Skandynawski styl

Szczególnie o tej porze roku tęsknimy za jasnymi przestrzeniami, delikatnymi kolorami, bielą przełamywaną w wielu odcieniach, a jednocześnie potrzebujemy stabilności. Prostota, funkcjonalność i zrównoważony minimalizm – tak w skrócie można określić styl skandynawski o którym przeczytacie w tym artykule. Czym on się cechuje? głównie dominują tu jasne barwy i proste lecz solidne meble. Wszelkie dodatki (również te dekoracyjne) są starannie dobrane i idealnie dopasowane do otoczenia. Nawiązanie do natury i jej najpiękniejszych elementów, między innymi morza, nieba i powietrza. Czy to oznacza, że wnętrza skandynawskie są nieprzyjemne i nudne? W żadnym wypadku.

Kolory w stylu skandynawskim

Skandynawskie wnętrza są pełne subtelnych kontrastów, w których jasne i chłodne przestrzenie mieszają się z barwami naturalnego drewna, kolorowych poduszek, ręcznie robionych dekoracji. Wbrew pozorom jest tam miejsce na czerwień czy mocny niebieski, co prawda bardziej służą do podkreślenia całej aranżacji. Od modnego ostatnio stylu bocho różni się temperaturą barw i przeciwnie do niego jest chłodniejszy. Dekoracje które w bocho są w naturalnych żółciach i brązach w stylu skandynawskim zastępuje się mocniejszymi kolorami.

Jakie wybrać meble

Przede wszystkim jasne, naturalne i solidne. Gównie to proste i minimalistyczne projekty o funkcjonalnej estetyce, często inspirowane naturą. Wyróżniają je naturalne materiały, dlatego właściwym wyborem będą meble drewniane bez metalowych zdobień. Nawet można się pokusić o pozostawienie naturalnych słojów czy niewielkich wad. Decydując się na malowane do wyboru są jasne jednokolorowe lub z regularnymi, ludowymi wzorami w kontrastujących barwach. Dzięki prostocie i pojemności zapewniają dużo miejsca i idealnie wpasowują się w przestrzeń, jednocześnie jej nie zagracając. Aranżując meble w tym stylu, uzyskasz przewiewny i wyrafinowany wygląd o nowoczesnym charakterze.

odkryte półki w stylu skandynawskim
Odkryte półki są charakterystyczne w stylu skandynawskim

Meble skandynawskie słyną z kolorów i wzorów, które często robione są w tradycyjny sposób i w dawnym stylu. Ciągle są one integralną częścią skandynawskich domów, przyjaznych, a jednocześnie ergonomicznych. Co więcej, świetnie sprawdzają się zarówno w salonie jak i sypialni. Szeroki wybór ułatwia znalezienie wymarzonego łóżka, gabloty czy komody.

Dodatki do stylu skandynawskiego

Bliskość i nawiązanie do natury na każdym kroku. Skóry, muszle, drewno, kwiaty a także wszystko co się z nimi wiąże. Akcent wodny to również ozdoby na wzór latarni morskich, nadbrzeżnych domków, skał, lin. Tu jest ogromne pole popisu dla osób kreatywnych lubiących połączenie piękna i minimalizmu. Dodatki często występują jako elementy praktyczne np. liny jako uchwyty mebli, czy łóżko z naturalnym, drewnianym zagłowiłem przykryte futrem. Śmiało można czerpać ze stylu marynistycznego, pomijając wyłącznie typowe symbole. Obecnie na rynku jest wiele dekoracji świetnie imitujących naturalne skóry czy drewno. Dzięki temu również obrońcy środowiska naturalnego mogą urządzić mieszkanie po skandynawsku.

Współczesny salon skandynawski
Współczesny salon skandynawski

Skandynawski styl

Jak widać to świetne rozwiązanie do małych mieszkań. Jasność i prostota a jednocześnie odrobina własnej fantazji sprawią że każdy może się tam odnaleźć. Senior, zbuntowany nastolatek czy osoba nie mająca zbyt wiele czasu dla domu. Tajemnicą ich uniwersalności jest funkcjonalność i łatwe utrzymanie czystości co coraz częściej staje się priorytetem. Dzięki dekoracjom w szybki sposób można zmienić klimat na świąteczny, wiosenny, morski. Tutaj, bardziej niż w innych stylach jest więcej miejsca na indywidualizm i własne upodobania które doskonale harmonizują z całym mieszkaniem.