Jak schłodzić dom w upały

Mieszkanie w zmiennym klimacie ma szereg zalet, jednak i kilka poważnych wad z którymi musimy się borykać. Jednym z nich są różnice temperatur do których trudno się przyzwyczaić. Zimą musimy ogrzewać nasze domy, natomiast latem zmagamy się z upałami. O ile centralne ogrzewanie jest standardem o tyle klimatyzacja to jeszcze luksus. Na szczęście są zasady dzięki którym można utrzymać w mieszkaniu umiarkowany chłód.

Zapobieganie nagrzaniu

Jak powszechnie wiadomo najlepiej jest zapobiegać. To dotyczy również nagrzewania mieszkania, szczególnie jeśli jest położone od strony południowej. Ciepło przedostaje się do wewnątrz zarówno przez otwarte okna jak i przez szyby, a dokładnie ich nagrzewanie. Przeciwdziałać można zasłaniając okna grubą tkaniną, a najlepiej białą lub bardzo jasną. Nawet jeśli szyby okienne będą się nagrzewać to i tak duża część ciepła pozostanie pomiędzy tkaniną a oknem. Jeśli macie rolety naścienne lub naokienne to dobrze na nich nawinąć jasny bieżnik który będzie dodatkowym zabezpieczeniem poprzez drugą warstwę i kolor.

Zasłanianie rolet w upały często doskonale się sprawdza
Zasłanianie rolet w upały często doskonale się sprawdza

Zasłonięte rolety zewnętrzne. Właściciele domów z nimi nie muszą się martwić nawet jeśli są ciemne. Zasłonięte ale rozszczelnionie stanowią wystarczającą barierę. Najważniejsze aby pamiętać o zasłanianiu w czasie najintensywniejszego świecenia, szczególnie zanim promienie zaczną nagrzewać szyby.

Folia przeciwsłoneczna to ciekawe i stosunkowo nowoczesne rozwiązanie. Ich działanie jest podobne do lustra weneckiego tylko znacznie tańsze. Na portalach sprzedażowych można kupić folię do samodzielnego montażu. Przeważnie w zestawach jest instrukcja i niezbędne narzędzia do jej prawidłowego przyklejenia, jednak wymaga to precyzji oraz znajomości technik. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach może zlecić to zadanie fachowcom. Ogromną zaletą folii jest obniżenie przepuszczalności ciepła także zimą, co oznacza że przez okna będzie uciekało mniej ciepła.

Gorąco w mieszkaniu robi się także z powodu ciepłego powietrza które dostaje się przez otwarte okna i drzwi. Rozumiemy potrzebę wietrzenia, w końcu kiedy to robić skutecznie jeśli nie latem. Niestety w ciągu dnia może się to obrócić przeciwko domownikom. Gorące powietrze zza okna dostaje się do środka niczym z rozgrzanej suszarki, powodując podwyższenie temperatury. Niektórzy jako alternatywę schłodzenia proponują zwilżanie firan, ale w efekcie robi się klimat bliski tropikalnemu co dodatkowo utrudnia wypoczynek.

W upalne dni najlepiej zamykać okna a otwierać dopiero gdy na zewnątrz się ochładza. Do tego dobrze jest zrobić przewiew który szybko wymieni powietrze a dopiero potem, w zależności od potrzeb zamknąć lub pozostawić otwarte.

Urządzenia do chłodzenia pomieszczeń

Instalacja klimatyzacji jest coraz tańsza jednak wymaga ingerencji w ściany i dokładnego przemyślenia, dlatego ciekawą alternatywą są urządzenia mobilne pomagające wychłodzić pomieszczenie. Obecnie na rynku są popularne trzy: wiatraki, klimatyzery znane również jako klimatory oraz klimatyzatory przenośne.

Wiatrak do niedawna był najpopularniejszym urządzeniem, jednak z czasem zostaje wypierany przez praktyczniejsze sprzęty. Prawda taka, iż sam w sobie nie chłodzi powietrza a jedynie miesza i robi wiatr który ma za zadanie chłodzić dany obiekt (np. nas). Niestety hałas podczas pracy jest uciążliwy. Dodatkowo przy umiarkowanej temperaturze sprawdza się średnio, przy upałach zupełnie nie zdaje egzaminu.

Klimatyzer to połączenie wiatraka i nawilżacza. Działa znacznie ciszej od wiatraka ale wymaga w pewnym stopniu kontroli. Jego zasada działania polega na przepychaniu powietrza przez wilgotną membranę która czerpie wodę ze zbiornika, który należy uzupełniać. Niestety, klimator średniej klasy słabo nadaje się do chłodzenia, za to nie wymaga żadnych instalacji. Na pewno na plus jest działanie jako nawilżacz o ile nie przesadzi się z wilgocią. Droższe modele owszem spełniają zadanie ale na niewielkiej powierzchni a ich cena nie jest adekwatna do efektów pracy.

Klimatyzator zwany klimatyzacją przenośną to zdecydowanie najlepszy wybór jeśli lubi się chłód. W zależności od wydajności urządzenia i zaawansowania obsługi, bez problemu można utrzymywać określoną temperaturę w małym, otwartym mieszkaniu. Aby jednak urządzenie prawidłowo działało potrzebuje odprowadzenia wilgoci na zewnątrz mieszkania. Równie dobrze może to być kanał wentylacyjny lub specjalnie wykonany otwór.