Jak wywabić plamy z krwi

Chyba każdemu z nas przydarzyło się skaleczyć czy obetrzeć do krwi. Nie jest to przyjemne, a do tego później dochodzi walka z zakrwawionym ubraniem czy tkaniną na meblach. Nieodpowiednio przeprowadzony zabieg czyszczący może utrwalić ślad, a nawet zniszczyć materiał. Jeśli odplamiacze i środki czystości nie dają rady, trzeba sięgnąć po alternatywne sposoby. Podpowiadamy jak usunąć plamy z krwi.

czym wywabić plamy z krwi
Plamy z krwi są jedne z trudniejszych do usunięcia

Dopasuj sposób czyszczenia do poplamionego materiału

Plamy z krwi są jedne z trudniejszych do usunięcia. Mogą przytrafić się na ubraniach, tapicerce, pościeli, dywanie czy materacu. Jeśli nie mamy możliwości natychmiastowego przepłukania lub jej miejsce nie można moczyć trzeba sięgnąć po inne metody. Niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do zniszczenia. Zawsze trzeba zastosować się do metek ubraniowych i zaleceń producenta. Z łagodniejszych mokrych sposobów jest działanie wodą utlenioną, zimną wodą lub z dodatkiem płynu do naczyń albo prania. Na sucho można wysypać sól lub nałożyć pastę robioną domowym sposobem. Słońce także działa wybielająco, jednak trzeba pamiętać że mokra tkanina suszona na słońcu może rozjaśnieć ale i zastosowane na niej malunki także wyblaknął.

Bardzo zimna woda na świeżą plamę

Krew doskonale wpłukuje się w bardzo zimnej wodzie. Najlepiej zrobić to od razu, jednak nie zawsze jest możliwe. Czas w którym opatrujemy rankę przeważnie jest na tyle krótki że nie pozwoli na wyschnięcie. Zimna woda ma tę zaletę że nadaje się do każdego materiału. Przy delikatniejszych pamiętajmy żeby nie trzeć zbyt mocno, a bardziej rozłożyć materiał i przepłukać pod bieżącą wodą.

Płyn do mycia naczyń i do prania

Płyn do myci naczyń radzi sobie z lekko zaschniętymi plamami
Płyn do myci naczyń radzi sobie z lekko zaschniętymi plamami

Natomiast jeśli plamy zauważymy po kilku godzinach, na przykład po nocy, trzeba będzie sięgnąć po preparaty czyszczące. Doskonałym wspomagaczem zimnej wody są środki w płynach i rozpuszczone kapsułki żelowe. Można zastosować zarówno płyn do naczyń jak i do prania.

Pod żadnym pozorem nie spłukujmy ciepłą wodą. Wysoka temperatura sprawia że krew „się ścina” utrwala i nawet jeśli preparat poradzi sobie z intensywnym kolorem, to zostanie żółty ślad. Jest on równie trudny do wywabienia jak wcześniejsza plama.

Woda utleniona na świeże i zaschnięte plamy

Powszechnie wiadomo że woda utleniona, znana również jako nadtlenek wodoru doskonale radzi sobie z krwią w ranach. Pomimo iż obecnie nie zaleca się jej stosowania, do wywabiania śladów na tkaninach jest doskonała gdyż można stosować ją bez rozcieńczania. Aby usunąć ślady na delikatnych bluzkach, pod spód połóż ręcznik papierowy, na plamę nalej kilka kropel wody, poczekaj aż porządnie się spieni po czym od góry przyciśnij drugim ręcznikiem. Na świeżo powinien wystarczyć 1-2 takie zabiegi. Jeśli robimy to po kilku dniach być może trzeba będzie lekko przetrzeć i kilka razy czynność powtórzyć. Grube materiały, typu jeans czy obiciowe dobrze jest porządnie wymoczyć.

Amoniak

Do użycia na plamę trzeba go rozcieńczyć. Właściwe proporcje to jedna łyżka stołowa na szklankę (około 250 ml) wody. Zmoczyć materiał i pozostawić na około pół godziny. Po tym trzeba dokładnie przepłukać zimną wodą. Gdy plama wciąż będzie widoczna, zabieg powtórzyć.

Sok z cytryny i kwasek cytrynowy

Cytryna ma silne działanie wybielające, dlatego z powodzeniem stosuje się ją co czyszczenia. Trzeba jednak uważać gdyż sok może zostawić jasne ślady, uciążliwe do usunięcia. Bezpieczniej będzie rozrobić sok w proporcjach 1:1. Stosując kwasek cytrynowy ryzyko plam odpada. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki w szklance zimnej wody. Pamiętajcie żeby kontrolować co się dzieje z tkaniną gdyż taki roztwór jest stosunkowo silny. Zaraz po wywabieniu plamy konieczne jest wypłukanie i normalne pranie.

Domestos w ekstremalnych przypadkach

Jednym z najsilniejszych środków czyszczących jest Domestos. Dzięki gęstej konsystencji nie rozlewa się w niekontrolowany sposób ale także dłużej i silniej działa niż na przykład ACE. Jego stosowanie to spore ryzyko i trzeba liczyć się ze zniszczeniem. Zwłaszcza nie zaleca się stosować na cienkich materiałach, jeansach, sweterkach i im podobnych. Jeśli już musisz go użyć to na niewielkiej powierzchni, najlepiej na patyczku kosmetycznym i stale obserwując co dzieje się z czyszczonym miejscem. Pamiętaj że odbarwień już nie da się usunąć. Większość dywanów i wykładzin dywanowych jest odpornych na działanie domestosu, jednak na meblach lepiej sprawdzić reakcje w niewidocznym miejscu.

Jak usunąć plamy z krwi na sucho i pastą?

Meble tapicerowane, materace a także większość dywanów lepiej nie moczyć, nawet jeśli mamy odkurzacz piorący którym możemy odessać wodę, jest to ryzyko. Bezpieczniej będzie zastosować suche produkty lub ewentualnie papkę.

Mąka ziemniaczana

Doskonale wchłania wodę i równie szybko zaabsorbuje krew jeśli jeszcze nie zaschnie. Ewentualnie przyschniętą plamę delikatnie zwilż kostką lodu lub zimną wodą i posyp mąką ziemniaczaną. W zależności od tkaniny przetrzyj szczotką lub delikatnie ręką. Powtarzaj zabieg gdy mąka zmieni kolor lub będzie mocno wilgotna.

Soda oczyszczona i sól na sucho

Sól do usuwania krwi z materiału stosuje się na sucho
Sól do usuwania krwi z materiału stosuje się na sucho

Rozpuszczona soda jest silnym środkiem, ale na sucho także się sprawdza i jest znacznie delikatniejsza. Czyszczone miejsce trzeba posypać, lekko wetrzeć w tkaninę i zostawić na kilka do kilkunastu godzin. Po tym czasie dokładnie wytrzepać lub odkurzyć. Ta metoda jest idealna na świeże, lekko wysuszone plamy, szczególnie na materacach. Zamiast sody z powodzeniem można użyć soli kuchennej, najlepiej drobno mielonej.

Pasta czyszcząca

Ma uporczywe ślady lepiej przygotować pastę czyszczącą która składa się z:

  • 0,5 szklanki skrobi kukurydzianej
  • 1 łyżki soli
  • 0,25 szklanki nadtlenku wodoru

Wszystko dokładnie wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Nanieś pastę na bezpośrednio na poplamiony obszar. Najlepiej użyj rękawiczek lub za pomocą łyżki. Lekko przyduś i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Gdy pasta wyschnie zeskrob i jeśli powierzchnia jest czysta przetrzyj delikatne szczoteczką aby całkowicie usunąć resztki. W razie potrzeby czynność powtórzyć.