Sposoby na niski poziom naturalnego światła w mieszkaniu

Chłodna, bezśnieżna zima i słotne dni na przedwiośniu sprawiają że samopoczucie bywa nienajlepsze. Brak słońca za oknami to także brak światła w naszych wnętrzach i dodatkowe obciążenie dla naszego komfortu psychicznego, dlatego warto zastosować kilka trików rozjaśniających nasze mieszkania.

Dlaczego światło jest ważne?

Ograniczony dostęp do światła dziennego doprowadza do sezonowej depresji, spadku koncentracji i energii życiowej. Coraz większą wagę przywiązuje się do komfortu psychicznego ponieważ badania pokazują że jest on ściśle powiązany z naszym zdrowiem fizycznym. Jeżeli nie jesteśmy właścicielami naszego mieszkania, lub nie chcemy wydawać majątku na remonty można w stosunkowo tanie i proste sposoby zwiększyć ilość światła we wnętrzach.

Zanim postanowimy wymienić okna na większe, wyburzać ściany i wymienić podłogi warto pomyśleć o rozwiązaniach tańszych i bardziej kreatywnych. Magazyny wnętrzarskie są pełne pomysłów.

Malujemy na jasne kolory

Jednym z najprostszych sposobów rozjaśnienia ciemnej przestrzeni jest farba, ale skontaktuj się z zarządcą nieruchomości, aby upewnić się, że jest to dozwolone. Jeśli możesz malować, rozważ najpierw pomalowanie sufitu na biało, aby cały pokój wydawał się większy i jaśniejszy. Także kolor ścian ma ogromne znaczenie. Jasne odcienie niebieskiego, zielonego, żółtego lub dowolnego neutralnego koloru mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na jaśniejsze i większe. Unikaj ciemnych kolorów, jeżeli koniecznie chcesz wprowadzić mocniejszy kolor, zrób to na ścianie z oknem lub na takiej która w dużej mierze będzie zasłonięta jasnymi meblami, dodatkami lub dodatkowymi kinkietami. Przy okazji malowania ścian można również przemalować grzejniki. Biały lub jasny będzie ciekawym, rozjaśniającym akcentem na ciemnej ścianie.

Zmiana stylizacji okien

O tym że czyste okna wpuszczają więcej światła chyba nie trzeba nikomu przypominać, ale co nam po czystych oknach gdy zasłonimy je grubymi firanami, które blokują naturalne światło. Zamiast tego wybierz minimalne opcje z cienkich tkanin. Można także na czas zimowy zastosować wyłącznie rolety rzymskie, które wpuszczają światło łatwiej i nie zajmują dodatkowego miejsca na ścianach. Rośliny i inne dekoracje okienne także pochłaniają cenne promienie i zatrzymują je poza naszymi pokojami. Nikogo nie namawiamy do rezygnacji czy wyrzucania roślin, ale można rozważyć ich mocniejsze przycięcie albo przestawienie wyższych na brzeg okien, a nawet całkowite przeniesienie np, na podłogę. Ciekawym rozwiązaniem jest również zmiana koloru doniczek na jaśniejsze.

Jasne dodatki

Umieść lustro lub dwa w ciemnym pokoju, a będą one odbijać światło, natychmiast rozjaśniając Twój pokój. Oprócz tego, że Twój pokój wydaje się większy i jaśniejszy, światło odbite przez lustra może zminimalizować ogólną zależność od sztucznego światła, zmniejszając miesięczne rachunki za media. Lustra mogą również poprawić wystrój Twojego pokoju. W małym pokoju rozważ duże lustra z wąskimi ramkami. Masz możliwość, tuż pod stopami, aby Twoja przestrzeń wyglądała jaśniej i radośniej. Jeśli masz ciemne drewniane podłogi, beton lub płytki podłogowe, jasny dywan – szczególnie duży – może oświetlić Twoją przestrzeń, sprawiając, że będzie ona bardziej przytulna. W sklepach a dekoracjami dla domu bez problemu dostaniesz dodatki w jasnych barwach. Nie musisz trzymać się nudnego białego. Delikatne pastelowe dekoracje też zmaksymalizują światło.