Sztuka nieśmiało wchodzi pod nasze dachy. Powoli aczkolwiek coraz częściej interesujemy się dziełami sztuki które potrafią nadać charakteru każdemu wnętrzu. W zależności od stylu, techniki wykonania i aranżacji mogą intrygować lub dopełniać wystrój. Na pewno są niepowtarzalne, a przecież lubimy rzeczy wyjątkowe.
Uwzględnić dzieło na etapie projektu
Bardzo często projektując nasze wnętrza skupiamy się na kolorze ścian, meblach, tkaninach, szczególnie dopieszczając kącik wypoczynkowy czy kuchnię. O tym, co będzie na ścianach nie myślimy wcale, ewentualnie decydujemy się powiesić kwiatek, „jakiś obrazek”, półkę lub… nic. To duży błąd, gdyż czasami pusta przestrzeń razi w oczy i niepotrzebnie rozprasza uwagę. A wystarczy rozejrzeć się po lokalnych artystach aby znaleźć coś nie tylko ładnego, ale i będącego finansowym zabezpieczeniem. Sztukę najlepiej kupuje się spontanicznie i nie trzeba czekać aż do zakończenia aranżacji. Mając wcześniej kupione prace łatwiej będzie je wkomponować, a nawet podkreślić. Odpowiednio przygotowana domowa galeria nadaje elegancji.
Obraz w przeciętnym domu
O sztuce wciąż mówi się za mało. Co prawda spotyka się ona z coraz większym zainteresowaniem i przestaje być postrzegana jest jako fanaberia albo zbytek bogactwa, to jednak wciąż nie gości pod każdym dachem. A szkoda. Lubimy indywidualizm, chcemy mieć coś czego nie ma sąsiad, co będzie nasze, unikatowe, jedyne. Nie zapewni tego żadna półka ani kolejna paprotka. Dlaczego więc nie zdecydować się na obraz? Świat artystów i różnorodność ich dzieł ogromna. Poprzez klasyczne widoczki, martwą naturę aż po współczesne abstrakcje. Przy odrobinie poświęcenia na pewno znajdzie się, i to niejedno dzieło idealnie wpasowujące się w nasz gust i styl. Jeśli nie wiecie od czego zacząć, najlepiej skierować pierwsze kroki do najbliższego muzeum, natomiast latem na kiermasze i wystawy poplenerowe o których często informują lokalne media.
Kryteria wyboru pracy
Jedną z częstych wymówek jest nieznajomość i niezrozumienie sztuki zwłaszcza współczesnej. Ale kto powiedział że musimy ją rozumieć? Czy rozumie się zachód słońca, albo kwiaty? Nie, to wszystko istnieje, zachwyca pięknem i takie jest tego zadanie. Tak samo jest z obrazami. Przede wszystkim mają nam się podobać.
Decyzję o wypełnieniu przestrzeni dziełami nie podejmujmy pochopnie i nie kierujmy się czyimiś sugestiami. Nawet najlepiej rokująca praca i niemal gwarancja dobrej inwestycji nie może być przedłożona nad własne poczucie estetyki. Pamiętajmy że miejsce w którym mieszkamy, spędzamy większość czasu i wypoczywamy oddziałuje na nas, a nikt nie chce negatywnych odczuć.
Rozmiar i ilość mają znaczenie
Wiele osób swoją przygodę ze sztuką woli zacząć delikatnie, od czegoś niedużego, co wydaje się być ładne i zapewne tak będzie wyglądać na małej przestrzeni. Jednak mały obrazek na dużej ścianie zagubi się i całość zamiast zyskać, będzie dawać wrażenie niedosytu. W takim przypadku można pokusić się o zaaranżowanie mini galerii, stawiając na kolekcje lub wprost przeciwnie na zupełną abstrakcję i kontrasty. Jeżeli jednak nie jesteście pewni co będzie odpowiadać, warto z rozwagą poszukać czegoś większego. Ładny, duży obraz zrobi duże wrażenie. Ciekawą formą prezentacji jest stawianie zamiast wieszania. Z pewnością pozwala to dowolnie aranżować układ, nie ma konieczności użycia narzędzi i ryzyka uszkodzenia ścian.
Czy technika jest ważna?
To czym został wykonany jest szalenie istotne. Inaczej prezentują się szkice, akwarele, a zupełnie inaczej obrazy olejne, warto wiedzieć jakie są ich główne cechy.
SZKIC – słownikowo jest to swobodnie wykonany rysunek, projekt a nawet notatka służąca do późniejszego opracowania. Jednak szkic sam w sobie może stanowić dzieło. Na nim najbardziej widać emocje i charakter autora. Ładnie prezentują się w antyramie, z passe-partout lub ewentualnie z delikatną ramką. Szkic posiada zwolenników szczególnie wśród osób stonowanych lubiących subtelność i spokój.
AKWARELA – to nazwa dzieł malowanych farbami wodnymi na chłonnym podłożu, przeważnie papierze. Od szkicu wyróżnia je kolor, większa śmiałość ale i mniej głębi. To technika idealna do każdego rodzaju wnętrz, w zależności od tego co zostało namalowane śmiało może wisieć w gabinecie, ale małżeńskiej sypialni.
OBRAZY OLEJNE – pomimo wszystko najbardziej znane i doceniane. Charakteryzują się niemal nieograniczonymi rozmiarami. Tutaj wielkości nie wymusza format bo podobrazie robione jest indywidualnie. W tej technice bez problemu znajdziemy klasyczne widoki, kwiaty, makro, martwą naturę czy abstrakcje. Także trwałość przemawia za „olejem”
KOLAŻ (z fr. COLLAGE) najbardziej śmiała i zróżnicowana forma sztuki. Polega ona na komponowaniu elementów, różnych materiałów, tworzyw i drobnych przedmiotów. Są one naklejane na główny nośnik i łączone z tradycyjnymi technikami malarskimi jak na przykład akwarelą lub farbami olejnymi.
Czy trudno jest dbać o sztukę?
To pytanie nurtuje szczególnie osoby które traktują sztukę jak inwestycję.
W przypadku prac na papierze, czyli szkice i akwarele z czasem mogą żółknąć, lub odbarwiać się pod wpływem czynników np. słońca. Dobrym zabezpieczeniem będzie szyba z tzw. „szkła muzealnego” która chroni przed UV. Na szczęście zwykle jest tak, że czas nadaje szlachetności pracy, rodzaju elegancji i melancholii przemijania, jak i wartości. Domowa pielęgnacja ogranicza się do delikatnego odkurzania, ewentualnie sporadycznego rozkręcenia szyby, jej wytarcia a w ostateczności do wymiany passe-partout. Dzieło niestety może być zniszczone przez wilgoć, temperaturę, obecność różnego rodzaju grzybów, pleśni (prace, które z różnych przyczyn złożone były na strychu, w piwnicy lub np. nieogrzewanej pracowni). W takich przypadkach dzieło oddaje się do pracowni renowacji, konserwacji papieru i rzemiosła.
Obrazy olejne czy akrylowe możemy delikatnie odkurzyć po wyjęciu z ram nie dotykając powierzchni obrazu, oraz od tyłu. Jeśli powierzchnia na to pozwala, można odkurzyć (delikatnie miejsce przy miejscu) pędzlem do pudrowania twarzy lub z większej odległości sprzężonym powietrzem, ślizgającym się po powierzchni. Obrazy akrylowe o jednolitej powierzchni(!)dopuszcza się przetrzeć szmatką z wodą z octem, a obrazy olejne olejem lnianym.
Środki do czyszczenia obrazów są oferowane przez sklepy plastyczne. Jeśli jednak czujemy, że nas to przerasta, oddajmy obraz do fachowca. Usługi czyszczenia, odnawiania obrazów są oferowane przez pracownie konserwacji i renowacji dzieł sztuki i rzemiosła.
Konsultacje i udostępnienie prac Magdalena Łazar artysta plastyk, absolwentka ASP Kraków. Jej prace eksponowane są w galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.