Kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus, grudnik – uprawa i pielęgnacja

Wszystkim którzy twierdzą że kaktusy nie kwitnął, lub niezwykle trudno sprawić aby zakwitły polecamy grudnika. Co prawda nie jest typowym kaktusem i pochodzi z zupełne innego środowiska, jednak pod nazwą kaktus bożonarodzeniowy jest najbardziej znany. Inne jego określenia to Szlumbergera a także zygokaktus. Zakwita jesienią i często utrzymuje swój dekoracyjny wygląd aż do lutego. Uprawiany już przez nasze prababcie ponownie wraca do łask.

grudnik najbardziej lubi chłodne mieszkania
Grudnik najbardziej lubi chłodne mieszkania

Na pierwszy rzut oka wygląda jak sukulent jednak naturalne warunki kwalifikują go do epifitów. Jest wiele odmian o zróżnicowanych pokrojach jednak ogromna większość to rośliny zwisłe. Ładnie prezentuje się w wysokich doniczkach. Jednocześnie trzeba pamiętać że posiada mały system korzeniowy, i nie lubi zbyt dużych pojemników które mogą być przyczyną braku kwitnienia.
Atrakcyjne są zarówno spłaszczone łodygi jak i dzwonkowate kwiaty, które wyrastają na zakończeniach łodyg. Kolory kwiatów są ciepłe, od białego, poprzez pomarańczowy, różowy aż po najpopularniejszy czerwony. Są niezwykle delikatne dlatego lepiej ich nie dotykać.

Atutem grudnika są zarówno oryginalne łodygi jak i piękne kwiaty
Atutem grudnika są zarówno oryginalne łodygi jak i piękne kwiaty

Idealne warunki dla zygokaktusa

Jednym z powodów jakich grudnik zadomowił się w domach naszych przodków była niewymagająca temperatura. Roślina znosi niemal każde stanowisko, łatwo się rozmnaża i jest odporna na lekkie przesuszenia. W okresie wegetacji dobrą temperaturą jest naturalna powietrza, stanowisko jasne z rozproszonym światłem lub półcieniste. Podłoże dobrze przepuszczające wodę. Najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Grudnik w naturalnych warunkach rośnie na innych roślinach jak np. storczyki i takiej samej ziemi potrzebuje. W sklepach można kupić gotową mieszankę dla epifitów. Trzeba pamiętać o warstwie drenażu w doniczce. Dno wysypać żwirem, drobnymi kamykami, lub keramzytem gdyż korzenie nie mogą tkwić w mokrej ziemi.

Zygokaktus pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii. Rośnie na koronach drzew dlatego co oznacza że jest epifitem. Lubi wilgotne, ciepłe powietrze a do kwitnienia potrzebuje chłodniejszych temperatur i wypoczynku. Pomimo to łatwo uprawia się go w polskich warunkach domowych.

epifit
W naturalnym środowisku żyje na tropikalnych drzewach Brazylii

Co zrobić aby zygokaktus zakwitł?

Jeśli chcemy aby zakwitł potrzebuje chłodu i bardziej specjalistycznych warunków. Przede wszystkim szlumbergera nie znosi gwałtownych zmian warunków i przestawiania. Jeśli zawiązała pąki może nawet część z nich zrzucić, a kwiatki na pewno opadną. Idealna temperatura do zawiązywania pąków to 10-14°C i krótki dzień. Osiągnąć go można zacieniając roślinę przez 12-14 godzin na dobę przez około 6 tygodni. Jeżeli stoi ona w miejscu gdzie dociera sztuczne światło, najlepiej przykrywać doniczkę drugą, większą, plastikowym wiaderkiem albo szczelnym kapturem z czarnego kartonu.. W tym czasie ograniczamy podlewanie, do jednego w tygodniu. Zbytnie przesuszenie rośliny objawia się jej marszczeniem i kruchością pędów które łatwo się odłamują. Gdy zakwitnie pilnujemy aby podłoże było lekko wilgotne, przy odpowiedniej temperaturze wystarczy podlewanie co trzeci dzień. Można także stopniowo podwyższyć temperaturę do 19-21°C.

Pąki grudnika
Pąki grudnika

Rozmnażanie grudnika

W naszych naturalnych warunkach roślina doskonale radzi sobie z brakiem wilgoci w powietrzu. Jednak jeśli będzie opryskiwana na łączeniach łodyg pojawią się małe korzonki. Wystarczy odłamać kawałek rośliny i wsadzić do 1/4 wysokości w glebie dla epifitów. Musi być lekka i przepuszczalna ale żyzna. Brak korzonków wcale nie eliminuje możliwości rozmnożenia. Tak samo trzeba odłamać kawałek łodygi z tą różnicą że proces ukorzeniania może potrwać nawet do 8 tygodni, a roślina nie może mieć sucho. W rozmnażaniu szlumbergera pomagają szklarenki, imitujące jej naturalne warunki.