Jak szybko umyć mikrofalówkę

Współczesna kuchnia to nie tylko ładne meble i praktyczne rozwiązania ale także sprawdzony sprzęt. Na rynku urządzeń AGD co jakiś czas pojawiają się hity mniej lub bardziej trafione. Część z nich od dawna gości w naszych domach i już nie potrafimy się bez nich obejść. Do tej grupy zalicza się mikrofalówka, i chociaż ma tyle samo zwolenników co przeciwników wciąż jest popularna.

Samo działanie jest proste. Porównując mikrofalówkę do innych, nowszych urządzeń, potrafi ona niewiele. Jednak jej wierni użytkownicy znają multum zastosowań. Potrafią upiec ciasto, ugotować jajka a nawet przyrządzać dania. Jedynym minusem jest jej czyszczenie. Jedzenie w trakcie podgrzewania pryska i gorące przywiera do ścianek oraz sufitu przez co jest uciążliwe do usunięcia. Dobrym nawykiem było by wycieranie kuchenki po każdym użyciu. Jednak nie po to kupujemy urządzenie oszczędzające czas aby potem połowę spędzić na jego myciu. Najczęściej wygląda to tak że dopiero po dłuższym czasie zabieramy się za porządki. Znając kilka sztuczek możemy sprawić że stanie się to prostą czynnością.

Jak szybko umyć mikrofalówkę

Skoro podgrzewamy jedzenie czemu nie wykorzystać możliwości grzewczych do czyszczenia? Podstawą pracy jest szeroka miseczka o pojemności 0,5-1,0 litra. W najprostszej wersji podgrzewamy wodę przez 4-6 min aż przez około minutę będzie wrzała. Po tym czasie ostrożnie wyjmujemy miseczkę z wodą, demontujemy talerz oraz prowadnice. Wnętrze kuchenki wycieramy papierowym ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką a zakamarki wyczyścimy drewnianą wykałaczką albo szpatułką. Równie dobrze sprawdzi się pędzelek z krótkim ale twardym włosiem, ewentualnie szczoteczka do zębów. Talerz z prowadnicą możemy umyć pod kranem lub w zmywarce. Decydując o myciu plastikowych elementów w zmywarce pamiętajcie że są stosunkowo delikatne i trzeba je stabilnie umieścić aby się nie połamały.

Czasami jednak sama woda to za mało, przede wszystkim nie usuwa ona przykrych zapachów i szybko wysycha. Dlatego dobrze jest zastosować dodatek do wody. W zależności od tego co aktualnie posiadamy w kuchni i co preferujemy może to być:
cytryna – przekrojoną cytrynę wyciskamy do miseczki a pozostały owoc wkładamy do roztworu, doskonale czyści brud np. z pomidorów, lepiej wnika w zakamarki i zostawia przyjemny zapach;
kwasek cytrynowy – 1 kopiasta łyżeczka sprawi że kolorowe jedzenie łatwiej odklei się od ścianek, niestety nie pozostawi charakterystycznego zapachu cytrusów;
soda oczyszczona – wystarczy 1 łyżka stołowa na w/w ilość wody, soda jest świetnym neutralizatorem zapachów i w tym przypadku także spełni swoje zadanie;
ocet – najskuteczniejszy będzie w roztworze 1 do 3, doskonale usuwa zabrudzenia a charakterystyczny zapach octu wymaga wietrzenia.

Do wody można również dodać odrobinę płynu do naczyń. Gdyby kuchenka wyschła szybciej niż ją wyczyścimy, z powodzeniem można włączy roztwór ponownie lub maczać w nim ściereczkę i ręcznie dokończyć mycie. Pod żadnym pozorem nie wolno używać drapaków czy ostrych myjek. Co prawda wnętrze pokryte jest odporną na zniszczenia powłoką, jednak uszkodzenie jej sprawi że brud będzie jeszcze lepiej przywierał.

Czyszczenie mikrofalówki z zewnątrz

Każde urządzenie AGD, zwłaszcza stojące na blacie ma tendencje do zabrudzeń bez względu na częstotliwość używania. Powszechny kurz, w kuchni łączy się z tłustymi osadami, okruszkami, chlapnięciami itp. Aby dobrze i jak najdłużej działał trzeba dbać również o niego z zewnątrz.

Dla bezpieczeństwa prace czyszczące róbcie po odłączeniu od sieci. Perforacje i inne otwory którymi kuchenka pobiera lub wydala powietrze najlepiej oczyścić odkurzaczem z miękką końcówką. Ten zabieg ułatwi dalsze czyszczenie gdyż na powierzchni pozostanie tylko trwały brud. Ściereczkę można przepierać w wodzie którą podgrzewaliśmy do mycia wnętrza. Za każdym razem koniecznie dokładnie mocno wycisnąć, aby nie zalać mikrofali. Na rynku jest wiele preparatów odtłuszczających które również z powodzeniem można zastosować. W ich przypadku koniecznie trzeba zachować znaczą odległość w czasie pryskania. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko dużej ilości płynu. Najlepiej jeśli spryskiwacz tworzy mgiełkę. Jeśli nie jesteśmy pewni, preparat można stosować na ręcznik kuchenny albo ściereczkę.