Soda oczyszczona, zastosowanie w domu

Każdej dobrej pani domu zależy na czystym i zadbanym domu. Współczesne środki chemiczne stosujemy bezwiednie, ale gdy najbardziej ich potrzebujemy akurat się kończą. Najczęściej dopiero wtedy przypominamy sobie o domowych środkach czyszczących jakie stosowały poprzednie pokolenia. Do jednych z nich należy soda oczyszczona.

Soda usuwa brzydkie zapachy

O neutralizującym działaniu nieprzyjemnych zapachów wiedziały już nasze babki, wykorzystując sodę jako dezodorant. Ponieważ jednak pudrowa konsystencja była niepraktyczna, antyperspiranty niemal na dobre wypchnęły sodę z domowej kosmetyki. Niesłusznie, gdyż soda bardzo rzadko podrażnia, nie zatyka porów i wiąże wilgoć.
1. Ręce po obieraniu cebuli czy oprawianiu ryb mają odrzucający zapach, ale wystarczy wetrzeć w nie łyżeczkę sody, poczekać 2-3 minuty, nawilżyć, chwilę potrzeć i zmyć. Tak samo pozbędziesz się zapachów z desek do krojenia i blatów.
2. Odrobina sody wsypana do butów sprawi że stopy nie będą się pocić i nie będą brzydko pachnieć. Taki zabieg wystarczy na dwa-trzy dni. Jeśli już dopuściliście do zapocenia, należy wsypać po łyżce sody i równomiernie rozgarnąć. Po kilku godzinach, najlepiej po całej nocy buty dokładnie wytrzepać.
3. Soda poradzi sobie również z zapachami odzwierzęcymi i stęchlizną. Miejsce zabrudzenia sprzątnąć. W miarę możliwości przemyć i wysuszyć, a następnie posypać cienko sodą. Wystarczy że proszek pokryje powierzchnię. Jeśli zabrudzony materiał na to pozwala, na przykład jest to koc który można później wyprać w pralce, z sody i wody dobrze jest zrobić zawiesinę i nią polać śmierdzące miejsce.
4. Jeśli w pomieszczeniu jest przykra woń można z nią walczyć za pomocą sodowego odświeżacza. Do szklanego, najlepiej płaskiego naczynia wsyp pół szklanki sody i wlej kilka kropel wody utlenionej która wzmacnia i przyspiesza działanie sody. Jeśli źródło smrodu zostało wyeliminowane, po kilku godzinach w pomieszczeniu będzie neutralny zapach.

Jak zorganizować porządki dowiecie się z tego artykułu

Działanie dezynfekujące sody


5. Walka ze stęchlizną, delikatną pleśnią i jej przykrym zapachem będzie skuteczniejsza z pomocą papki sodowej. Niewiele osób wie ale soda działa dezynfekująco, co szczególnie teraz powinniśmy docenić.
6. Dezynfekowanie powierzchni sodą najlepiej przeprowadzać na wilgotno. Na delikatnie mokrą ściereczkę wsyp sodę i nią przecieraj. Ewentualne kryształki sody można zetrzeć ręcznikiem papierowym.

Mieszanina sody i octu ma zastosowanie przy odtykaniu rur. Do zatkanego odpływu wsyp paczkę sody i zalej octem. Gdy przestanie się pienić wlej gorącą wodę.

Pranie i czyszczenie z sodą

Niegdyś soda była składnikiem prawie każdego proszku do prania i czyszczenia. Skutecznie wybiela i zapobiega szarzeniu. Niestety często sosowana osłabia tkaniny przez co szybciej się rwą, dlatego dziś prawie nikt do prania jej nie używa. Jednak stosowana z rozwagą, raz na kilka prań, nie zaszkodzi a efekt będzie zachwycający.
7. Pół szklanki sody do prania białych tkanin nada im blasku. Sodę i środek do prania dajemy jednocześnie, a cały cykl ustawiamy standardowo dla danej tkaniny. Jeśli chcesz wybielić firanki, zamocz je na kilka godzin w roztworze pół szklanki sody na 8-10 litrów wody.
8. Plamy z potu i niektórych kosmetyków usunie się papką z sody, wody utlenionej i wody. Wymieszaj składniki w takich samych proporcjach, po czym papkę wetrzyj w plamę i pozostaw do wchłonięcia. Wypierz ubranie zanim tkanina całkowicie wyschnie.
9. Do usuwania przypaleń najlepiej sprawdzi się papka z sody i octu. Przypalone miejsce posyp sodą a następnie polej octem. Jeszcze w czasie pienienia rozetrzyj na przypalonej powierzchni i zostaw na kilka godzin.