Jak dbać o materac?

W większości dni lista prac domowych nigdy się nie kończy i dość często opieka nad materacem może zostać zaniedbana z powodu wszystkich innych rzeczy, które należy zrobić. Odpowiednia konserwacja i czyszczenie jest niezbędne, aby wydłużyć jego żywotność. Dbanie o materac może sprawić, że będzie on w doskonałej formie przez wiele lat.

Walczymy z alergenami, bakteriami i kurzem

Materace mają skłonność do stania się pożywką dla alergenów i niebezpiecznych bakterii, które mogą powodować poważne choroby. Alergeny mogą być powodem, dla którego budzisz się zmęczony. Chociaż trudno jest cały czas pozostawać całkowicie wolny od kurzu, odkurzanie materaca jest skutecznym początkiem w utrzymaniu materaca tak czystym, jak to możliwe. Aby zapobiec pluskwom i inwazji pleśni, używaj sprayów owadobójczych. Pamiętaj aby robić to z umiarem i najlepiej zaraz po wstaniu aby maksymalnie wydłużyć czas od czyszczenia do momentu ponownego pójścia spać.

Wygrzewanie materaca

Jedną z ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji jest wystawianie materaca na słońce, zabieg całkowicie ekologiczny, szczególnie polecany osobom z wrażliwym zdrowiem. Raz na jakiś czas opalanie ma pozytywny wpływ na żywotność materaca. Ciepło słońca w pomoże pozbyć się wszelkich zapachów i robaków, które mogły schronić się w materacu. Światło słoneczne zapobiega również nadmiernej wilgoci i pomaga kontrolować populację roztoczy.

Obracanie materaca

Obracanie zapobiega tworzeniu się wgłębień i nierównomiernemu odkształcaniu i niszczeniu pianki i sprężyn. Obracaj materac o 180 stopni co dwa do czterech miesięcy od stóp do głów. Jest to szczególnie istotne przez pierwsze dwa lata, kiedy powierzchnia materaca się układa.

Pokrowce i ochraniacze

Zapewniają ochronę przed wyciekiem cieczy, pyłu i zanieczyszczeń. Ponad to chronią wnętrze materaca przed uszkodzeniem i zapobiega przedostawaniu się potu, martwej skóry i olejku do skóry, co zapobiega alergenom i tworzeniu się pleśni.

Ostrożne przenoszenie

Postępuj zgodnie z instrukcjami pielęgnacji materaca wymienionymi na etykiecie, jeśli planujesz przenieść materac. Kiedy planujesz przeprowadzić się do domu, rozważ objęcie materaca mocną plastikową osłoną, aby go chronić. Unikaj zginania lub składania materaca, aby zaoszczędzić miejsce, ponieważ zagięcie może poważnie uszkodzić wewnętrzną strukturę. Najlepszym sposobem na przesuwanie materaca jest trzymanie go pionowo po bokach, aby zapobiec zgnieceniu podczas przenoszenia. Jeśli zostanie owinięty w wytrzymałą powłokę materaca, zapobiegnie przedostawaniu się brudu do szczelin materaca podczas transportu.

Wiele firm produkujących materace oferuje wybór wśród wypełniaczy, twardości, pokrowców i rozmiarów. Również ceny bywają mocno zróżnicowane, ale one nie powinny być głównym kryterium gdyż komfort snu jest bezcenny. Jeżeli zdecydujecie się na droższy zakup a jednocześnie chcecie jak najdłużej zachować jego właściwości i świeżość warto dokupić materac nawierzchniowy. Jest cienki a jego główną zaletą oprócz ochrony materaca właściwego jest możliwość prania.