W dzisiejszych czasach nie ogranicza nas nic poza wyobraźnią i pieniędzmi. Jeśli ktoś zechce mieszkać w fabryce czy magazynie, z powodzeniem może spełnić to marzenie urządzając wnętrze w stylu loft. Jednak zanim zaczniecie skuwać tynk i burzyć ściany upewnijcie się że to rozwiązanie dla was.
Czym jest styl loft?
Loft oznacza otwarte duże i surowe pomieszczenie zaadaptowane na mieszkanie po fabryce lub magazynie. W Stanach Zjednoczonych skąd ten styl pochodzi, słowo loft oznacza najwyższą kondygnację budynku, tuż pod dachem. Projektanci i developerzy dostrzegli w opustoszałych fabrykach potencjał. Bardzo często aby jak najszybciej odzyskać pieniądze z inwestycji decydowali się na odświeżenie wnętrz z minimalnym nakładem. Brak tynków, wysokie pomieszczenia, dużo surowej stali, wielkie okna i szklane drzwi z czasem zyskały zwolenników.
Charakterystyka loftu
Obecnie styl loftowy to już nie konieczność ale świadomy wybór, wprowadzany nawet w nowe budownictwo. Główna cecha loftu to surowość, ale nie koniecznie prostota. Jego prawdziwi miłośnicy na etapie projektu budowy zastrzegają pozostawienie ceglanych ścian, poprowadzenia wody i elektryki na zewnątrz. Wbrew pozorom takie zabiegi nie obniżają kosztu budowy gdyż wymagają indywidualnych korekt w projekcie. To także dodatkowe utrudnienie dla ekip budowlano remontowych. Montaż instalacji po ścianie wymaga więcej estetyki i nie pozwala na fuszerki. Dodatkowo muszą być zabezpieczane elementy konstrukcyjne. Klasyczna cegła czy beton mają tendencję do wietrzenia a z czasem ukruszania. Na szczęście odpowiednie preparaty do tego nie dopuszczają.
Styl loft jest bardzo charakterystyczny. W odróżnieniu do innych stylów, tworzy go wnętrze. Same wprowadzenie dodatków w postaci mebli czy dekoracji to stanowczo za mało.
Czy styl loftowy jest dla każdego?
Ze względu na mocną charakterystykę loftu trudno wprowadzić go samymi dodatkami. Przeciwnie do większości stylów wnętrzarskich wymaga on rozmachu. Co prawda można w klasycznie wyremontowanym salonie powiesić stare lampy, wprowadzić stalowe szafki i szare komplety wypoczynkowe to jednak wnętrze dalekie będzie od zamierzonego efektu. Wnętrze musi być przynajmniej w jakimś stopniu „przemysłowe”. Nie musi to być od razu cegła, bo równie dobrze sprawdzi się stal, beton lub jego imitacje. Dopiero na ich tle każdy przedmiot nabierze cech loftu, nawet jeśli będzie bardziej dopracowany i odbiegający od surowości.
Estetyka tego stylu nie każdemu odpowiada. Niektórzy określają go mianem „ubogiego”, niedopracowanego i zbyt technicznego. Stonowane kolory potrafią pogłębiać poczucie smutku i depresji. Z pewnością nie można wprowadzać go na siłę, a tym bardziej w sypialni lub salonie.
Poznaj styl glamour, może on jest dla ciebie
Wtórny rynek nieruchomości potrafi zaskakiwać. Co więc zrobić jeśli mieszkanie w idealnym miejscu jest zbyt surowe, a gruntowny remont nie wchodzi w grę? Najprostszą i najtańszą alternatywą jest farba. Pomalowanie betonu a nawet surowych cegieł na jasny kolor z pewnością rozjaśni wnętrze. Przemalowanie szafek lub wymiana drzwiczek oraz blatów na przybliży ich wygląd do współczesnego, szczególnie jeśli wybrany kolor będzie mocny i kontrastowy do ścian. Wszelakie przeszklenia, w tym także okna warto ocieplić klasycznymi firanami i zasłonami. Również dobrze jest wprowadzić wiele roślin i dekoracji.