Retro można lubić lub wprost przeciwnie ale nie sposób podważyć że jest to ogromna inspiracja dla współczesnego designu. Jego źródło to lata 50-te i 60-te głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie widać silny zwrot ku ówczesnym nowinkom, przemyślanym i zaprojektowanym aby nie tylko działać ale i cieszyć oko. To właśnie w tamtych czasach powstał innowacyjny projekt lodówki, która ani wcześniej, ani zapewne później nie będzie tak rozpoznawalnym AGD.
Jaki jest styl retro?
Retro dosłownie oznacza przeszłość, wstecz, dlatego jasne określenie jak wygląda styl retro jest niemożliwy. Ogólnie przyjmuje się dowolną mieszaninę stylów poprzednich które już nie panują, dlatego odwołanie do lat 90-tych będzie równie trafne jak do 60-tych. Jedyną wspólną cechą jest pokazanie rozwoju, wygody i postępu poprzednich epok.
Czas na kuchnię
Projektując retro kuchnię koniecznie trzeba zacząć od wyboru wiodących kolorów i faktur. Kropki z pewnością będą kojarzyć się z minionymi stylami, chociaż drewno to także dobry kierunek, szczególnie jeżeli pomieszczenie ma mieć lekko wiejski charakter. Ważne aby na ścianach i trwałej zabudowie nie łączyć więcej niż dwóch motywów, gdyż wówczas wyjdzie miszmasz w którym można zagubić wybrany trend. Obecnie panująca moda na ukrywanie, jednolite kolory i proste fronty to dokładna odwrotność retro które cechuje się odkrytymi półkami i wieloma gadżetami na blatach. Ma to również praktyczną stronę. Jeżeli spędzamy dużo czasu na gotowaniu lub pieczeniu nie trzeba wszystkiego szukać po szafkach. Jedynym mankamentem może być sprzątanie, lecz odpowiedni dobór AGD , przypraw, produktów i zastawy sprawi że nawet porządki będą proste.
Aby styl retro zbyt mocno nie nawiązywał do rustykalnego warto pokusić się o mocne akcenty kolorystyczne. Dobór dodatków w tym miejscu ma kluczową rolę i jak to się mawia „diabeł tkwi w szczegółach”. Czerwony czajnik czy mikser o obłych kształtach z pewnością dobrze się sprawdzą zarówno praktycznie jak i wizualnie. Nie bójmy się wprowadzania kolorowych kontrastów. Niebieskie podkładki pod talerze będą ładnie wglądać z żółtą zastawą.
Styl retro trzeba kochać, aby mieć odwagę urządzić w nim swoje otoczenie. Ze względu na zupełną odmienność do obecnych trendów, szybko może się znudzić, dlatego na początek warto wprowadzić same dodatki, ewentualnie przemalować lub okleić jedną, najbardziej widoczną ścianę. Z pewnością cofnięcie takich zmian będzie mniej kosztowne niż kolejny remont lub mieszkanie w niekomfortowych warunkach.
Retro po polsku
Warto czerpać również z polskiego wzornictwa. Szczególnie warte uwagi są stoły rozkładane, chromowane dodatki i praktyczne zastosowania tkanin. Szybką metamorfozę krzeseł można przeprowadzić kładąc na nie kolorowe poduszki. Z pewnością taka innowacja spodoba się większości domownikom. Miłośnikom wielu źródeł światła polecamy zamianę stylowych świec i tealightów na lampki i lampy podłogowe o prostych kształtach ale wyrazistych kolorach. Jeżeli wolicie stonowane barwy można postawić na chrom, aby jednak nie stał się zbyt przewodni, gdyż wówczas zdominuje kuchnię i będzie zbyt glamour.