Jaki kolor na Boże Narodzenie

Przed nami Boże Narodzenie, jedne z bardziej charakterystycznych świąt. W tym wyjątkowym czasie, bez względu na kraj, pochodzenie, klimat i upodobania wszyscy staramy się nawiązać wspólny język. Począwszy od adwentu aż do końca roku towarzyszy nam poczucie magii, wyjątkowości i pojednania. Aby podkreślić uroczystość tego okresu, dekorujemy oraz zmieniamy aranżacje naszych domów. Co ciekawe chociaż wszyscy chcemy osiągnąć ten sam efekt, kierujemy się różnymi technikami i stylami. Jeśli jeszcze nie wiecie jak w te święta ma wyglądać Wasze mieszkanie to ten artykuł może być bardzo pomocny.

Proste, kreatywne pomysły

Mawia się że dodatki robią wnętrze i to jest prawda. Znaną sztuczką miłośników szybkich przemian jest skupienie się na dekoracjach, bibelotach i tkaninach. Zaczynając od stołu, poprzez kuchnię a kończąc na sypialni. Najtańsze ale i najbardziej kreatywne zmiany to między innymi wymiana poszewek na poduszki, koców dekoracyjnych, pokrowców na krzesła i fotele. Dużą ale i bardziej kosztowną inwestycją będą nowe zasłony. W jadalni, oprócz wyjątkowego wystroju siedzisk sprawdzi się świąteczny bieżnik. Uzupełnienie aranżacji aniołkami oraz świeczkami wprowadzi delikatny nastrój, ale jednocześnie nie będzie nachalny, a tym samym zostawi miejsce na kolejne dekoracje bliżej świąt. Kuchnie warto wyposażyć w drobne przybory np. deski do krojenia, podkłady pod talerze, kubeczki itp. z motywem choinek lub gwiazdek. Tworząc nowy wystrój można kierować się stylem, akcentem bożonarodzeniowym lub konkretnym kolorem, a jest w czym wybierać nawet trzymając się jednej barwy.

Czerwony jak jabłka i strój Mikołaja

Jeszcze kilkanaście lat temu był to kolor przewodni niemal każdego Bożego Narodzenia. Praktycznie każda dekoracja musiała zawierać czerwony element a najlepiej jeszcze błyszczeć. Co prawda ówczesne bombki były bardziej kruche, ale jakość była nieskazitelna. Wszystkie barwy mocno nasycone, połyskujące i dające mnóstwo blichtru każdemu elementowi który je posiadał. Zarówno w stroikach, jak i na choince czerwony był wiodący. Nic dziwnego. Świetnie komponuje się ze świerkową zielenią, czyli typowo zimową, ciemną i ciężką, bardziej przypominającą zieleń wojskową niż charakterystyczną dla roślin.

Dzisiaj czerwony trochę przypomina powrót do lat 70 – 80-tych, szczególnie jeśli zastosujesz wstążki, cukierki lub jabłka. Te ostatnie muszą być odmiany długo zimującej, bowiem one mają piękną skórkę która po wypolerowaniu idealnie się błyszczy.

Zielony niczym choinka

Zielony to idealny kolor na Boże Narodzenie, ale czy wiecie że nie każdy zielony? Jasny, delikatny w kolorze młodych listków kojarzony jest z Wielkanocą i dla niej przypisany. Oczywiście nie oznacza to że mamy zrezygnować z jasnej zieleni, wręcz przeciwnie. Teraz, jesienno-zimową porą potrzebujemy kolorów ciepłych i delikatnych. Wprowadzenie zieleni w postaci roślin, np. cyprysików, poisenci gałązek świerku czy jemioły to doskonały pomysł. Jednak prawdziwi miłośnicy tego koloru będą mieli niedosyt. Na szczęście dzisiaj bez problemu można dostać wiele dekoracji i elementów wyposażenia w przeróżnych barwach, także zielonym. Aby jednak nie przytłaczał, rozświetlajmy go żółtym, czerwonym, posrebrzeniami lub złoceniami.

Na złoto nie musi być glamour

Według Nowego Testamentu złoto było jednym z podarków przyniesionych Jezuskowi przez Trzech Króli. Kojarzy się z szykiem i luksusem. Nic dziwnego, złocenia jak i sam kruszec jest drogi a na dodatek niezbyt trwały. Naczynia wykończone złotem nie tolerują zmywarki, a także w czasie ręcznego mycia trzeba obchodzić się z nimi delikatnie. Pomimo tego iż złoty i żółty są w tej samej tonacji to zdecydowanie różnią się odbiorem. Większość odcieni żółtego nawet w dużej ilości rozświetlają, nadają poczucia ciepła, słońca i działają antydepresyjnie. Złoty w nadmiarze przytłacza. Najklasyczniejszą wersją jest tak zwane żółte złoto, jednak równie popularne są różowe i postarzane. Każde z nich nadaje innego wyglądu i przed kupnem dodatków warto wybrać najwłaściwszy odcień. Nie martwcie się jeśli z nim przesadzicie i poczujecie że jednak coś trzeba zmienić. Ochłodzenie wnętrza barwami fioletu, ponadczasowej czerwieni czy klasycznego zielonego nada wnętrzom zupełnie innego klimatu.

W męskim stylu czyli na srebrno

Srebrny to przede wszystkim męski kolor. Oznacza siłę, wytrwałość i waleczność. Idealny dla osób lubiących styl loft i surowość styli. We wnętrzach ma mały wpływu na odczucia, chociaż uznawany jest za chłodny. Idealnie współgra z każdym innym kolorem. Od jasnych, ciepłych aż po ciężkie, ciemne włącznie z czernią. Zależnie od zastosowanych nadaje im siły i wyrazistości lub podkreśla delikatność. Przez ostatnich kilka sezonów chętnie łączony z białym. Razem współgrają i dodają zimowego klimatu. Niegdyś popularny w postaci lamety znanych również jako anielskie włosy. Jako imitacja śniegu nie sprawdził się, ale wciąż ma ogromną ilość zwolenników. Zapewne przyczynia się do tego fakt że wpisuje się idealnie w minimalizm. Sam w sobie jest dekoracją i nie wymaga ocieplających go dodatków.

Święta bożego narodzenia 2022

Jak co roku, designerzy i magazyny topowe prześcigają się w podsuwaniu kreatywnych pomysłów, jednak pamiętajmy że w świętach nie chodzi o styl i kolor. Najważniejszy jest klimat i dobre samopoczucie. Jeśli lubicie biały ale spodziewacie się gości z małymi dziećmi, postarajcie się aby ograniczyć elementy które maluchy szybko pobrudzą. Nic się nie stanie jeśli nie wszystko będzie idealne. Moda jest strasznie kapryśna. Za kilka lat nikt nie będzie pamiętał jakie trendy w tym roku obowiązywały, za to utrwalone na zdjęciach uśmiechy będą towarzyszyć tak długo jak będziecie na nie chcieli patrzeć.

3 thoughts on “Jaki kolor na Boże Narodzenie

  1. Super napisane i wytłumaczone. Lubię takie konkretne artykuły. Ale od tego wszystkiego zakręciło mi się trochę w głowie i nie przeczę, że u mnie kolor zależy głównie od nastroju! I Przyznaję że on faktycznie potrafi albo rozweselić albo totalnie podłamać widziałam mieszkanie w kolorze czarnym z dużą ilością srebra typu folia aluminiowa to było przerażające! Zrobiło mi się zimno i słabo. Coś w tym jest!

  2. Ja zawsze używałam czerwieni, zieleni i złota do dekoracji. Ostatnio ptzełamałam się i miałam różowo, fioletowe dodatki.

Comments are closed.