Sypialnia nie tylko do spania

Każdy z nas potrzebuje miejsca w którym spokojnie może się wyciszyć, uczyć się, pracować, wypoczywać i spać. W niektórych kulturach nazywa się je sypialniami, u nas, klasycznie „swoim pokojem”, ale bez względu na nazwę, wymagania są takie same. Podpowiadamy jak urządzić sypialnię wielofunkcyjną.

Kolor i motyw

Kolory są terapeutyczne i mogą przekształcić każdy pokój w kojącą oazę albo wręcz przeciwnie pobudzać i dodawać energii. Ale to nie znaczy, że od razu wpadasz w szał kolorów i malujesz każdy róg swoim ulubionym odcieniem. Pastelowe barwy to zdecydowani zwycięzcy w sypialniach służących dodatkowo do pracy, a słoneczna pomarańcza lub modny róż świetnie sprawdzą się u dzieci. Wybierając kolor dobrze od razu określić motyw, aby ożywić swój pokój i uzupełnić subtelnie zacienione wnętrza. Dostępne są czarno-białe, kolorowe lub geometryczne wzory, takie jak koła lub paski. Tapicerka i pościel mogą nawiązywać do ścian wspólnym elementem, na przykład barwą. Nie trzeba jednak trzymać się jej kurczowo. Wprowadzenie roślin nie oznacza konieczności tworzenia dżungli, zwłaszcza że powinny one stać w każdym pomieszczeniu bez względu na przeznaczenie.

Strefy praktyczne

Aby pokój spełnił swoje zadanie i zarówno praca jak i wypoczynek sprawiały przyjemność konieczne jest podzielenie pokoju na strefy. Uniwersalną zasadą jest łóżko dalej od okna niż miejsce do nauki i pracy. Zanim jednak ustawimy dzieciom biurko na przeciw widoku na podwórko upewnijmy się że nie będzie on odwracał ich uwagi. To co dla dorosłych będzie kojące i uspokajające, młodszych będzie rozpraszać. Pamiętajmy również o wygodzie. Dobrze ułożona półka z książkami i przedmiotami do pracy, wisząca w zasięgu ręki zaoszczędzi nam czas. Miłośnicy czytania przed snem powinni pomyśleć o półce nad łóżkiem lub większym stoliku nocnym. W rogu postaw wysokie lustro i zobacz, jak twój pokój wydaje się większy i jaśniejszy.

Nawet minimalistyczne wnętrze może być praktyczne

Podział na strefy można uzyskać malując lub tapetując część pokoju w innym stylu do pozostałych ścian. Tak samo można zrobić z podłogą. Część sypialnianą łatwo oddzielisz puszystym dywanem.

Rozważnie z meblami

Przeciążanie wnętrza sypialni dużą ilością mebli może tylko zwiększyć bałagan i skłonność do pozostawiania nieużywanych śmieci. Mały, dodatkowy stolik, na którym można zostawić różne przedmioty, takie jak zegarek, klucze itp., jest przydatny i bardziej funkcyjny niż jedno ogromnych rozmiarów biurko. Jeśli wolisz styl minimalistyczny i nowoczesny przeznacz jedną ścianę lub jej sporą część na szafę garderobianą aż pod sufit. Możesz również zastosować klasyczny motyw mebli na przykład drewnianych, metalowych lub skórzanych. Przekształcenie antycznej komody w interesujący element ze stylową lampą stołową lub rośliną bonsai może połączyć piękno i rozwiązać problemy związane z przechowywaniem.