Oświetlenie łazienki – na co zwrócić uwagę?

Światło w łazience to bardzo ważny element i każdy z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Lubimy jasne pomieszczenia, a odpowiednio rozmieszczone źródła światła są podstawą w każdym z nich. Właśnie dlatego już na etapie projektowania łazienki, dobrze zastanówmy się jakie oświetlenie będzie najkorzystniej wyglądało.

Światło w łazience – o tym warto wiedzieć

Jeszcze do niedawna łazienki traktowane były bardziej po macoszemu. Nie przykładano większej wagi ani do jej wielkości, praktyczności a tym bardziej wyglądu. Na szczęście ostatnie lata pokazują że to się zmienia. O ile nie zawsze możliwe jest wygospodarowanie większej przestrzeni, o tyle już nawet w niewielkiej można osiągnąć praktyczny i designerski efekt. Bez względu na mody i styl jest kilka praktycznych wskazówek o których warto pamiętać. Jeśli pomieszczenie jest małe to warto zadbać o większą jasność. Delikatne kolory i kilka rozsądnie umieszczonych punktów świetlnych sprawi, że łazienka optycznie stanie się znacznie większa.

Doświetlamy lustro

Dobrze jest wziąć pod uwagę fakt, że najczęściej dobre światło jest potrzebne w szczególności podczas pielęgnacji twarzy przed lustrem. Dlatego to właśnie nad nim powinniśmy umieścić żarówkę w delikatnej lampie. Ciemny klosz znacznie zmniejszy jej praktyczność. Warto wybrać taką o dużej mocy i jasnej barwie. Drugim ciekawym rozwiązaniem jest lustro wraz z lampami lub zamontowanymi listwami led. Jego montaż nie ogranicza się do wkręcenia haczyka w ścianie ponieważ najczęściej konieczne jest zamontowanie dodatkowego włącznika, ale efekt i walory praktyczne warte są zachodu. Optymalnie można zlecić elektrykowi podłączenie kabla z włącznikiem jak to jest zrobione np. przy lampkach biurkowych.

Światło główne

Ludzie często decydują się na delikatnie jasne tony, które pozwalają odpocząć podczas kąpieli. Słabe ledowe światło o ciepłym odcieniu będzie idealne do łazienki, w której planujemy się zrelaksować. Jeżeli nad lustrem będzie mocniejszy, dodatkowy punkt świetlny, to doskonałe wyjście. Wbrew pozorom, główna lampa nie musi być bardzo jasna. Zbyt silne światło potrafi pobudzać, co nie jest wskazane jeżeli często z łazienki korzystamy w nocy.

Zanim zdecydujemy się na rozmieszczenie światła w naszej łazience, zastanówmy się jaki efekt chcemy osiągnąć i kto w jakich porach najwięcej z niej będzie korzystał.