Pojemniki na suchą żywność

Jedni uważają że to zbędna fanaberia, inni nie wyobrażają sobie bez nich swojej kuchni. Pojemniki na żywność, bo o nich mowa mogą się podobać lub nie ale pewno są idealnym sposobem na zachowanie dłuższej świeżości wielu produktów. To także doskonały sposób poradzenia sobie z nieproszonymi gośćmi w naszych mieszkaniach jak na przykład mrówki czy myszy. Szczególnie gryzonie o tej porze roku zaczynają migrację pod dachy.

Czym się kierować przy wyborze pojemnika?

Obecnie na rynku jest tak ogromny wybór że naprawdę można się w nim zagubić. Od materiałów z których są zrobione, poprzez kolory aż po ich funkcje dekoracyjne. Pojemniki do żywności różnią się również przeznaczeniem, warto wziąć to pod uwagę żeby jak najlepiej spełniały swoje funkcje.

Podział na materiały

Wbrew pozorom to bardzo ważne. Nie tylko dla miłośników lub przeciwników np. plastiku ale także pod kątem użyteczności.

Pojemniki plastikowe – obecnie najpopularniejsze i oferujące największy wybór kształtów, sposobów zamykania oraz wielkości. Proste modele posiadają zwyczajną pokrywkę bez uszczelek i dodatkowych otworów ułatwiających nabieranie danego produktu. Przed ich kupnem sprawdźmy szczelność i łatwość otwierania. Osoby z ograniczoną sprawnością mogą mieć z tym problem ponieważ idealnie gładka powierzchnia ślizga się w dłoniach. Ten sam problem pojawi się jeśli będziemy mieć mokre ręce. Drugi rodzaj zamknięcia to pokrywki z uszczelkami. Przeważnie posiadają dodatkowe klipsy dociskające. Dzięki temu przechowywane produkty są szczelnie zamknięte i dłużej zachowują świeżość. Decydując się na takie pojemniki oprócz szczelności trzeba zwrócić uwagę na zawiasy w klipsach. Lepiej zainwestować więcej niż miały by odpaść po kilku użyciach. Przede wszystkim plastik w tych miejscach musi być elastyczny ale w żadnym wypadku nie może być naderwany. Kliknięcie przy zamykaniu świadczy o prawidłowym zaskoczeniu ząbków. Jeśli będą starte nie spełnią swojej funkcji. Niektóre pokrywki posiadają „pompkę” lub otwór do wypuszczania powietrza. Niestety, bez odpowiedniego urządzenia odsysające uzyskanie próżni jest niemożliwe. Pompki montowane w zamknięciach nie sprawdzają się.

Pokrywki z dodatkowym otworem do łatwiejszego brania produktów są świetne gdy z czegoś często korzystamy. Na pewno ułatwiają i przyspieszają pracę. Niestety przeważnie nie są za szczelne, więc trzymanie w nich np. mąki którą rzadko używamy nie ma racji bytu. Przez otwór, pomimo jego zamknięcia mogą dostać się owady, a także wilgoć, aczkolwiek producenci wciąż pracują nad ich ulepszeniem.

Pojemniki szklane – niezwykle trwałe zyskują coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, łatwo je utrzymać w czystości i nie nabierają zapachów. Z powodzeniem można zmieniać ich zawartość. Przeważne przeźroczyste, dzięki czemu dokładnie widać produkty a także co się z nimi dzieje. Ich słabą stroną mogą być pokrywki. Tu podobnie jak w przypadku plastikowych pudełek trzeba zwracać uwagę na szczelność. Od kilku lat ponownie hitem stają się szklane wieczka łączone ze słoikiem za pomocą sprężyny. Ten rodzaj przeważnie gwarantuje dokładne zamknięcie. Aby jednak tak się stało musi być odpowiednia uszczelka, w zależności od modelu, plastikowa lub gumowa. Szklane pojemniki często mają pokrywki twist-off, zarówno plastikowe jak i metalowe. Z ich szczelnością bywa różnie, aczkolwiek jest małe ryzyko że coś do środka się dostanie. Niestety metalowe nie nadają się do przechowywania soli i innych produktów z jej dużą zawartością bowiem powoduje ona rdzę.

Szklane pojemniki
Szklane pojemniki

Ceramiczne pojemniki – stosunkowo ciężkie. Ich zaletą jest brak ograniczeń w zastosowaniu. Podobnie jak szklane nadają się do przechowywania każdego produktu, także soli. Dodatkową ich zaletą jest ogromny wybór kształtów i wzorów. Przeważnie posiadają zwykłą przykrywkę i służą do podręcznego użytkowania.
Puszki – szalenie modne jako sposób do przechowywania ciasteczek i cukierków. Prawdopodobnie ten trend zapoczątkowali właśnie producenci słodyczy oferując swoje delicje w puszkach. To świetne rozwiązanie, będące na tyle szczelne aby produkty dobrze się przechowywały. Klasyczne metalowe zamknięcia w postaci nakładanego dekla niestety często są trudne do otwierania, a im większy pojemnik tym ciężej. Innym rodzajem pokrywek są plastikowe, w tym także na klips. Decydując się na metalowe pojemniki najlepiej wiedzieć do czego mają służyć i kupić z odpowiednimi nadrukami. Ewentualnie później trzeba będzie napisać lub nakleić właściwe informacje.

Jak i gdzie przechowywać?

Przeciwnicy pojemników twierdzą że są niepraktyczne, zajmują sporo miejsca i nie chcą się wszędzie zmieścić. Prawda jest tylko częściowa, gdyż obecnie mamy wybór nie tylko w wielkości ale również wysokości. Także wiele modeli zaprojektowanych jest w ten sposób aby były kompatybilne, stawiając jeden na drugim lub ściśle obok siebie. Jeśli dysponujemy małymi przestrzeniami koniecznie wybierzmy przeźroczyste kwadratowe, a nawet lekko podłużne. Zawsze istnieje opcja postawienia bokiem jednocześnie widząc z daleka co jest w środku. Jeśli potrzebujemy dużo małych pojemniczków a obawiamy się że dostęp do nich będzie utrudniony możemy kupić specjalne schodki lub obrotowe tace.
Pojemniki do szuflad powinny mieć szklane dekielki lub napisy na nich. Wówczas używanie będzie praktyczne i szybkie. Szczególnie sprawdza się to w przypadku przypraw które można umieścić w górnej części mebli żeby mieć do nich szybki dostęp. Dobra organizacja pracy sprawia przyjemność i oszczędza czas.

Jak kupować pojemniki na suchą żywność

Coraz więcej i chętniej kupujemy z Internetu. Często kuszą ceny i ładne zdjęcia dobrych, markowych produktów. O ile znamy jakość producenta, a sprzedawca jest wiarygodny można „w ciemno” nabyć pudełka online. Niestety, ta droga zakupu nie daje nam możliwości przetestowania np. sposobu otwierania, a szczelność jest bardzo ważna. Oto lista rzeczy na które dobrze jest zwrócić uwagę:

  • wielkość – łatwiej będzie dopasować pudełko do szafki jeśli ją najpierw zmierzymy. Pamiętajmy że od góry musi być przynajmniej 2 cm, a po bokach 1 cm aby w miarę wygodnie korzystać;
  • otwieranie – jego szczelność i łatwość używania. Zamknięcia typu twist off są praktyczniejsze gdyż wymagają mniej wysiłku, aczkolwiek wciskanie szklane lub bambusowe z uszczelką też powinny gwarantować szczelność;
  • przeznaczenie – upewnijmy się że nadaje się do żywności, szczególnie jeśli decydujemy się plastik;
  • zapach – nie każdy da się usunąć. Może on być winą materiału, wówczas jest duże prawdopodobieństwo że zamknięte produkty będą nieprzyjemnie pachnieć.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zastosowaniem pojemników można sprawdzić to wykorzystując słoiki. W sklepach AGD jest ogromny wybór, a są ona znacznie tańsze od specjalistycznych opakowań. Czasami wystarczy dać ładną nakrętkę i przykleić etykietę z nazwą. Także coraz więcej produktów pakowanych jest w ciekawe pojemniczki. Warto po nie sięgnąć szczególnie w czasie promocji. Często ich koszt jest mniejszy niż samego pudełka.