ważne jest zabezpieczenie niewielkich i ciasnych przestrzeni. Gryzonie są małe i zwinne, a więc mogą łatwo mieszczą się w małe szczeliny i zakamarki. Sprawdź swoje mieszkanie pod kątem potencjalnych miejsc, w których gryzoń mógłby się schować lub utknąć, i zabezpiecz je. Jeśli zabezpieczenie nie jest możliwe, postaraj się aby to miejsce było na tyle szerokie aby mógł z niego swobodnie uciec, zminimalizuje to ryzyko pogryzienia.