Jak zaaranżować korytarz w salonie

Współczesne budownictwo cechuje się przestrzenią i otwartymi wnętrzami. Szczególnie praktyczne jest to w blokach i obiektach na wynajem, gdzie rezygnacja ze ścian pozwala uzyskać pomieszczenia bardziej ustawne, praktyczne i wielofunkcyjne. Z tego samego powodu właściciele starych mieszkań decydują się na wyburzanie ścianek. Jeżeli nie ma przeciwwskazań technicznych, śmiało można połączyć salon z kuchnią i korytarzem.

Kawalerka nie tylko dla singla

Czasy typowych kawalerek przechodzą do przeszłości, głównie z powodu małej przestrzeni, często niepotrzebnie podzielonej na korytarz, kuchnię i sypialnię. To rozwiązanie nie jest ani funkcjonalne ani w gruncie rzeczy praktyczne. Jak sama nazwa wskazuje, w takim mieszkaniu często jest jedna osoba która mając wszystkie pomieszczenia na wyłączność nie potrzebuje podziału ścianami. Z tego właśnie powodu zaczęto robić salony z aneksem kuchennym co później sprawdziło się nawet w mieszkaniach wieloosobowych. Następnym krokiem była eliminacja przedpokoju, na rzecz większego salonu. Takie otwarcie przestrzeni pozwala lepiej ją wykorzystać i doskonale sprawdza się w czasie spotkań i przyjęć.
Kolejnym plusem rezygnacji z osobnej kuchni i korytarza jest możliwość wygospodarowania maleńkiego pokoju, potrzebnego młodym rodzicom. Przy zachowaniu tej samej powierzchni, można stworzyć wrażenie większego mieszkania.

Po co robić aneks korytarzowy?

korytarz jako część współczesnej kawalerki
Nowoczesny aneks korytarzowy może mieć wygląd lekko industrialny

Podzielenie każdej przestrzeni na strefy wprowadza porządek i hierarchię poruszania się. Każdy hol służy do zostawiania odzieży wierzchniej, butów czy nawet sprzętów sportowych jak rower albo deskorolka. Wydzielając korytarz dajemy gościom jasny sygnał gdzie, w jaki sposób spędza się czas.
Strefę przejściową można zaznaczyć innym kolorem ściany lub inną podłogą np. z płytek co jest szczególnie praktyczne w mokre dni. Miłośnicy minimalizmu zapewne będą woleli subtelne akcesoria jak prosty wieszak i pod nim niewielkie siedzisko, ewentualnie z ociekaczem do obuwia. Już tyle wystarczy aby strefa przejściowa była jasno określona.

Ważne aby aneks spójny był z całą aranżacją mieszkania. Producenci mebli w tej kwestii dają ogromne pole działania. Wybierać można w kompleksowych, minimalistycznych ściankach z wieszakami, szafach, szafkach lub meblach wolnostojących.