Dzisiaj aranżując mieszkanie każdemu pomieszczeniu można nadać indywidualny wygląd. Czasy gdy stylowy i elegancki był wyłącznie salon, dawno odeszły w zapomnienie. Ogromny wybór mebli, akcesoriów oraz dodatków pozwala na stworzenie unikatowego każdego wnętrza. Dziś przedstawiamy styl angielski – kuchnia.
Elegancja i bogactwo ale bez zagracenia
Kuchnia to jedno z bardziej wymagających pomieszczeń. Trudność w jego aranżacji zależy od wielkości, częstotliwości korzystania a nawet mieszkańców. Niegdyś, gdy służyły zarówno do przygotowania posiłków i jedzenia musiały być duże i przede wszystkim funkcjonalne. Niestety z czasem często stawały się zagracone przez niezbędne sprzęty. Bywa że zapominano iż również kuchnia ma prawo być ładna i przytulna. To ważne szczególnie jeśli spędza się tam dużo czasu. Styl angielski łączy w sobie elegancję, bogactwo ale i nie nachalność. Pozwala wyeksponować to co ładne, detale, stylowe wyposażenie a z drugiej strony nakazuje umiar. Bez względu gdzie byśmy go zastosowali od razu jest rozpoznawalny.
Cechy charakterystyczne
Wbrew pozorom nie jest ani staroświecki ani nudny. Bazować można na całej palecie kolorów pod warunkiem że nie będzie ich zbyt dużo a tym bardziej nie będą się ze sobą kłócić. Klasyka to biel, écru, brązy, zielenie, granat i czerń. Jako wzbogacenie stosuje się stare złoto. Kontrast jest jak najbardziej dopuszczalny.
Meble są kompromisem pomiędzy stylem ludwikowskim a ascetycznym. Przeważnie ogranicza się do frezowanych ram i delikatnie żłobionych uchwytów. Miłośnicy odrobiny ekscentryzmu mogą wybrać fronty szafek z delikatnymi aplikacjami np. lawendą, motylem lub innym elementem z natury. Dosyć powszechnie stosowane serwantki i kredensy z zaokrąglonymi koronami.
Szkło odgrywa ważną rolę. Szczególnym dodatkiem są lustra, stosunkowo duże i koniecznie w klasycznych ramach. Oświetlenie w stylu angielskim jest proste. Szklane kopuły, proste kinkiety, klasyczne okrągłe blaszane. Co prawda charakterystyczne dla Anglii są bogato zdobione żyrandole, z połyskującymi kryształkami i wieloma punktami świetlnymi to jednak w kuchni traktowane są jako nadmiar luksusu. Oczywiście dodanie pięknego żyrandola nad stołem doda szyku, ale już nad wyspą kuchenną będzie stanowił element eklektyczny.
Rośliny a angielskiej kuchni
W naszych domach królują rośliny doniczkowe a tym bardziej w kuchni. Zioła wciąż należą do rzadkości gdyż wiele z nich jest wymagających w uprawie, potrzebuje światła i opieki na którą nie zawsze mamy czas. Niestety angielskie kuchnie były praktyczne także pod względem roślinności. Jeśli już zieleń to właśnie bazylia, lawenda, oregano i inne zioła. Jako element dekoracyjny można wprowadzić róże pod każdą postacią. Zarówno miniaturki w doniczce jak i cięte w bukietach. Odnośnie bukietów są one często spotykane w angielskich domach, także w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy korytarz.
Poznajcie jeden z najprzytulniejszych styli wnętrzarskich – retro
Wielkość kuchni
Jak duża powinna być kuchnia aby zachować angielski klimat? Praktycznie rozmiar nie ma znaczenia. Równie dobrze może to być kameralne pomieszczenie wyposażone w niezbędne meble i urządzenia, ale także połączona z jadalnią. Istotne jest aby wszystko było spójne i niezbyt krzykliwe. Zachowanie bieli i delikatnych kolorów nawiązuje do Skandynawii i będzie równie pięknie wyglądać jak na przykład mocny granat lub ciemna zieleń kojarzące się z Europą. Ważne aby nie przesadzić z ilością wyposażenia. Gdy musimy pomieścić lodówkę, zamrażarkę zmywarkę i pralkę to koniecznie z zabudową aby nie rozpraszać wizualnie. Dobrze gdyby mniejsze AGD były w stylu frontów.