Styl angielski – kuchnia

Dzisiaj aranżując mieszkanie każdemu pomieszczeniu można nadać indywidualny wygląd. Czasy gdy stylowy i elegancki był wyłącznie salon, dawno odeszły w zapomnienie. Ogromny wybór mebli, akcesoriów oraz dodatków pozwala na stworzenie unikatowego każdego wnętrza. Dziś przedstawiamy styl angielski – kuchnia.

Elegancja i bogactwo ale bez zagracenia

Kuchnia to jedno z bardziej wymagających pomieszczeń. Trudność w jego aranżacji zależy od wielkości, częstotliwości korzystania a nawet mieszkańców. Niegdyś, gdy służyły zarówno do przygotowania posiłków i jedzenia musiały być duże i przede wszystkim funkcjonalne. Niestety z czasem często stawały się zagracone przez niezbędne sprzęty. Bywa że zapominano iż również kuchnia ma prawo być ładna i przytulna. To ważne szczególnie jeśli spędza się tam dużo czasu. Styl angielski łączy w sobie elegancję, bogactwo ale i nie nachalność. Pozwala wyeksponować to co ładne, detale, stylowe wyposażenie a z drugiej strony nakazuje umiar. Bez względu gdzie byśmy go zastosowali od razu jest rozpoznawalny.

kuchnia w stylu angielskim
Kuchnia w stylu angielskim

Cechy charakterystyczne

Wbrew pozorom nie jest ani staroświecki ani nudny. Bazować można na całej palecie kolorów pod warunkiem że nie będzie ich zbyt dużo a tym bardziej nie będą się ze sobą kłócić. Klasyka to biel, écru, brązy, zielenie, granat i czerń. Jako wzbogacenie stosuje się stare złoto. Kontrast jest jak najbardziej dopuszczalny.

Meble są kompromisem pomiędzy stylem ludwikowskim a ascetycznym. Przeważnie ogranicza się do frezowanych ram i delikatnie żłobionych uchwytów. Miłośnicy odrobiny ekscentryzmu mogą wybrać fronty szafek z delikatnymi aplikacjami np. lawendą, motylem lub innym elementem z natury. Dosyć powszechnie stosowane serwantki i kredensy z zaokrąglonymi koronami.

Szkło odgrywa ważną rolę. Szczególnym dodatkiem są lustra, stosunkowo duże i koniecznie w klasycznych ramach. Oświetlenie w stylu angielskim jest proste. Szklane kopuły, proste kinkiety, klasyczne okrągłe blaszane. Co prawda charakterystyczne dla Anglii są bogato zdobione żyrandole, z połyskującymi kryształkami i wieloma punktami świetlnymi to jednak w kuchni traktowane są jako nadmiar luksusu. Oczywiście dodanie pięknego żyrandola nad stołem doda szyku, ale już nad wyspą kuchenną będzie stanowił element eklektyczny.

Dodatki w stylu angielskim są ważne
Dodatki w stylu angielskim są ważne

Rośliny a angielskiej kuchni

W naszych domach królują rośliny doniczkowe a tym bardziej w kuchni. Zioła wciąż należą do rzadkości gdyż wiele z nich jest wymagających w uprawie, potrzebuje światła i opieki na którą nie zawsze mamy czas. Niestety angielskie kuchnie były praktyczne także pod względem roślinności. Jeśli już zieleń to właśnie bazylia, lawenda, oregano i inne zioła. Jako element dekoracyjny można wprowadzić róże pod każdą postacią. Zarówno miniaturki w doniczce jak i cięte w bukietach. Odnośnie bukietów są one często spotykane w angielskich domach, także w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy korytarz. 

Poznajcie jeden z najprzytulniejszych styli wnętrzarskich – retro

Wielkość kuchni

Jak duża powinna być kuchnia aby zachować angielski klimat? Praktycznie rozmiar nie ma znaczenia. Równie dobrze może to być kameralne pomieszczenie wyposażone w niezbędne meble i urządzenia, ale także połączona z jadalnią. Istotne jest aby wszystko było spójne i niezbyt krzykliwe. Zachowanie bieli i delikatnych kolorów nawiązuje do Skandynawii i będzie równie pięknie wyglądać jak na przykład mocny granat lub ciemna zieleń kojarzące się z Europą. Ważne aby nie przesadzić z ilością wyposażenia. Gdy musimy pomieścić lodówkę, zamrażarkę zmywarkę i pralkę to koniecznie z zabudową aby nie rozpraszać wizualnie. Dobrze gdyby mniejsze AGD były w stylu frontów.

zabudowa kuchenna
Drobna zabudowa kuchenna