Jak stosować lustra we wnętrzu

Lustro jest jednym z obowiązkowych elementów aranżacji łazienki. Głównie posiadamy je dla praktycznej funkcji przejrzenia się w nim. Jedni wolą małe lusterka, inni zaś preferują większe w których można obejrzeć niemal całą sylwetkę. Szczególnie duże zwierciadła często są montowane jako drzwi szafy w przedpokoju. Najrzadziej myślimy o nich jako wyposażenia salonu, a szkoda. Lustro jest bardziej praktyczne niż nam się wydaje.

Duże lustro w salonie optycznie go powiększy

Duże lustro powiększa optycznie wnętrze
Duże lustro powiększa optycznie wnętrze

Większe pomieszczenia dają poczucie wolności i swobody poruszania. Niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić a czasami praktycznie nie potrzebujemy dużej przestrzeni. Jeśli chcemy optycznie powiększyć wnętrze można zamontować na ścianie duże lustro. Najlepiej aby odbijało ono część rekreacyjną z roślinami, kanapę albo stół. Taki trik od lat stosowany jest w restauracjach i salach bankietowych gdzie chce się uzyskać wrażenie dodatkowych metrów. Montowane w poziomie, na wysokości powyżej 1,3m nie przeszkadza osobom siedzącym. Pionowe lustro w grubej ramie świetnie imituje przejście do drugiego pokoju. Na rynku jest wiele zwierciadeł stojących. Warto rozważyć ich kupno jeszcze przed oszkleniem ściany. Lustro stojące możemy w każdej chwili przestawić co daje możliwość zmiany aranżacji wnętrz.

Czy kształt lustra ma znaczenie?

Lustro wiszące nad komodą
Lustro wiszące nad komodą

Gdy zdecydujemy się na lustro w salonie, sypialni lub innym pomieszczeniu gdzie oprócz funkcji praktycznej ma być elementem wystroju to kształt jest ważny. Oprócz prostokątów i owali można zamówić niemal dowolną formę. Dzięki temu wnętrze zyska na atrakcyjności. Szczególnie modne, a wręcz ponadczasowe są szkła frezowane. Są grubsze i cięższe od klasycznych zwierciadeł ale i mocniejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest kilka luster na ścianie. Można je zaaranżować jak galerię, a wybierając jeden kształt ładnie wyglądają w ścisłej kompozycji. Doskonałą ozdobą ścienną może być dekoracyjna rama, gdzie lustro jest dodatkowym wypełnieniem. Taki gadżet rozświetla wnętrze w delikatny sposób. Jednocześnie nie wpływa na wielkość gdyż odbija wnętrze punktowo.

Lustro artystycznie oprawione
Lustro artystycznie oprawione

Gdzie nie wieszać lustra

Lustrzany przesyt może być uciążliwy w jasnych pomieszczeniach. Najlepiej nie dopuścić do puszczania zajączków, a tego unikniemy w wnętrzach od strony północnej i bez okien. Nie powinno się także umieszczać na przeciw TV. Odbijany obraz może przeszkadzać i rozpraszać.
Wieszanie luster na przeciwko siebie teoretycznie jest ok, o ile będą one małe. Duże zwierciadła, pomiędzy którymi będzie się przechodzić sprawią wrażenie labiryntu. U osób z lękiem przestrzennym a także klaustrofobią wywołają niepokój i zagubienie. Zaś do wnętrza nie wniosą wiele światła.
Lustra umiejscowione nad biurkiem będą rozpraszały uwagę. To zdecydowanie lepsze miejsce na półkę z książkami lub tablicę korkową.
Swego czasu modne były szafy z lustrzanymi drzwiami stawiane w przedpokoju. To doskonałe rozwiązanie o ile nie będzie na przeciw drzwi wejściowych.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ