Jedni uważają sztuczne rośliny za kicz inni za kwiaty idealne. Bez względu na opinie, dobrze wykonane potrafią doskonale imitować żywe i są ciekawym rozwiązaniem dla każdego miejsca. Odpowiednio zadbane posłużą wiele lat.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Wbrew pozorom kupno dobrej imitacji żywej rośliny nie jest jest proste. Wybór jest na tyle ogromny że łatwo się zniechęcić. Dobre, estetyczne wykonanie to część sukcesu. Trzeba obejrzeć brzegi aby nie były postrzępione i poklejone. Elementy plastikowe mają tendencje to rozlewania poza formę co wygląda nieestetycznie i rzuca się w oczy. Główki kwiatów i liście powinny dokładnie odzwierciedlać daną roślinę. Główki muszą być zwarte i zawierać nawet drobne szczegóły. To samo dotyczy listków i gałązek. Równie ważny jest materiał z jakiego zostały wykonane, dla niektórych gatunków najlepszy jest masywny poliester albo pianka. Najlepiej kupować gatunki znajome, które w sklepie dają wrażenie naturalności.
Jak zaaranżować sztuczne rośliny
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy kompozycjach ze sztucznych roślin jest ich nieodpowiednie pokazanie. Kwiaty cięte i doniczkowe zawsze powinno się stosować w takiej samej formie jak by były żywe.
Na rynku są sztuczne odpowiedniki chyba każdego gatunku roślin domowych zarówno kwitnących jak i wyłącznie z dekoracyjnymi liśćmi. Od paproci, poprzez kaktusy aż po wdzięczne begonie, czy delikatne fuksje. Aby nadać im żywego charakteru trzeba umieścić je w doniczkach, najlepiej ceramicznych lub kamiennych aby kompozycja nie była zbyt lekka. Zbyt małe obciążenie spowoduje łatwość w przesuwaniu i będzie pokusą dla małych dzieci a nawet pupili. Do „posadzenia” można wykorzystać piankę florystyczną lub drobne kamyczki. Jeśli zdecydujemy się na piankę, przycinamy ją na wysokość 1,5 -2 cm poniżej brzegu doniczki a wierzch wysypujemy kamykami albo drobną korą. Można także przykleić mech, np. chrobotek reniferowy.
Miłośnikom lekkich koszyczków, doniczek plastikowych i metalowych polecamy zakotwiczenie rośliny w gipsie albo betonie. Przy takim rozwiązaniu również trzeba zachować około 2 cm. od brzegu na wyłożenie doniczki naturalnym materiałem.
Dobór materiałów do ekspozycji
Ogromną zaletą roślin sztucznych jest wszechstronność ich zastosowania. Nasze mieszkania, przegrzane, wypełnione elektro sprzętami i wieloma meblami to trudne środowisko dla kwiatów doniczkowych. Syntetyczne rośliny dobrze znoszą niemal każde warunki. Bez obaw mogą stać w ciemnym kącie, przy grzejniku a nawet na płytkach z ogrzewaniem podłogowym. W kuchni, łazience i innych wilgotnych pomieszczeniach lepiej nie stawiać roślin piankowych. Pianka bardziej niż poliester i cienki materiał chłoną wilgoć i zapachy.
W miejscu mocnego nasłonecznienia materiały i cienki plastik potrafią się odbarwiać i kruszyć. Dobrze jest obracać i sprawdzać jakość roślin. Jeśli chcesz usunąć uszkodzony element, trzeba to zrobić obcinaczkami do drutu tuż przy głównej gałązce. Grubszy poliester na słońcu jest niemal niezniszczalny.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Sztuczne rośliny są łatwopalne. Nie można ich stawiać w pobliżu otwartego ognia, np. kuchenek gazowych. Również w aranżacjach ze świecami trzeba zachować ostrożność. W czasie gdy żywej roślinie obeschnie liść, sztuczna zdąży się obtopić a nawet zapalić.
Jak dbać o sztuczne kwiaty
Przeciwnie do roślin żywych sztuczne nie przynoszą środowisku pożytku, a brudne są siedliskiem wielu roztoczy, bakterii a nawet robactwa. Do tego okurzone tracą na uroku i naturalności.
Większość z nich można śmiało myć w ciepłej wodzie z detergentem np. płynem do naczyń lub mydłem w płynie. Doskonale sprawdzi się dokładne spryskanie środkiem odtłuszczającym i po chwili spłukanie ciepłym prysznicem. Po takim zabiegu trzeba dobrze otrząsnąć wodę aby nie pozostały zacieki i jasne plamki, a następnie wysuszyć na grzejniku lub suszarką. Jeśli to możliwe, trzeba rozdzielić roślinę z doniczką i wszystko wyczyścić osobno.
Imitacje roślin o dekoracyjnych listkach z naturalnym woskiem można prysnąć lakierem florystycznym dostępnym w kwiaciarniach do żywych kwiatów.