Urządzamy małą sypialnię

Wbrew pozorom urządzenie sypialni jest trudnym zadaniem. To z pozoru najmniej istotne pomieszczenie, pełni bardzo ważną funkcję – wypoczynkową. Dobrze przemyślana będzie oazą relaksu i spokoju, a co najważniejsze, będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. 

Dla kogo sypialnia?

Istnieje kilka żelaznych zasad w projektowaniu wnętrz, jednak najważniejszą jest dopasowanie przestrzeni do potrzeb i oczekiwań użytkowników.
Inaczej organizuje się przestrzeń dla malucha, inaczej dla nastolatka, a jeszcze inaczej dla pary. O ile łóżko w sypialni dziecka czy singla z powodzeniem może stać wzdłuż ściany, o tyle dla dwojga osób będzie to uciążliwe. Warto na początku przemierzyć pokój i wybrać meble pozwalające na dojście do łoża z dwóch stron. Klasycznym rozwiązaniem jest postawienie go szczytem do ściany.

Sypialnia często spełnia więcej funkcji niż zapewnienie wypoczynku. Dla wielu osób jest to miejsce pracy, nauki oraz realizacji pasji czytelniczych.
Urządźmy ją tak, aby była praktyczna, wygodna w użytkowaniu a nade wszystko przyjemna dla nas samych.

Kolory na dobry sen

Jasna sypialnia nie każdemu będzie odpowiadać, chociaż w słotne, jesienne poranki będzie miłym akcentem powitalnym. Niektóre osoby mogą czuć się zmęczone i zbyt pobudzone wszędobylską jasnością.
Do pokoju w którym śpimy najlepiej zastosować barwy stonowane lub pastelowe. Miłośnikom żywych kolorów polecamy zrobienie jednej ściany w ich ulubionym akcencie. Jeżeli wezgłowie będzie przy ścianie, to na niej można pokusić się na „agresywny kolor”. Z pewnością nie będzie on wpływał na samopoczucie, a jedynie stanowił dekorację wnętrza.

Dobór mebli do sypialni

Tu ważną rolę odrywa przeznaczenie i wielkość pomieszczenia. W sytuacjach nietypowych, jak na przykład długa, wąska sypialnia priorytetem staje się wybranie łóżka w optymalnych wymiarach. Lepiej zacząć od mierzenia węższego, które będzie można poszerzyć, jeśli po wytyczeniu szafek zostanie miejsce.
Dobrym pomysłem jest obudowanie wezgłowia. Rezygnując z klasycznych nocnych stolików, zyskamy miejsce do przechowywania.