Kominiarz większości osób kojarzy się z czyszczeniem komina i pieców, czarnym strojem, i dachem na który musi się wspiąć. Przeważnie o jego usługach przypominamy sobie dopiero późna jesienią gdy przychodzi sezon grzewczy i zaczynają być problemy z opalaniem. Dymiący piec i brak cugu, to efekty zaniedbań które w rezultacie mogą doprowadzić do nieszczęścia. Jednak zakres prac kominiarskich jest o wiele szerszy. Co możemy zlecić i kiedy najlepiej umówić się na wizytę z kominiarzem?
Jakie są usługi kominiarskie?
Historia powstania tego zawodu sięga XIII wieku i niezmiennie ewoluuje wraz z postępem i potrzebami rynku. Pierwotnym zadaniem było czyszczenie i naprawy kominów, które niewłaściwie utrzymywane doprowadzały do wybuchów i pożarów. Dziś zakres prac jest znacznie szerszy. Obejmuje nie tylko czyszczenie oraz konserwację przewodów dymnych, pieców i palenisk ale także kontrole i naprawy szybów wentylacyjnych, instalacji gazowych a nawet montaż urządzeń. Tak naprawdę lista prac które możemy zlecić jest niezwykle długa. Znajdują się na niej między innymi:
• montaż systemów kominowych ze stali nierdzewnej
• czyszczenie i konserwacja kominów
• kontrola i drobne naprawy urządzeń grzewczych na przykład pieców czy kominków
• naprawy i montaż elementów kominowych i łącznych
• montaż zabezpieczeń wylotów przed opadami, ptakami i ewentualnie innymi zwierzętami jak na przykład koty
• kontrola i montaż szybów wentylacyjnych
• przeglądy instalacji gazowych
• naprawy i wymiana instalacji gazowych
• inspekcje, kontrole oraz audyty na potrzeby projektowe
• okresowe kontrole
Praktycznie z każdym problemem dotyczącym pieca zarówno na paliwo stałe, ciekłe jak i gazowe możemy zwrócić się do kominiarza. W wielu przypadkach będzie umiał pomóc, a skrajnie doradzi odpowiednie rozwiązanie.
Także konsultacje odnośnie szybów, montażu pieców, piecyków itp. organizacji infrastruktury warto skonsultować z kominiarzem. Dzisiejszy mistrz kominiarstwa to osoba posiadająca wiedzę praktyczną, ale i teoretyczną która przydaje się nawet na etapie projektu budynku.
Kominiarstwo dawniej i dziś
Ze względu na swoją specyfikację kominiarz utożsamiany jest z drabiną i miotłą kominiarską. Te dwa narzędzia pracy służyły im przez wieki, a i dziś są niezbędne. O ile drabiny w większości domów zastępuje się specjalnymi schodkami, o tyle stalowa szczotka uwieszona na długiej lince jest niezastąpiona i wciąż najlepiej się sprawdza. To jednak nie oznacza że postęp ominął kominiarstwo.
Współcześni kominiarze zaopatrzeni są w szereg nowinek pozwalających im sprawniej, skuteczniej i szybciej wykrywać uszkodzenia. Standardem są już kamery które pozwalają zajrzeć w najmniejsze zakamarki kanałów, co kiedyś było trudne, a wręcz niemożliwe. Szczególnie przydatne przy rozszczelnieniach kominów i urządzeń grzewczych są wykrywacze dymu, a przy pracach z przewodami gazowymi pomocne są wykrywacze gazu. Dzięki praktycznej technice, odpowiednia diagnoza pozwala zmniejszyć koszty a nawet czas naprawy. Co za tym idzie także poprawia się bezpieczeństwo.
Brak kontroli kominiarskiej grozi mandatem nawet w wysokości 500 zł. Może także zostać odcięty dopływ gazu. W przypadku pożaru i innych wypadków związanych z zaniedbaniami szybów i urządzeń grzewczych brak dokumentu potwierdzającego obowiązkowy przegląd kominiarski w terminie, może być powodem nie otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela.
Co obejmują obowiązkowe kontrole
W 1994 roku weszła w życie ustawa regulująca rodzaj i częstotliwość kontroli kominiarskich oraz okresowego czyszczenia przewodów kominowych. Obowiązek czyszczenia zależny jest od rodzaju stosowanego paliwa:
• co 3 miesiące – kanały palenisk opalanych paliwem stałym
• co 6 miesięcy – przewody palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym
• raz w roku – przewody wentylacyjne
Podczas czas kontroli mistrz sprawdza nie tylko drożność i poprawne działanie pieców i komina, ale także wentylacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości informuje co należy zrobić lub sam usuwa drobne usterki. W każdym przypadku swoją wizytę dokumentuje protokołem kominiarskim.
Jak przygotować się do wizyty kominiarza?
Aby badanie techniczne przebiegło sprawnie warto wcześniej się przygotować. Przede wszystkim należy ułatwić dojście do przewodów i urządzeń. Przez rok może nazbierać się wiele rzeczy które należy uprzątnąć. Warto również sprawdzić czy włazy bez problemu można otworzyć. Szarpanie się z okienkiem wyjściowym tuż przed wizytą albo przez samego kominiarza przedłuży czas a być może podroży koszt kontroli. Równie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie wejścia po drabinie i schodkach montowanych na ścianach oraz dachu. Nie mogą być poluzowane ani pordzewiałe.
Tuż przed samą wizytą uprzątnij piec a także urządzenia grzewcze, wyczyść palenisko i wybierz popiół. Jeśli nie jesteś czy jesteś odpowiednio przygotowany zapytaj o to w czasie ustalania wizyty. Mistrz z doświadczeniem jak na przykład Twój Kominiarz z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania.