Jaką funkcję pełni w ogrodzie werbena patagońska?

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć roślin. Jedne z nich, np. drzewa, zapewniają cień i bardzo często pełnią funkcję schronienia przed deszczem. Inne zaś służą, jako ozdoba i przyciągają do ogrodu piękne motyle i inne pożyteczne stworzenia, jak np. pszczoły. Właśnie taką rośliną jest werbena patagońska, czyli bylina, którą uprawia się, jako wieloletnią roślinę zielną lub kwitnącą jednoroczną.

Verbena bonariensis

W polskim klimacie werbena traktowana jest z reguły, jako roślina jednoroczna, a to dlatego, że bardzo często nie jest w stanie wytrzymać silnych przymrozków, jakie zalewają kraj późną jesienią. W naturalnym środowisku bylina – należąca do rodziny werbenowatych – występuje w Ameryce Południowej. Jest to jedna z tych roślin, które potrafią kwitnąć przez całe lato. Kwitnienie rozpoczyna się już po pierwszym roku po wysiewie.

Werbena patagońska ma pokrój wzniesiony. Oznacza to, że tworzy sztywne i słabo rozgałęzione łodygi. Może przy tym osiągać do nawet 120. cm wysokości. Werbena jest wysoką byliną, która charakteryzuje się dużymi skupiskami kwiatów o intensywnym fioletowym kolorze. Kwiaty te są osadzone na smukłych i długich łodygach, dlatego też bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie nieco mniejszych gatunków roślin ogrodowych (nie tylko bylin).

Najobficiej kwitnie latem

Jeżeli chodzi o stanowisko, to werbena nie jest zbyt wymagająca. Najlepiej czuje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, to właśnie wtedy kwitnie najobficiej. Niemniej jednak da sobie również radę w niewielkim półcieniu.

Gleba pod uprawę werbeny patagońskiej optymalnie powinna być piaszczysta bądź piaszczysto-gliniana o obojętnym lub zasadowym odczynie. Aby roślina zaczęła kwitnąć, możliwie jak najwcześniej, nasiona warto rozsiewać pod koniec zimy – najlepiej w pomieszczeniu, by później przesadzić ją do gruntu.

Verbena bonariensis poradzi sobie nawet w okresie największej suszy, niemniej jednak warto podlewać ją podczas bezdeszczowych epizodów. Taki zabieg zagwarantuje jej obfite kwitnienie, pomimo braku deszczu. W okresie wiosna-lato roślinę warto również nawozić od jednego do dwóch razy w sezonie. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że jest to gatunek niezwykle odporny na wszelkie szkodniki i choroby, dlatego sprawdzi się szczególnie u nieco bardziej zapracowanych ogrodników.

Ogród z werbenami – wdzięczne delikatne kwiatostany

Werbena patagońska w ogrodzie pełni swego rodzaju funkcję wabika na piękne motyle, pszczoły i inne pożyteczne owady. Należy ona bowiem nie tylko do bylin, ale także jest jedną z najbardziej obfitych roślin miododajnych. Ze względu na swój niecodzienny, lecz charakterystyczny wygląd, nadaje ogrodowi nieco orientalnego, a nawet dzikiego klimatu.

Roślina bardzo dobrze prezentuje się w naturalistycznych ogrodach. Bez problemu można łączyć ją z innymi roślinami, np. z krwawnikami, czy też trawami ozdobnymi oraz innymi bylinami. Werbena jest jednym z głównych źródeł pokarmu dla wielu pożytecznych owadów, dlatego warto mieć ją w swoim ogrodzie. Jej niesamowita wytrzymałość i delikatność zarazem, może sprawić, że ogród stanie się niezwykle magicznym miejscem.