Jakie kolory dobierać do wnętrz?

Kolory odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Doskonale wiedzą o tym projektanci przestrzeni handlowych, wykorzystując triki z barwami do prezentacji towarów. Warto również samemu nauczyć się kilku drobnych zasad przed remontem.
Dobrze dobrane farby i tapety sprawią że mieszkanie będzie przytulne a przebywanie w nim będzie nas relaksować. Podpowiadamy jak to osiągnąć.

Remont czy odświeżenie ścian

Myśląc nad zmianą kolorów musimy najpierw się zastanowić jak duże ma to być przedsięwzięcie. Jeżeli planujemy remont generalny wraz z wymianą mebli/obić roślin i dodatków można pokusić się na totalną metamorfozę. Do takiej zmiany najpraktyczniej będzie zatrudnienie projektanta wnętrz, który przeprowadzi nas przez cały proces doboru stylu.Korzystając z takiej okazji warto otworzyć się na nowe rozwiązania.
Zupełnie inaczej jeżeli mamy zamiar odnowić ściany. Wbrew pozorom drobne prace remontowe wymagają przemyślenia i rozważenia wielu kwestii, które w tym artykule poruszamy.

Ekspozycja i gust w doborze odcienia

Bez względu na przeznaczenie pomieszczenia koniecznie trzeba określić na jaki kierunek są okna. Mając ekspozycję wschodnią i południową można iść w kierunku ciemniejszych odcieni i kolorów. Zastosowanie takie rozwiązania kolorystycznego od strony północnej lub zachodniej sprawdzi się przy zastosowaniu większej ilości źródeł światła.
Nawet największy miłośnik brązów, niebieskości czy zieleni z czasem odczuje zmęczenie przebywając w ciemnym otoczeniu. Alternatywą może być pomalowanie jednej ściany w mocnym kolorze lub zastosowanie koloru na przemiennie z jasnym, np. w formie pionowych bądź poziomych pasów.

Jednym z ważnych elementów przyczyniających się do dobrego samopoczucia jest światło. Pomalowanie mieszkania w ciemnych barwach, w istotnym stopniu je ograniczy. Jeżeli koniecznie chcemy mieć na ścianach np. kolor granatowy, pomyślmy o daniu go tylko na jedną stronę.

Stare meble w nowym otoczeniu

Wiemy już w jakim kierunku wybierzemy tonację kolorystyczną, teraz możemy pobawić się kolorami. Skoro mamy wstawić meble które już znamy, jest okazja żeby je ukryć bądź wyeksponować.
Z pewnością brązowa kanapa będzie mniej widoczna na tle jasnej, brązowej ściany. Postawienie tego samego mebla na żółtej ścianie mocno go zaakcentuje. Ta sama zasada dotyczy mebli modułowych, meblościanek a nawet roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie ciemnego tła do ciemnego wyposażenia ale z zastosowaniem stojącej lampy lub kinkietu.

Na ratunek po kolorowym rozczarowaniu

A co zrobić gdy okaże się że jednak w pomieszczeniu jest zbyt ciemno, albo zastosowane barwy nam nie odpowiadają? Nie trzeba od razu panicznie szukać kolejnych farb ani w pośpiechu przemalowywać przestrzeni. Nie zawsze można też zastawić ścianę dużymi meblami, aby było ją jak najmniej widać.
Ciekawą i skuteczną alternatywą są obrazy z szerokimi ramami lub dodatkiem passe-partout. Jeżeli lubimy kontakt z naturą warto pomyśleć o powieszeniu kwietników z roślinami.