Meble tapicerowane, jak o nie dbać?

Na rynku meblarskim istnieje wiele modeli i wzorów mebli tapicerowanych. Od małych puf, stołków, krzeseł, poprzez fotele, szezlongi po wielkie sofy i narożniki. Aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem, warto poznać kilka podstawowych informacji jak dbać o meble tapicerowane.

Określi rodzaj materiału

Pierwszą i najważniejszą tajemnicą dbania o meble tapicerowane jest znajomość materiałów z jaki są zrobione. Najczęściej jest to połączenie drewna z różnego rodzaju tkaninami lub skórami. W wersjach ekskluzywnych drewno może być zastąpione wikliną, techno ratanem a nawet metalem jednak we wszystkich przypadkach istotny jest materiał obiciowy. Jeżeli dany mebel zawiera ich kilka, każdy trzeba czyścić indywidualnie.

Materiałów obiciowych jest już niezliczona ilość. Ze względu na pochodzenie i przeznaczenie rozróżnia się kilka rodzajów:
• wodoodporne
• skóry naturalne
• skóry sztuczne (eko-skóra, skaj)
• z włosiem
• tkane
• gładkie

Odkurzanie tkanin obiciowych

Nie unikniemy kurzu, nawet w najbardziej wysprzątanym domu, będzie pojawiał się on w zakamarkach kanap, narożników i foteli. Jest to jeden z głównych winowajców przykrych zapachów, roztoczy a nawet maleńkich owadów.
Co jakiś czas dobrze jest odkurzyć meble tapicerowane na całej powierzchni, siedziska, oparcia, podłokietniki, ale i również między nimi. W tym celu niezbędna będzie szczelinówka – wąska końcówka do odkurzacza. Najlepiej jeżeli będzie dłuższa, aby jak najdalej sięgała między połączenia.
Przed odkurzaniem warto sprawdzić czy nie ma tam elementów które mogą zapchać szczelinówkę. W zakamarkach często można znaleźć monety, guziki i inne drobiazgi.

Usuwanie trwałych zabrudzeń

Jeżeli zauważymy wklejone resztki jedzenia lub innych substancji które możemy zeskrobać, najlepiej tak zróbmy. Idealne do takiego czyszczenia są rączki od sztućców lub tępa strona noża. W zależności od materiałów trzeba zrobić to delikatnie. Gdy mamy do czynienia z obiciem z włosiem lub tkanym lepiej robić to bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Na końcu można lekko przetrzeć miejsce miękką szczoteczką. Mocniejsza ingerencja może zakończyć się wyrwaniem włosków albo zaciągnięciem nitek.

Mycie i pranie mebli tapicerowanych

Ten zabieg zawsze musi być poprzedzony dokładnym odkurzaniem i usunięciem trwałych zabrudzeń. Bywa że niegroźnie wyglądająca zaschnięta plamka, po zmoczeniu może przysporzyć kłopotu i mocno zniszczyć materiał.
Ponieważ meble tapicerowane to nie tylko stelaż i tkanina ale także różnego rodzaju pianki, gąbki i drobne elementy metalowe, nie wolno narażać ich na zalewanie. Istnieje duże ryzyko że wewnątrz mokrego mebla zacznie wytwarzać się pleśń i przykry, niemal nie do usunięcia zapach.
Jeśli mycie za pomocą wilgotnej ściereczki z delikatnym detergentem jest niedostateczne, przed większym pomoczeniem koniecznie przygotujcie odkurzacz z możliwością wciągania wody i suszarkę z opcją zimnego nawiewu.
Zanim zaczniemy prać dany mebel, warto kilka dni przed czyszczeniem zrobić próbę w miejscu niewidocznym. Nigdy nie można być pewnym czy środek czystości nie zadziała inaczej od przewidywanego efektu.

Czyszczenie tapicerki meblowej, pranie sofy, kanapy

Źródło: praniepila.pl

Pranie z podziałem na kategorie materiałów

Plamy na tkaninach wodoodpornych nie wolno prać zwykłymi detergentami ani odkurzać na mokro. Najczęściej do tego typu materiałów przeznaczone są specjalistyczne pianki i spraye. W innym wypadku tkanina może stracić właściwości a producent będzie miał prawo do odrzucenia ewentualnej reklamacji.
Skóry sztuczne i naturalne można czyścić za pomocą wody i płynu do mycia naczyń lub delikatnego płynu uniwersalnego. Wbrew pozorom eko-skóra nie przypomina skaj a grubą tkaninę. Łatwo nasiąka i ciężko wywabić z niej plamy, podobnie jak z prawdziwej skóry, dlatego nie wolno czyścić ich mydłem, proszkami ani innymi silnymi środkami czystości.
Tkaniny z włosiem i tkane, a szczególnie wielokolorowe to najtrudniejsze do prania. Bardzo często są grube i niezwykle łatwo chłoną wodę, za to trudno ją oddają. Nie stosować proszków ani mydeł które mogą zostawić plany, i pod żadnym pozorem nie szorować. Wyrwane włoski i zaciągnięte a nawet porozrywane nitki nie da się naprawić.
Gładkie tkaniny wydają się najprostszymi do czyszczenia na mokro, ale ich grubość może być utrudnieniem. Nawet jeżeli są cienkie, trzeba pamiętać o warstwach pod nimi, które również chłoną wodę i detergenty.