Miłośnicy natury, dalekich krajów i ciepłych, pastelowych kolorów z pewnością dobrze będą się czuli we wnętrach w stylu boho. To jeden z bardziej charakterystycznych ale i niedrogich to osiągnięcia wyglądów. Czym się charakteryzuje, jakie dodatki są boho a także jak rozpocząć przygodę z nim aby nie zdominował otoczenia?
Historia stylu boho
Trendy wnętrzarskie orz modowe zmieniają się wraz z postępem i potrzebami użytkowników. Dziś mało kto trzyma się żelaznych zasad danego projektowania co ma odzwierciedlenie w ogromnym wymieszaniu. Otwartość na zmiany to niewątpliwie zaleta która pozwala stworzyć otoczenie idealnie dopasowane. Może nie zawsze piękne, poprawne ani uniwersalne ale przyjazne danym mieszkańcom.
Styl boho to jeden z tych który jest efektem takich zmian. Jasny, ciepły, delikatny, swoje korzenie ma w etno gdzie nawiązuje się do kultur Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Imponujące rośliny oraz przedmioty ręcznie robione zawsze miały swoich zwolenników, lecz pamiątki z ciepłych krajów także budziły mieszane uczucia. Charakterystyczne rzeźby, obiekty kultu i dekoracje w postaci skór dla niektórych miłośników podróży były nie do przyjęcia. Jednoczesne eliminowanie sztuki i łączenie etnicznych klimatów z pracami rodzimych rękodzielników, oraz jasnymi kolorami typowymi dla Skandynawii spowodowało utworzenie nowego nurtu – boho. To jest doskonałe rozwiązanie na rozjaśnienie i optyczne powiększenie małych mieszkań. Odgracanie ich lecz bez pozbawienia przytulności.
Charakterystyka
Przede wszystkim jest zupełnie odmienny do typowych dla naszej kultury. Znacznie lżejszy, w klimacie wakacji, podróży i lekkości, jasny a nawet często pastelowy. Bywa mieszany z podobnym stylem skandynawskim który jest równie jasny ale znacznie skromniejszy. Boho cechuje się meblami w naturalnych kolorach z drewna, rattanu, traw lub wikliny. Z tych samych materiałów są dodatki w postaci koszy, donic, dywanów jak również lampy i lustra koniecznie z naturalnymi ramami. W mniejszych i lżejszych dekoracjach z powodzeniem wykorzystuje się sznurek. Do łask wracają makramy i łapacze snów które ściśle nawiązują do odległych nam kultur. Żywsze kolory wprowadzane są drobnymi elementami oraz sztuką. Zarówno mogą to być obrazy przedstawiające widoki, zwierzęta, kwiaty jak i sztuka współczesna. Idealnym uzupełnieniem są rośliny o dużych oryginalnych liściach, monstery, palmy, dieffenbachia. Ogromną zaletą jest możliwość mieszania epok, to wyważony eklektyzm trzymający się delikatności i bliskiego nawiązania do natury.
Styl boho w domu
Pomimo iż od kilku lat coraz chętniej jest przyjmowany, nie każdy będzie czuł się dobrze w boho styl. Z pewnością trudno będzie się odnaleźć osobom które lubią minimalizm i idealny porządek a także glamour. Ten trend skłania się ku artystycznemu, aczkolwiek kontrolowanemu bałaganowi.
Jasne meble i tkaniny zwłaszcza naturalne szybciej się brudzą od syntetycznych odpowiedników. Dodatkowo czyszczenie i konserwacja wymaga więcej czasu a także znajomości, np. technik prania wełny.
Swoją przygodę można zacząć delikatnie, wprowadzając do mieszkania stylowe dodatki. Wymiana pstrokatych, ceramicznych i szklanych osłonek na rattanowe oraz ze sznurka może być pierwszym krokiem. Warto także wymienić koce, narzuty oraz poduszki na jasne, najlepiej z frędzlami, a na ścianie zawiesić makramę. Ich wybór jest przeogromny, od małych, wąskich, aż po imponujące rozmiary. Jeśli w ofercie rędzielników nie znaleźliście odpowiedniej pracy, zawsze można zwrócić się z indywidualnym zamówieniem. Wbrew pozorom boho nie jest skromne, wręcz przeciwnie, uderza ogromną ilością przytulnych dodatków które w dużej mierze go stanowią.
Sypialnia w stylu boho to dobry początek
Ze względu na przytulność boho, doskonale wpisuje się w miejsca wypoczynku i relaksu. Najlepiej eksperyment z metamorfozą wnętrz przeprowadzić w sypialni, ewentualnie salonie. Niestety mając małe dzieci lub zwierzęta utrzymanie pokoju rodzinnego w jasnych kolorach może być trudne.
W sypialni wymieniamy pościel i koce na jasne. Wstawiamy rośliny o ciekawych liściach a na podłogę kładziemy matę lub dywan w proste, regularne wzory. Nie musimy przemalowywać ani wymieniać mebli. Wystarczy zawiesić makramę która w znaczniej mierze je przesłoni a jednocześnie jest na tyle lekka że nie będzie utrudniać korzystania z szafek. Jeśli mamy lustro zamówmy do niego naturalną ramę, koniecznie dużą i jasną. Nocne stoliki dekorujemy podkładkami z traw, a abażury zmieniamy na naturalne i jasne. Koszt takiej zmiany będzie o wiele niższy niż całkowita metamorfoza i zgodny z eko ideologią jaka przyświeca temu stylowi.
Faktury i wzory
Przyroda nie jest płaska i tego się trzymajmy. Trend który do niej nawiązuje również musi być ciekawy, strukturalny i zawiły. Na pewno świetnie sprawdzą się wszelakiego rodzaju plecionki, warkocze, supły. Zaczynając od puszystych futerek, poprzez frędzle aż po szorstkie sploty. Ciekawym połączeniem będą pastelowe podsuszki robione na szydełku i drutach, futro lub imitacja futra owczego oraz makrama. Etniczny dywan ożywi wnętrze ale wciąż pozostawi w klimacie ciepłych dni. Komponowanie wszelakich faktur i wzorów jest jak najbardziej na miejscu o ile nie będą w krzykliwych ani kontrastowych kolorach.