Jak zorganizować porządki w domu

Wraz z ze zmianą sezonu wymieniamy ubrania na cieplejsze, coraz więcej korzystamy ze sztucznego światła i częściej spędzamy czas w domu. Jesień to doskonała okazja na wielkie porządki. Tylko jak je przeprowadzić żeby nie trwały wieki, a dom nie wyglądał jak pobojowisko. Żeby uniknąć bałaganu warto zastosować się do kilku zasad.

Zrób plan porządków domowych

Dobry plan to połowa sukcesu. Zastanów się co musisz zrobić a co chcesz. Podzielenie prac na ważne i ważniejsze ułatwi wam mieszkanie. Dom cały czas tętni życiem i oprócz większych prac wymaga także codziennej troski. Odkurzanie podłóg nie ma sensu w momencie gdy większość domowników akurat będzie do niego wracać. Jeśli jest taka możliwość lepiej zrobić to z rana, zaraz po wyjściu dzieci do szkoły, a nawet robić to co drugi dzień, oszczędzając ten czas np. na wymianę ubrań w szafach. Na przykład szukanie płaszcza tuż przed wyjściem może zakończyć się rozczarowaniem, dlatego lepiej obejrzeć go zawczasu.

Dobry harmonogram powinien być ułożony przynajmniej na kilka dni z uwzględnieniem zapasu czasowego na nieprzewidziane sytuacje. Niektóre prace wymagają dostosowania się do domowników lub pogody, dlatego plan musi być nieco elastyczny.

Sprawne mycie okien

Jedni lubią myć okna, inni wręcz przeciwnie. To specyficzne zajęcie zależne od pogody dobrze rozplanować na kilka dni i zacząć robić przy najbliższej okazji. Na pewno nie można zabierać się do tego gdy akurat świeci na nie słońce. Nagrzane szyby szybko wysychają zostawiając na powierzchni nieestetyczne smugi i plamy, natomiast w czasie deszczu trudno się je wyciera. Idealną porą jest wczesny poranek lub wieczór, jedynie okna od ekspozycji północnej można myć o każdej porze dnia. Jeśli robimy to dosyć często, do uzyskania efektu wystarczy pochmurny dzień, płyn w spryskiwaczu i suche ściereczki lub papierowe ręczniki. Ważne, aby to czym wycieramy nie zostawiało kłaczków. Trudno je potem usunąć gdyż elektryzują się i dodatkowo szpecą widoczność.

Okna myte rzadziej dobrze jest na początku przemyć wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, ze szczególnym naciskiem na ramy. Na nich najbardziej widać brud, a w zakamarkach lubią zamieszkiwać owady. Gdy ramy będą czyste i suche można zabrać się za mycie szyb.

Porządki w szafie

organizery do szaf i szuflad
organizery do szaf i szuflad

Często niedoceniane i lekceważone, jednak dobrze przeprowadzone zaoszczędzają czas. Przed zrobieniem rewolucji w szafach trzeba przemyśleć czy nie będą one wymagały ingerencji w kilku pomieszczeniach. Jeśli tak to koniecznie zarezerwujmy sobie kilka dni i zacznijmy od tej która jest aktualnie używana. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem są organizery, pudełka i worki próżniowe które pomagają zaoszczędzić miejsce. Stosowanie worków pomaga zachować czystość schowanych w nim rzeczy i zapewnia izolację przed owadami, np. molami. Niezawodną zasadą układania na półkach jest „obecnie używane na wysokości rąk i wzroku, rzadziej używane w mniej dostępnych wysokościach. Pamiętajmy o sezonowości. Mając do wyboru sprzątnięcie pawlacza i szafki ze świątecznymi dekoracjami, pierw zajmij się pawlaczem. Świąteczne rzeczy praktyczniej jest przejrzeć gdy zaczną się pojawiać w sklepach. Będziesz na bieżąco i unikniesz kupowania tego co już masz ale zostało zapomniane.

Wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy

Bardzo często przy większych porządkach znajdujemy rzeczy o których dawno zapomnieliśmy, są popsute, nie pasujące albo zwyczajnie niepotrzebne. Teraz jest okazja żeby wyrzucić niepotrzebne rzeczy.

Jeśli macie z tym problem i nie wiecie czy na pewno chcecie się z nimi rozstać przygotujcie dwa pudła. Jedno na przedmioty do wyrzucenia już, a drugie do zastanowienia. Z tym żeby pierwsze pudełko nie było puste, jeśli coś nie było potrzebne przez pół roku, mało prawdopodobne żeby to się zmieniło. Przedmioty wymagające naprawy dobrze zrobić od ręki, np. w przeciągu tygodnia, bowiem może okazać się to zbyt kosztowne i lepiej je wyrzucić niż trzymać popsute kolejne pół roku.