Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Nowoczesne systemy okienne mogą nam posłużyć przez co najmniej kilkanaście lat. W niektórych przypadkach zachodzi jednak konieczność ich wymiany zdecydowanie wcześniej. Kiedy wymienić okna plastikowe? W jakich sytuacjach warto to zrobić niezwłocznie? Odpowiedzi na szereg pytań można znaleźć w artykule.

Wymiana okien PCV – co warto wiedzieć?

Nieszczelne profile okienne mogą przyczyniać się do znacznej utraty energii cieplnej z domowych pomieszczeń. W znacznym stopniu wpływają na bilans energetyczny budynku mieszkalnego. Po pewnym czasie mogą też przyczyniać się do zawilgocenia wnętrz i powstawania pleśni na ścianach. W przypadku pojawienia się nieszczelności i niekontrolowanych przewiewów warto pomyśleć o wymianie okien na nowe. Kiedy najlepiej to zrobić?

Montaż nowych okien warto zaplanować na ciepłe miesiące. Optymalnym czasem jest wiosna lub wczesna jesień. Dość ryzykowne staje się ich zamontowanie w okresie, gdy za oknem panują niekorzystne warunki atmosferyczne oraz ekstremalne temperatury. Szczególne znaczenie ma prawidłowy montaż i odpowiednie dobranie profili okiennych. Z tego względu prace montażowe powinna przeprowadzić profesjonalna ekipa, która zajmuje się również demontażem starych okien. Warto jednak mieć na uwadze, że montaż przy minusowych temperaturach wiąże się z dużym ryzykiem niepowodzenia.

Kiedy wymienić okna PCV?

Z decyzją nie powinniśmy zwlekać w przypadku, gdy zauważymy znaczne straty ciepła w sezonie jesienno-zimowym. Przy nieszczelnych oknach domowe wnętrza szybko się wyziębiają, co wymusza konieczność zwiększenia nakładów finansowych na ogrzewanie budynku. O wymianie okien warto też pomyśleć w sytuacji, gdy pojawią się problemy z ich otwieraniem czy zamykaniem. Do takiej inwestycji powinien też nas skłonić przeciekający parapet lub zbita szyba okienna.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup okien o lepszych właściwościach akustycznych. Jeśli nasze mieszkanie zlokalizowane jest w pobliżu lotniska czy torów kolejowych, powinniśmy zainwestować w modele o współczynniku Rw na poziomie 45-50 dB. Natomiast ochronę przed próbami włamania zapewnią okna kl. RC3-RC4. Wymiana okien jest wskazana również przed planowanym remontem budynku mieszkalnego. Wówczas powinniśmy zdecydować się na zakup modeli dopasowanych do nowej elewacji budynku.

Podsumowanie

Opłacalna jest inwestycja w energooszczędne okna, które mają niski wskaźnik przenikalności cieplnej (min. 0,9 W/m2K). Konstrukcje tego typu zostały wyposażone w zespolenie trzech szyb i ciepłe ramki. Dużym powodzeniem cieszą się także okna z ultrawąskimi profilami, które maksymalnie doświetlają pomieszczenia naturalnym światłem. Bogaty wybór innowacyjnych i energooszczędnych modeli znajduje się w ofercie firmy Domel. Oferowane egzemplarze wykorzystują promienie słoneczne do ogrzania domowych pomieszczeń. Charakteryzują się nie tylko doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, ale też dużą odpornością na obciążenie wiatrem.