Bardzo często remontując łazienkę chcemy nie tylko ją odświeżyć, ale i zwiększyć komfort użytkowania. Dla jednych będzie to jej powiększenie kosztem wanny, dla innych możliwość relaksu w czasie kąpieli. Przeważnie dopiero po wypróbowaniu obu opcji dowiadujemy się co jest dla nas lepsze. Doradzamy jak bez eksperymentów wybrać optymalne rozwiązanie i zdecydować, wanna czy brodzik.
Nasze łazienki są różne jak i my. Niestety często nasze upodobania musimy dostosować do wielkości mieszkania i pozostałych domowników. Na drugim planie jest dobór odpowiednich materiałów i armatury. Przy obecnej różnorodności kolorów, elementów wyposażenia i możliwości technicznych ogranicza nas tylko koszt. Idealnym rozwiązaniem było by mieć wannę i brodzik, w dwóch osobnych łazienkach. To jednak wciąż jest nieosiągalne w miejskim budownictwie.
Brodzik, oszczędność miejsca, wody i czasu
Jedną z niewątpliwych zalet prysznica jest oszczędność miejsca. Sprawdzają się zarówno w kwadratowych pomieszczeniach w rogu, jak również w wąskich jako brodzik wolnostojący. Wybór jest przeogromny. Jeśli łazienka jest naprawdę mała, najlepszym rozwiązaniem będzie narożny prysznic bez brodzika. Składa się on z kabiny i szklanych ścianek, z czego jedna to drzwi. Podłoga klasycznie jest robiona z płytek, a jako odpływ montuje się listwę odpływową. Aby taki brodzik spełniał zdanie a podczas kąpieli nie zalewało łazienki musi być wykonany solidnie i z zachowaniem standardów. W wersji minimalistycznej a także idealnej dla osób z utrudnionym poruszaniem warta rozważenia jest kabina walk-in.
Zwolennicy jako argument na korzyść kabiny przedstawiają oszczędność czasu i wody. Tu jednak zależne jest od indywidualnych upodobań. Wbrew powszechnej opinii z prysznica korzystamy dłużej niż 5 minut, a już w czasie 10 minut zużywamy tyle samo wody ile wystarczy do kąpieli w wannie. Oczywiście dużo zależy od ciśnienia wody, rodzaju natrysku i wielkości porównywanej wanny, jednak nie ma co liczyć na mniejsze zużycie. Co prawda istnieją gadżety pomagające kontrolować czas brania prysznica, tylko pytanie czy korzystanie z nich będzie zadowalać użytkowników.
Relaks w wannie
Niewątpliwą zaletą wanny jest wypoczęcie w niej, rozgrzanie organizmu czy możliwość poczytania. Jednym z przyjemniejszych zabiegów są kąpiele aromatyczne i hydroterapia z zastosowaniem specjalistycznych mat. Cóż może bardziej odprężać niż wodny masaż.
Do użytkowania wanny nie trzeba namawiać młodych rodziców którzy twierdzą że zabiegi higieniczne w brodziku są niemożliwe. Mają zdecydowaną rację. Nawet w początkowym etapie wstawienie wanienki do wanny pozwala dziecku na beztroską zabawę bez obaw że zachlapie całą łazienkę. W późniejszym czasie również wanna doskonale się sprawdza. Pociecha ma możliwość zabawy i samodzielnej nauki czystości.
Co do wielkości wanien, można je wpasować nawet do mniejszych łazienek. Zwłaszcza wanny akrylowe, narożne i do zabudowy.
Przeczytaj również czym się kierować przy wyborze oświetlenia łazienki
Gdy potrzebny kompromis wanny i brodzika
Ponieważ nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie wanna czy brodzik jest lepszym rozwiązaniem można poszukać kompromisu, a są aż dwa.
Jedno z rozwiązań to głęboki brodzik. Posiada om możliwość wlania wody i swobodnej kąpieli szczupłej osoby czy dziecka, a jednocześnie ma natrysk pozwalający na wzięcie szybkiego prysznica. Niestety utrudnione jest korzystanie z niego przez osoby starsze i mające problemy ruchowe, gdyż już na wejściu muszą pokonać konkretną wysokość.
Druga możliwość to wanna z parawanem. To idealne wyjście dla osób które już mają wannę i chcą wyposażyć łazienkę w dodatkowy prysznic. Parawan można dopasować do każdego rozmiaru. Dostępne w niemal każdym sklepie z armaturą są łatwe i szybkie w montażu.