Jak i czym wyczyścić pralkę

Wiele urządzeń w domu używamy bez większego zastanowienia nad ich prawidłowym eksploatowaniem. Są intuicyjne, dobrze opisane i dopóki nie dzieje się z nimi nic złego jesteśmy zadowoleni. Dopiero niepokojące odgłosy, zapachy i rozczarowujące efekty zmuszają do zastanowienia czemu tak się dzieje. Jednym z takich niepozornych i niedocenianych urządzeń jest pralka, która oprócz używania wymaga odpowiedniego czyszczenia.

Czy to już awaria pralki?

Problemów z pralką może być sporo. Od słabo lecącej wody, poprzez plamy na ubraniach aż po nie wylewanie wody. Pierwsza myśl to przeważnie „awaria”. Pół biedy jeśli urządzenie jest jeszcze na gwarancji, gorzej gdy musimy sami pokryć koszty wizyty i ewentualnej naprawy. A przecież nie musimy od razu wzywać fachowca. Wiele problemów związanych jest z wodą, detergentami albo niewłaściwą eksploatacją (szczególnie przez panów 😉 ). Przeładowywanie pralki i wkładanie nieodpowiedniej ilości brudnych rzeczy w stosunku do programu także nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Odpowiednie czyszczenie pralki przedłuża jej prawidłowe działanie
Odpowiednie czyszczenie pralki przedłuża jej prawidłowe działanie

Objawy i przyczyny problemów

plamy na ubraniach – rodzaj i przyczyn może być wiele.
Jedną z najczęstszych jest brudna guma pomiędzy bębnem a drzwiczkami. Pralkę należy regularnie czyścić, a przynajmniej po wybitnie brudnym praniu. Samo urządzenie nie jest w stanie wypłukać drobinek które zakleszczają się w zakamarkach. Jeśli brud jest tłusty to płukanie nie usunie plam z ubrania.
Plamy po detergentach. Nie do końca rozpuszczona kostka potrafi na ubraniu zostawić klejący ślad. Być może została włożona zbyt blisko drzwiczek lub program nabiera zbyt mało wody. Poszukaj innego programu albo zamiast kostek używaj płynu do prania.
Ślady po proszku i nierozpuszczone granulki. Tutaj winą może być jakość proszku, zbyt niska temperatura, za krótki cykl albo przeładowanie.
Drobne plamki lub inne ślady. Jakość wody często pozostawia wiele do życzenia. Jeśli urządzenie jest czyste a pomimo to pranie nie jest czyste zastosuj odkamieniacz lub filtry do wody. Chodzi nie tylko o kamień i rdzę ale twardej wodzie trudniej wypłukują się zanieczyszczenia. Przy tym często dochodzi do problemów z komorą na proszek. Osad zatyka kanaliki do wody a w przegrodach widać żółte, szorstkie ślady.

zbyt mała ilość wody. Pralki posiadają funkcje mierzenia wody w zależności od programu. Bardziej zaawansowane mają więcej ustawień i można np. na długim cyklu zmniejszyć obroty bądź temperaturę. Niestety większość z dolnej półki cenowej ma ograniczone możliwości. Przed zakupem porównaj potrzeby i wybierz odpowiedni model. W innym wypadku musisz dopasować częstotliwość prania do funkcji.
Drugim powodem może być zbyt małe ciśnienie w dopływie. Przyczyną może być nieodpowiednio wykonana instalacja wodna jak i brudne elementy dopływu wody. Może być zapchane sitko w wężu doprowadzającym i kanaliki w pralce. Wszelakie zabrudzenia należy wyczyścić a kamień usunąć np. odkamieniaczem w sprayu i szczoteczką. Po czyszczeniu włącz na program czyszczący lub krótki.

Gdzie jest filtr w pralce
Filtr w pralce znajduje się na dole z przodu

pralka nie wylewa wody. Niby wiemy jak przygotować ubrania, a jednak zdarza się że po zakończeniu prania znajdujemy w bębnie monety, chusteczki i inne rzeczy pozostałe w kieszeniach. Jeśli dostaną się do pompki, przestaje pracować lub pompuje znacznie wolniej. Sprawdź filtr od pompki. Nawet jeśli nie będzie tam żadnych przedmiotów umyj z osadu, on też może być przyczyną pozostawania wody.

pralka nie wiruje. To najczęściej konsekwencja pozostania wody w pralce. Aby upewnić się czy to nie awaria, wylej wodę np. do wiadra (spuść wąż wylewający poniżej poziomu bębna) a następnie włącz wirowanie.

Regularne czyszczenie pralki

Gdy już wiesz w czym problem, śmiało można zacząć z nim walczyć, ale o wiele lepiej nie dopuścić do niego. Regularne czyszczenie jest potrzebne nie tylko aby prawidłowo funkcjonowała ale również dobrze i skutecznie prała.
Komora z kieszenią na proszek mają tendencje do osadów i zakamienienia. Na szybko możesz spryskać je preparatem do usuwania kamienia a po kilku minutach zmyć mokrą ściereczką. Najlepsze efekty uzyska się wyjmując i demontując kieszeń na poszczególne części a czyszczenie przeprowadzając w dwóch etapach. Najpierw spryskując lub namaczając w roztworze kwasku cytrynowego, następnie myjąc płynem do naczyń lub usuwania tłuszczów bowiem samo odkamienianie nie zniweluje tłustego osadu. Pomocny będzie przy tym wąski pędzelek z twardym włosiem.
Bęben i drzwiczki należy czyścić zależnie od stopnia zabrudzenia. Przeważnie nie przyjmują trudniejszych zabrudzeń, wystarczy przemyć je gorącą wodą z kwaskiem cytrynowym lub połówką cytryny.

Gumowa uszczelka wymaga dokładnego mycia
Gumowa uszczelka wymaga dokładnego mycia

Guma brudzi się szybko i samoczynnie nie wymywa. Najszybciej wyczyścisz spryskując płynem do usuwania tłuszczu i zostawiając na kilka minut. Pamiętaj aby dotrzeć także do wewnętrznych zakamarków. Po chwili wytrzyj wilgotną ściereczką, a w fałdach użyj pędzla z długim włosiem. W ekstremalnych przypadkach użyj mleczka do czyszczenia i gorącej wody z kwaskiem. Pamiętaj aby dokładnie spłukać mleczko, może ono zrobić odbarwienia na ubraniach. Na końcu zmyj wodą i włącz pralkę na pusto programem czyszczącym.

Przez brudny filtr od pompoki woda będzie pozostawać w bębnie
Przez brudny filtr od pompoki woda będzie pozostawać w bębnie

Filtr w pralce chyba należy do najbardziej zapomnianych. Znajduje się na dole z przodu, po lewej lub prawej stronie. Instrukcję jak go otworzyć znajdziesz przy dokumentacji pralki. O ile podczas wypompowywania wody wszystko pracuje normalnie i nie słychać niepokojących odgłosów, wystarczy wyczyścić go raz na pół roku. Polega to na umyciu wodą z detergentem który usunie tłusty osad, a następnie odkamieneniu. Pamiętaj aby dokładnie go z powrotem złożyć gdyż w przeciwnym wypadku będzie ciekł.

One thought on “Jak i czym wyczyścić pralkę

Comments are closed.