Wypoczynkowe meble modułowe

W dzisiejszych czasach dopasowywanie się i uniwersalność to cechy pożądane niemal w każdej dziedzinie. Świat pędzi nieubłaganie, otoczenie zmienia się niemal z dnia na dzień, także nasze wnętrza. Gdy jednego dnia dom jest miejscem wypoczynku nie oznacza to że następnego musi być tak samo. Być może trzeba będzie zorganizować w nim pracownię czy biuro. Taka dynamika jest trudna do osiągnięcia ale producenci mebli także o tym myślą. Od dawna funkcjonują meble rosnące z dziećmi, rozkładane, a od kilku lat doszły do nich meble modułowe. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy czym są, dla kogo i na ile sprawdzają się w wersji wypoczynkowej.

Co to są meble modułowe?

Inaczej zwane systemowymi. Z założenia są to pojedyncze szafki i półki w ogromnej liczbie wymiarów oraz kombinacji. Niezwykłą zaletą jest możliwość wyboru zarówno szerokości, wysokości a także wersji, np. z szybkami lub bez drzwiczek. Ich wspólną cechą jest styl, kolorystyka i dowolna możliwość łączenia, dzięki czemu można zastosować je w niemal każdej przestrzeni. Odpowiednio dobrane dadzą wrażenie mebli na wymiar, a jednak ich koszt będzie znacznie mniejszy.

Meble tapicerowane modułowe to coś więcej. Wszyscy znamy klasyczne komplety składające się z foteli, pufów i rogówek. W wypoczynkach producenci zrobili krok milowy dzieląc kanapy i narożniki na segmenty które można dowolnie łączyć. Te najlepiej przemyślane dają możliwość ustawienia lewo-prawo, a nawet rozbudowania o kolejne części. Co to oznacza dla użytkownika?
Mega funkcjonalność i wpasowanie w każdy kąt. Jednocześnie możliwość powiększenia/pomniejszenia odpowiednio do aktualnych potrzeb i praktyczny transport nawet pomiędzy pokojami.

Mały rozmiar, wielkie możliwości

Początki wielofunkcyjnych mebli tapicerowanych to lata ogromnej migracji ludzi do miast gdy w ciasnych blokowych mieszkaniach poza obowiązkową meblościanką niewiele więcej się mieściło. O ile jeszcze salon, często wykorzystywany jako sypialnia rodziców, gościnny i ewentualnie domowe biuro był w miarę przestronny, o tyle pokoje dzieci były naprawdę mikroskopijne. Opcja nocowania gości była zupełnie niemożliwa. Jednym z rezultatów poszukiwań alternatywnych sposobów na zyskanie miejsca w dzień były fotele do spania, jedno i dwuosobowe. Ich funkcjonalność jest niepodważalna jednak z czasem producenci mebli dostrzegli ich niedoskonałości. Jedną z nich był brak możliwości rozbudowy.

Meble modułowe mają wiele możliwości zastosowania
Meble modułowe mają wiele możliwości zastosowania

Jednocześnie na rynku pojawiały się tzw. rogówki wypoczynkowe. Dla wygody transportu budowane z dwóch głównych modułów łączonych prostopadle. W wersjach bardziej luksusowych składały się z trzech części, z czego jedna była narożnym łącznikiem. Rogówki praktyczne pod kątem imprez i wygody spania, lecz z czasem okazywały się zbyt duże i zajmujące potrzebne na co dzień miejsce. To właśnie ze względu na ciasnotę właściciele decydowali się (o ile już to było możliwe) przemontować rogówkę na klasyczną kanapę. Pomysł ten był na tyle popularny że wiele firm zdecydowało o projektowaniu narożników w sposób pozwalający na łatwy demontaż i dowolne modyfikacje.

Współczesne rogówki są nie tylko praktyczne ale i ładne
Współczesne rogówki są nie tylko praktyczne ale i ładne

Współczesne zestawy wypoczynkowe do salonu

Dzisiejsze meble tapicerowane zaskakują multifunkcjonalnością. Ich tajemnica tkwi w prostym montażu/demontażu i uniwersalności elementów. Dwuosobową sofę można wzbogacić o kolejną część dzięki czemu stanie się np. trzyosobowa. Od kilku sezonów hitem są wolnostojące narożniki oraz kanapy w kształcie litery U. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach zarówno oficjalnych a także w domowym, prywatnym zaciszu. Ich świetnym uzupełnieniem są duże pufy o tej samej wysokości. Dostawione bezpośrednio do wypoczynku mogą służyć do siedzenia lub spania. Osobno, uzupełnione o tacę lub szkło jako blat zastąpią stolik kawowy.
Ciekawym ale i efektownym pomysłem są szerokie podłokietniki, dodatkowo służące jako półki lub schowki na mniejsze siedzisko.

Meble modułowe potrafią być naprawdę duże
Wypoczynkowe meble modułowe potrafią być naprawdę duże