Kwasek cytrynowy, praktyczne zastosowanie

Współczesne chemiczne środki odkamieniające są bardzo toksyczne. Nawet wdychanie ich oparów jest szkodliwe. Nasze babcie do usuwania kamienia używały octu i cytryn.
O ile ocet jest skuteczny, o tyle jego zapach odstrasza, przeciwnie do soku cytrynowego. W przypadku braku cytryn, śmiało można zastosować kwasek cytrynowy, który także usuwa osady i działa rozjaśniająco.

Czym usunąć kamień z czajnika

Kamień z czajnika szybko usuniesz wsypując łyżeczka kwasku cytrynowego na pół litra wody i mocno podgrzewając taką miksturę w czajniku. W zależności od ilości kamienia po około 2 minutach cały kamień się rozpuści. Teraz wystarczy czajnik popłukać dwa razy ciepłą wodą. Po takim zabiegu nie pozostanie żadnego nieprzyjemnego zapachu, a czajnik nadaje się od razu do użycia. Kabinę prysznicową, krany i inne rzeczy zanieczyszczone osadem z kamienia można wyczyścić przekrojoną cytryną. Aby wydobyć z niej jak największą ilość soku, przed przekrojeniem należy cytrynę pougniatać.

Efekt czyszczenia  czajnika z kamienia za pomocą kwasku cytrynowego i gorącej wody
Efekt czyszczenia czajnika z kamienia za pomocą kwasku cytrynowego i gorącej wody

Kwasek cytrynowy do usuwania przebarwień

Uciążliwe osady w naczyniach z herbaty, kawy czy jagód, także można usunąć gorącym roztworem z wody i kwasku cytrynowego. Takie samo działanie będzie miał kwasek i sok z cytryny na rękach. Wcierając go w dłonie zniwelujesz ślady po tytoniu i pracach ogrodniczych, np. trawie czy ziemi.