Jak przygotować grzejniki przed zimą

Coraz dłuższe, chłodne wieczory zbliżają nas do sezonu grzewczego. Dziś mamy garść porad dla właścicieli tradycyjnego ogrzewania centralnego. Odpowietrzenie grzejnika czy zabezpieczenie drobnych rys można wykonać samemu, bez kosztownej wizyty hydraulika. Jeśli chcecie wiedzieć jak przygotować grzejniki przed zimą aby jak najlepiej i najdłużej służyły, zapraszamy do lektury.

Odkurzanie i mycie grzejników

Grzejniki zarówno współczesne metalowe jak i żeliwne wymagają gruntownego czyszczenia. Osiadający na nich kurz pod wpływem ciepła zacznie się unosić w powietrzu co jest bardzo niezdrowe. Dodatkowo będzie wpływał negatywnie na zapach i jakość grzania. Z czasem stanie się także trudny do usunięcia. Aby dokładnie i szybko wyczyścić grzejniki na początku trzeba odkurzyć za pomocą odkurzacza i ręcznej szczotki do grzejników. W przypadku współczesnych metalowych grzejników najlepiej sprawdzić na stronie producenta jak je rozebrać, bowiem przeważnie od góry posiadają „drabinkę” która po zdjęciu ułatwia sprzątnięcie. Drugim etapem jest mycie. Z zewnątrz można to zrobić gąbką z płynem czyszczącym lub proszkiem w płynie. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować zmywaczy i innych silnie żrących środków. Mogą one uszkodzić powierzchnię i doprowadzić do rdzewienia a w niedalekiej przyszłości do przecieku. Od środka grzejniki najłatwiej wyczyścić urządzeniem parowym. W tym celu pod grzejnik kładziemy ścierkę a z góry kierujemy strumień pary. Doskonale usuwa on brud, przyklejony kurz i bakterie. Zamiast parownicy można zwilżyć ręczną szczotkę do grzejników i nią czyścić poszczególne, wewnętrzne elementy.

Malowanie grzejników

Na całościowe odnawianie powłoki jest już nieco za późno, jednak jeśli dopiero teraz zauważymy rysy konieczne jest ich zamalowanie. W sklepach z artykułami hydraulicznymi są małe lakiery do grzejników idealne do zamalowania drobnych uszkodzeń na metalowych grzejnikach.
Grzejniki żeliwne przeważnie malowane były farbami olejnymi, ewentualnie specjalistycznymi. Niestety samodzielne pomalowanie nie daje takiej trwałości jak powłoki nakładane w zakładach. Gdy na żeliwnym grzejniku pojawi się rdza, nie jest ona aż tak groźna lecz z reguły oznacza to że wkrótce będzie widoczna w wielu miejscach. Najpraktyczniej będzie oczyścić cały grzejnik z farby, a następnie od nowa go pomalować.

Odpowietrzanie grzejnika

W centralnym ogrzewaniu grzeje woda, nie powietrze i przeważnie to ono jest powodem zimnego grzejnika w górnej części, czasami niemal całego. O jego obecności świadczą również bulgotania, świsty i inne odgłosy. Odpowietrzanie to czynność którą najskuteczniej przeprowadzisz po nagrzaniu. W tym celu montuje się odpowietrznik grzejnika w górnej części, przeciwnej do wpływu wody. Starsze modele wymagają użycia śrubokręta lub specjalnego kluczyka, nowsze mają pokrętło.
Aby dobrze odpowietrzyć grzejnik najpierw pod wylot podstaw naczynie, kubek powinien wystarczyć. Powoli odkręć zaworek i poczekaj aż wyleci powietrze. Gdy z wylotu równo popłynie woda to znak że można zawór zakręcić.

Odsuń meble od grzejnika

Każde źródło ciepła jest skuteczniejsze gdy ma wolną przestrzeń. O ile latem można dowolne urządzać mieszkania o tyle zimą, konieczne jest wzięcie pod uwagę grzejników. Zastawianie ich kanapami, szafkami czy innymi większymi elementami wyposażenia wnętrz utrudnia rozprzestrzenianie ciepła, a dodatkowo naraża meble na uszkodzenia. Nawet tkaniny, firanki, zasłonki czy żaluzje potrafią zabierać ciepło. Najlepiej na sezon grzewczy przeprojektować również stylizację okna, w ten sposób aby grzejniki nie były czymkolwiek przysłonięte.