Kwasek cytrynowy, praktyczne zastosowanie

Współczesne chemiczne środki odkamieniające są bardzo toksyczne. Nawet wdychanie ich oparów jest szkodliwe. Nasze babcie do usuwania kamienia używały octu i cytryn.
O ile ocet jest skuteczny, o tyle jego zapach odstrasza, przeciwnie do soku cytrynowego. W przypadku braku cytryn, śmiało można zastosować kwasek cytrynowy, który także usuwa osady i działa rozjaśniająco.

Czym jest kwasek cytrynowy

Kwas cytrynowy, będący członkiem rodziny hydroksykwasów karboksylowych, jest składnikiem występującym w w owocach cytrusowych a nawet w kiwi czy ananasach. Początkowo przeznaczony głównie do użytku kulinarnego, obecnie zyskuje na popularności także jako środek czyszczący. Jest tani, łatwo dostępny, nie wydziela zapachu i co najważniejsze naturalny. Coraz więcej osób stosuje go równie często, jak sodę oczyszczoną czy ocet, czyniąc go jednym z najbardziej popularnych ekologicznych środków czystości.

W sektorze przemysłowym produkcję kwasu cytrynowego realizuje się przede wszystkim poprzez proces fermentacji cytrynowej, wykorzystując pożywkę z rafinowanego cukru lub hydrolizatu skrobiowego. Do tego procesu stosuje się kultury grzyba Aspergillus niger, które hoduje się na podłożu o zakresie pH od 2,5 do 3,5. Kwas cytrynowy ma również możliwość syntetycznej produkcji.

Czym usunąć kamień z czajnika

Kamień z czajnika szybko usuniesz wsypując łyżeczka kwasku cytrynowego na pół litra wody i mocno podgrzewając taką miksturę w czajniku. W zależności od ilości kamienia po około 2 minutach cały kamień się rozpuści. Teraz wystarczy czajnik popłukać dwa razy ciepłą wodą. Po takim zabiegu nie pozostanie żadnego nieprzyjemnego zapachu, a czajnik nadaje się od razu do użycia. Kabinę prysznicową, krany i inne rzeczy zanieczyszczone osadem z kamienia można wyczyścić przekrojoną cytryną. Aby wydobyć z niej jak największą ilość soku, przed przekrojeniem należy cytrynę pougniatać.

Efekt czyszczenia  czajnika z kamienia za pomocą kwasku cytrynowego i gorącej wody
Efekt czyszczenia czajnika z kamienia za pomocą kwasku cytrynowego i gorącej wody

Kwasek cytrynowy do usuwania przebarwień

Osady, które pozostają w naczyniach po herbacie, kawie, czy jagodach, mogą być skutecznie usunięte za pomocą gorącego roztworu przygotowanego z wody i kwasku cytrynowego. Ta metoda jest efektywna w rozpuszczaniu tych uciążliwych zabrudzeń. Podobnie, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy może być używany do czyszczenia rąk. Wcieranie go w skórę dłoni pomoże usunąć nie tylko trudne do zmycia ślady po tytoniu, ale również pozostałości po pracach ogrodniczych, takich jak plamy od trawy czy ziemi. To naturalne rozwiązanie jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla skóry, a dodatkowo pozostawia na dłoniach przyjemny, świeży zapach.

Jak umyć mikrofalówkę bez wysiłku

Właściciele mikrofalówek doskonale wiedzą, że czasami ich czyszczenie może być wyzwaniem. W środku urządzenia często gromadzą się wyschnięte kawałki jedzenia. Najczęściej są efektem przypadkowego rozlania czy użycia zbyt dużej mocy, co prowadzi do „eksplodowania” potraw i zabrudzenia wnętrza urządzenia. Wygląda to nieapetycznie i wiele osób zastanawia sie jak wyczyścić mikrofalówkę domowym sposobem? Okazuje się, że i tutaj pomocny będzie popularny kwasek. Wystarczy nalać wodę do połowy małej miseczki (minimum 200 ml) i dodać do niej 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego. Następnie, umieszczamy miseczkę na talerzu mikrofalówki, zamykamy drzwi i ustawiamy na 2-3 minuty. Po upływie tego czasu należy ostrożnie wyjąć miseczkę i przetrzeć wnętrze mikrofalówki ściereczką. Wyschnięte resztki jedzenia powinny teraz łatwo odejść.

Sposób na błyszczące szkło

Każda pani domu wie jak trudno zadbać o kieliszki i inne szklane przedmioty. Jest jednak prosty sposób aby te rzeczy zawsze lśniły i jakby były nowe. Oprócz możliwości użycia specjalistycznych środków chemicznych, warto sięgnąć po ekologiczny sposób z wykorzystaniem kwasku cytrynowego. Wystarczy do ciepłej wody dodać 2-3 łyżki stołowe kwasku cytrynowego, a następnie wypłukać w niej szklane naczynia.