Garaż często staje się miejscem, gdzie gromadzimy różnego rodzaju przedmioty, które nie zawsze są nam potrzebne. Sprzątanie i organizacja tego miejsca to klucz do wydajnego korzystania z dostępnego miejsca oraz łatwego dostępu do potrzebnych narzędzi czy akcesoriów. Co jednak zrobić gdy już dopuścimy do bałaganu? Z naszym poradnikiem szybko i skutecznie posprzątasz garaż a także inne pomieszczenia magazynowe.
Przygotowanie do pracy
Przygotowanie i dobry plan to podstawa. Nawet jeśli w trakcie pracy wystąpią nieoczekiwane okoliczności i tak poradzisz sobie z pracami. Gdy okaże się że pracy jest na kilka dni, zmodyfikuj plan działania, a przestrzeń podziel na kilka części. Jako pierwszą porządkuj tą najbliżej wejścia lub najmniej zagraconą. Na sprzątanie wybierz odpowiednią pogodę aby móc wyciągnąć przedmioty na zewnątrz. Także wynoszenie śmieci będzie łatwiejsze w bezdeszczowy dzień.
Zaopatrz się w worki na śmieci, pojemniki do segregacji, rękawiczki oraz mopy i środki czystości. Jeśli obawiasz się że przedmiotów do wyrzucenia będzie więcej, a nawet będą duże jak na przykład opony czy stare meble, przed porządkami skontaktuj się z punktem odbioru śmieci. Również w urzędzie gminy lub miasta uzyskasz informacje gdzie możesz oddać poszczególne rzeczy. Pomimo obowiązkowym opłatom za wywóz śmieci, mogą być to dodatkowe koszty na które lepiej się przygotować.
Na tym etapie pomyśl o pojemnikach do przechowywania a może i nawet o dodatkowych półkach i wieszakach. W razie konieczności zostaw na nie miejsce aby w jak najbliższym czasie kupić i zamontować. Zwlekanie z dodatkowym miejscem sprawi że wkrótce może znów zacznie się robić chaos.
Segregacja
Jeżeli jest taka możliwość wyjmij wszystko z garażu. Podziel przedmioty na kategorie: narzędzia, sprzęt sportowy, środki chemiczne, przedmioty do przechowania. Bez względu na kategorię wyrzucaj wszystko co popsute od kilku lat. Jeśli dotychczas nie zostało naprawione, są małe szanse że teraz to potrzebujesz.
Decyduj, co zostawiasz, a co wyrzucasz. Zastanów się, czy dany przedmiot był używany w ciągu ostatniego roku. Jeśli nie, prawdopodobnie warto się go pozbyć. Rzeczy dobre odłóż na bok, mogą się przydać innym. W żadnym wypadku nie łącz ich z przedmiotami które zostawiasz. Jak najprędzej powiadom znajomych że czegoś chcesz się pozbyć lub wystaw na przykład na lokalnych aukcjach internetowych.
Do segregacji śmieci przygotuj odpowiednie worki oraz pojemniki i od razu z nich korzystaj. Zmieszanie wszystkiego na jedną kupkę przysporzy dodatkowej pracy i pochłonie więcej czasu.
Elektrośmieci
Dla wielu osób problem sprawia zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Baterie i akumulatorki często można wyrzucić w drobnych punktach np. kioskach, osiedlowych sklepach. Zgodnie z obowiązującym prawem kupując nowy sprzęt np. TV, w tym samym sklepie możesz oddać swój stary telewizor bez względu na model i miejsce jego zakupu. Niektóre sklepy i galerie co jakiś czas organizują zbiórkę zużytych sprzętów.
Środki chemiczne, farby itp.
Po remoncie zostają resztki farb lub same opakowania po nich, styropian czy resztki gruzu. Bezpiecznie pozbędziesz się ich oddając do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Najlepiej wcześniej zadzwoń i dowiedź się na jakich zasadach takie śmieci możesz oddać. Z pewnością pojemniki w których jest ciecz, musisz szczelnie zamknąć. Do dużej ilości gruzu możesz wynająć płatny kontener. Ceny za ich wywóz są zależne od regionu.
Opakowania po produktach do ochrony roślin można nieodpłatnie zwrócić w miejscu sprzedaży. Nie jest wymagane, aby było to dokładnie to samo miejsce zakupu – można je przekazać w każdym sklepie, który jest uczestniczy w programie PSOR. Te opakowania trafią następnie do specjalistycznej firmy zajmującej się ich utylizacją.
Coraz częściej producenci na sprzęcie i opakowaniach informują jak posortować ich towar. Przed wyrzuceniem sprawdź naklejkę lub etykietę.
Czyszczenie
Skoro garaż jest pusty, to doskonała okazja, by dokładnie go wyczyścić. Zmyj podłogę, ściany i wszystkie powierzchnie. Usuń kurz, pająki i inne zanieczyszczenia. Jeśli podłoga jest bardzo brudna, rozważ jej mycie ciśnieniowe. Przy okazji sprawdź otwory wentylacyjne, kratki ściekowe, szczelność okien i drzwi. Na bieżąco wykonaj drobne naprawy, lub umów specjalistę. Gdy będzie taka potrzeba zastosuj specjalne powłoki na podłogę i ściany, które ułatwiają czyszczenie i są odporne na plamy z oleju czy paliwa. Pamiętaj żeby jednocześnie nie zabrać się za remont. W przeciwnym wypadku zamiast porządków można doprowadzić do jeszcze większego bałaganu.
Organizacja przestrzeni
- Półki i regały: Dobre rozwiązanie do przechowywania przedmiotów. Im więcej rzeczy trzymasz pionowo, tym mniej zajmują miejsca na podłodze. Kupując regały sprawdź ich maksymalny nacisk na półkę, gdy będą wysokie dodatkowo umocuj je do ściany. Brak miejsca na podłodze można nadrobić montując półki.
- Haki, uchwyty i tablice narzędziowe: Doskonałe do zawieszania narzędzi, rowerów czy drabin. Nad warsztatem dobrze jest zamontować tablice narzędziowe. Często mają one możliwość rozbudowy o dodatkowe pojemniki czy wieszaki. Świetnie organizują przestrzeń i ułatwiają późniejsze prace.
- Pojemniki: Idealne do przechowywania drobnych lub sezonowych przedmiotów. Używaj przezroczystych pojemników, aby łatwo zidentyfikować zawartość. Do szczelnych wkładaj tylko suche rzeczy lub zabezpieczone przed korozją, gniciem itp.
- Strefy: Podziel garaż na strefy. Na przykład strefa narzędzi, strefa sprzętu ogrodowego, strefa sezonowa itp.
- Odpowiednie miejsce dla środków chemicznych. Przechowuj środki chemiczne i farby w miejscu niedostępnym dla dzieci. Zabezpiecz je przed przypadkowym wylaniem czy spadnięciem np. z wyższej półki.
PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE. Umocuj wszystkie niestabilne półki, upewnij się że ciężkie przedmioty same się nie przewrócą, a wszystkie haki są solidnie zamocowane. Jeśli pomieszczenie nie ma okien rozważ montaż włączników z dodatkowym światełkiem, a także dodatkowych lampek z czujnikiem ruchu. Pozwolą one na bezpieczne dotarcie do docelowego punktu w razie awarii prądu.
Pamiętaj, że uporządkowany garaż to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność. Regularne dbanie o porządek pozwoli Ci zaoszczędzić czas i nerwy, kiedy będziesz potrzebować konkretnego przedmiotu.